„Sve zainteresovane države, uključujući i zemlje balkanskog regiona, treba da se opredele kako će realizovati energetsku bezbednost i kako će gorivo na čvorištu tursko-grčke granice dolaziti do krajnjih potrošača“, rekao je Čepurin na konferenciji „Ruski energetski projekti na Balkanu posle ’Južnog toka‘“ u Beogradskoj poslovnoj školi.
Kako je naglasio, ruski „Gasprom" je izneo „čvrst stav“ da za oko četiri godine, kada istekne ugovor sa Ukrajinom, gas više neće ići u Evropu preko te države, već će se transportovati preko Turske i gasovoda „Severni tok“.
„'Gasprom' je uskladio maršrute sa Turskom, konačno odredište biće na tursko-grčkoj granici. Preliminarno će biti četiri cevovoda i predviđa se da se prvi završi 2016“, rekao je ambasador i dodao da će se tada Rusija o gasu dogovarati sa Evropskom unijom.
Čepurin je naveo da je gasovod „Južni tok“ otkazan zbog Evropske unije, i ocenio da je EU „uništila nadanja“ u investiranje Rusije u privredu Srbije i stabilno snabdevanje gasom, da su interesi Južne Evrope „žrtvovani zarad tuđih geopolitičkih ambicija“, a na štetu Rusije.
„Mi smo u situaciji kada to pitanje dobija posebno značenje, zato što će se za četiri godine, kada bude prekinuto snabdevanje gasom preko Ukrajine, zemlja kao što je Srbija, koja se 95 odsto snabdeva iz Ruske Federacije, naći u teškoj situaciji“, ocenio je on.
Ambasador Rusije je rekao i da pristup velikim problemima treba da bude takav da „kada vidimo zid, treba tući glavom u njega dugo i uporno, dok ne padne ili zid ili glava“.
Istovremeno, predsednik Udruženja za gas Vojislav Vuletić izjavio je da će se „Južni tok“ prema njegovom mišljenju graditi jer Evropa ne može bez njega. On kaže da Evropa neće imati odakle da se snabdeva imajući u vidu da će se već 2019. godine gas transportovati mimo Ukrajine. Vuletić je dodao da Srbija zavisi od uvoza energenata i da se treba truditi da uvoz košta najmanje, dodajući da je američki gas, koji se dobija iz škriljaca, dvostruko skuplji. Priča o uvozu iz Sjedinjenih Američkih Država je lepa priča za, kako kaže, laike i amatere, one koji ne znaju ništa o tome.
„Dakle ili ruski gas ili nezgodna situacija za Srbiju“, poručio je Vuletić.
Glavni urednik časopisa „Nove srpske političke misli“ Đorđe Vukadinović kaže da odustajanje od izgradnje „Južnog toka“ nije umanjilo dobro mišljenje građana Srbije o Rusiji i to može biti dobar osnov za ekonomske projekte. On je dodao da prema istraživanju tog časopisa 36,8 odsto građana Srbije, smatra da su SAD krive za prekidanje izgradnje Južnog toka, 20 odsto za to krivi EU, a samo 6,5 odsto misli da je Rusija odgovorna.