Jednu, takozvanu prelaznu vladu, formirao bi opozicioni Demokratski front (DF), a drugu, nazvanu „vlada u senci“, nedavno promovisani Građanski pokret (GP).
Vlada DF bi, kako je obražloženo, imala osnovnu ulogu da rukovodi uličnim protestima koji se ponovo intenzivnije zagovaraju, nakon što je propala inicijativa da se „prelazna vlada“ formira sa Socijaldemokratskom partijom (SDP), manjom članicom sadašnje vladajuće koalicije.
Kao predsednik te prelazne vlade pominje se bivši sindikalni čelnik železare u Nikšiću, sadašnji poslanik DF, Janko Vučinić.
Predsednik Nove srpske demokratije (NSD), jedne od dve članice DF, Andrija Mandić rekao je za Vučinića da je on „hrabar“, da je „dosledni opozicionar“ i da je „popularan“ među radnicima.
Vučinić je poznat po tome što je, dok je bio u železari, pretio fabričkoj upravi da će je isterati ako ne ispuni sindikalne zahteve.
Potpuno je neizvesno da li će u tu vladu ući druge opozicione partije, pored NSD i Pokreta za promene, i Socijalistička narodna partija i Pozitivna Crna Gora.
Dok su trajali razgovori sa SDP o formiranju takozvane prelazne vlade, za nju je glavni zadatak bio da pripremi prevremene parlamentarne izbore.
Zasad nije poznato čime bi se bavila druga opoziciona vlada, ona koju namerava da formira GP, na čijem je čelu bivši ministar jedne od crnogorskih vlada i biznismen Žarko Rakčević.
Lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović ranije je rekao da u Crnoj Gori ne postoji „nijedan uslov“ za formiranje prelazne ili bilo kako drugačije označene opozicione vlade.
Predsednik SDP Ranko Krivokapić je kazao da je sadašnja Vlada Crne Gore legitimna i da treba da ostane do kraja mandata koji ističe u jesen 2016. godine, ali da bi sa opozicijom trebalo da se održava „razvojni dijalog“.