Čini se da Priština koristi sve moguće načine da eskivira, ili bar odloži, sprovođenje Briselskog sporazuma. U prilog tome ide i poslednja izjava kosovske ministarke za dijalog sa Srbijom Edite Tahiri, koja se evropskim zvaničnicima požalila da Beograd blokira briselski proces, pogotovu kada je sever Kosova u pitanju. Ujedno, ona je istakla da će, ukoliko do kraja marta opštine sa severa ne budu usvojile budžet, u ovom delu pokrajine biti novih lokalnih izbora.
Tači skuplja poene
Sagovornici „Sputnjika“ izjavu Tahirijeve smatraju novim pritiskom na srpsku zajednicu, ali i ličnom promocijom Tačijeve stranke. Opširnije ovde.
Potpredsednica kosovskog parlamenta Jasmina Živković izjavu Tahirijeve o raspisivanju lokalnih izbora na severu Kosova smatra, pre svega, politički nekorektnom.
„Opštine su usvojile i uradile sve što je bilo potrebno i dogovoreno u Briselu. U tom svetlu ne razumem njenu izjavu, posebno jer ni od nikoga drugog nisam čula da to pitanje potencira“, kaže Živković, uz komentar da bi kosovska ministarka trebalo ovu svoju izjavu dodatno da objasni.
„S druge strane, sve mi više liči da Tahirijeva na ovom pitanju želi neku vrstu lične promocije ili ‘prikuplja’ poene za PDK (Hašim Tači), stranku kojoj pripada, nego što bih to podvela pod nešto ozbiljnije, kao što je novi pritisak na našu zajednicu,“ ocenjuje Živkovićeva.
Za razliku od nje, Božovićeva u Tahirijevim rečima vidi i te kakav pritisak na Srbe sa severa.
„Podsećam da su skupštine opština sa severa Kosova ispoštovale sve zakonske rokove, i do sada dva puta usvojile budžet. Ispoštovali smo zakonski rok za donošenje budžeta koji je izražavo naše potrebe, ali ga je Priština vratila kao nerealan i poslala svoj nacrt budžeta koji je desetostruko manji od stvarnih potreba Severa. I taj budžet smo usvojili i doneli odluku u Skupštini. Upravo zbog toga ne vidim razlog za dodatno usvajanje budžeta, a kamoli za nove lokalne izbore“ kaže Božovićeva.
Ona ujedno tvrdi i da su ljudi na severu uznemireni jer opštine ne funkcionišu kako treba.
Ne poštuju dogovor
„Nemamo zgradu i kancelarije godinu i po, jer Priština nije uspela da nam ih obezbedi. Ulazimo u drugu godinu rada sa istim problemima.“
„To govori o nespremnosti Prištine i vlasti na Kososvu, ali i o njihovoj nezainteresovanosti. Upravo zato smatramo da nema zakonskih osnova da se opštine na severu raspuste. Ovo je sada političko pitanje koje mora da se reši na višem nivou“, sigurna je Božovićeva.
Tahirijeva osim što je od evropskih zvaničnika zatražila da ubrzaju proces gašenja takozvane strukture Civilna zaštita i dala garancije da je spreman plan Vlade (Kosova) za uključivanje pripadnika te formacije u civilne institucije Kosova, podsetila je EU i da ne dozvoli kašnjenje na uklanjanju barikade na reci Ibar (most u Mitrovici), pošto je to pitanje, kako je navela, prema sporazumu u nadležnosti EU.
Tahirijeva je insistirala i na gašenju svih „paralelnih opštinskih struktura na severu“, obavestila predstavnike EU o novostima u toj oblasti i posebno istakla da će se, ako opštine na severu ne budu usvojile budžete za 2015. godinu, suočiti sa pravnim problemima i blokiranjem budžeta.
„Ukoliko do kraja marta opštine Severna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok ne usvoje budžete po kosovskim propisima, treba organizovati nove izbore za odbornike tih opština“, piše u saopštenju kabineta Edite Tahiri.
Prvo izmena budžeta opština na severu, pa transfer novca
Vlada Kosova smatra da četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova nisu usvojile budžete shodno uredbama Ministarstva finansija i zakonima koji su na snazi na Kosovu.
Iz tih opština tvrde da su budžeti u skladu sa zakonom, a da Priština vrši pritisak da se u budžet uključe i zdravstvo i prosveta što neće biti učinjeno pre eventalnog dogovora srpskih i kosovskih zvaničnika u Briselu.
Četiri opštine su usvojile budžete u iznosu od oko 70 miliona evra, dok im je prema propisima na snazi na Kosovu pripadalo nešto više od osam miliona evra.
Prema Zakonu o upravljanju javnim finansijama predviđeno je da Vladin grant za opštine iznosi 10 odsto od ukupnog iznosa budžeta Kosova, što je 168 miliona evra za finansiranje svih opština na Kosovu. Budžet Kosova je 1,682 milijardi evra.
U Prištini navode da su svojim odlukama o budžetu četiri opštine na severu tražile oko 47 odsto budžeta namenjenog za sve 33 opštine na Kosovu.