Ovo je dopisniku radija Sputnjik (rs.sputniknews) saopštio rukovodilac službe za veze sa javnošću Organizacije kulturnog nasleđa, narodnih zanata i turizma Irana Hamid Jajaiparvar.
Islamska Republika Iran reagovala je na razornu delatnost Islamske države na teritoriji Iraka, koja je dotakla i istorijske spomenike ove zemlje u muzeju grada Mosul, uputivši pismo ministru kulturnog nasleđa i turizma Iraka Adelu farhadu Šaršalu.
U pismu se saopštava da postoji spremnost da se u Iranu čuvaju spomenici kulture iz ugroženih iračkih muzeja.
Iranska strana preuzima na sebe odgovornost za transprot artefakata u Iran i njihovo čuvanje na bezbednom mestu. Na zahtev iračke strane spomenici kulture i civilizacije će u očuvanom stanju biti vraćeni na raspolaganje iračkoj vlasti i narodu.
Ovo pismo je potpisao rukovodilac Organizacije kulturnog nasleđa, narodnih zanata i turizma Irana Sasud Soltanifar i putio svom iračkom kolegi, a odgovor iz Iraka još nije stigao.
„Odnosi naših zemalja su prijateljski, topli i zasnovani na uzajamnom razumevanju. Tako da se nadam da će naš predlog naići na odziv sa iračke strane i Iran će učiniti sve kako bi maksimalno pouzdano sačuvao iračke artefakte na svojoj teritoriji", stoji u pismu.
Pre pet dana svet je saznao za nove vandalske akte iračkih islamsita koji su ovog puta uništili muzej u gradu Mosulu na severu Iraka. Naoružani maljevima i čekićima, radikali Islamske države obarali su skulpture, obijali bareljefe i druga remek-dela vavilonske i asirske umetnosti.
Svoja dejstva islamisti objašnjavaju „borbom protiv idola". Kasnije se saznalo da su teroristi grupacije Islamska država ne samo razorili muzej u Mosulu, već i ubili četvoro stanovnika grada koji su odbili da učestvuju u uništavanju drevnih spomenika.
Eksperti porede delovanje iračkih terorista sa vnadalizmom pristalica pokreta Taliban, koji su 2001. godine minirali čuvene gigantske statue bude u avganistanskom Bamianu.