„U više navrata smo istakli da su apsolutno beznadežni pokušaji da se izvrši pritisak na Putina da promeni svoj stav", rekao je Peskov, odgovarajući na pitanje da li Ruska Federacija može da promeni svoj stav zbog zapadnih sankcija.
SAD su zapretile Rusiji uvođenjem novih sankcija koje će uticati na rusku ekonomiju u slučaju da Sporazum iz Minska ne bude poštovan.
Američki državan sekretar Džon Keri je juče rekao da sankcije imaju značajan uticaj na rusku ekonomiju, ali da to nije dovoljno da se promeni stav Putina.
„Ponovio sam da ruski lideri i separatisti treba hitno da implementiraju Minski sporazum, da ga primenjuju svuda, uključujući Debaljcevo, rejon oko Marijupolja i druga strateška mesta. Ja sam, takođe, naglasio i da, ako do toga ne dođe… Neminovne su posledice koje će uticati na rusku ekonomiju koja svakako ima problema", kazao je on.
Kako su SAD i EU uvele sankcije protiv ruskih političara i biznismena
Zapadne zemlje su od marta u više navrata uvodile sankcije protiv ruskih političara, privrednika i kompanija zbog položaja Rusije u Ukrajini.
Poslednji takav slučaj desio se u decembru kada je predsednik SAD Barak Obama najavio ekonomsku blokadu na Krimu, a na spisku sankcionisanih su se našla imena poznatih ličnosti sa Krima i istočne Ukrajine.
Kako je Rusija odgovorila na sankcije Zapada
Ruski predsednik je 6. avgusta potpisao ukaz kojim je ograničio ili zabranio uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i sirovina iz zemalja koje su uvele sankcije Rusiji zbog situacije u Ukrajini. Na listi se nalaze govedina, svinjetina, voće, živina, sirevi i mlečni proizvod, orasi, ali i drugi proizvodi.