Jelena Milinčić RT, specijalno za Sputnjik, iz Ženeve
Sergej Lavrv sreo se dvaput u jednom danu sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem. U prvom susretu razgovaralo se o Minskim sporazumima i situaciji u Ukrajini. Ruski ministar je istakao neophodnost promene Ustava Ukrajine i davanja specijalnog statusa regionu Donbas. Dodao je da Moskva traži od Vašingtona da iskoristi svoj uticaj ako bi Kijev poštovao uslove Minskog sporazuma.
U drugom susretu tema razgovora bila je situacija na Bliskom istoku. Diplomate su se složile da je neophodna saradnja međunarodne koalicije i sirijskih oružanih snaga za borbu protiv Islamske države. Lavrov je nastupio i na Konferenciji o razoružanju na kojoj je istakao konstruktivni karakter pregovora o iranskom nukelarnom programu.
Prema rečima šefa ruske diplomatije, Vašington modernizuje svoje atomsko oružje u čemu učestvuju neke zemlje članice NATO-a koje nisu nuklearne države i to je direktno kršenje Dogovora o nekorišćenju atomskog oružja. Takođe je izjavio da se američko atomsko oružje još uvek nalazi u Evropi i da može lako da dosegne ruske teritorije.
Jednostrane akcije SAD i njihovih saveznika u sferi protivraketne odbrane destruktivno su uticale na stratešku stabilnost, podrivajući perspektive kretanja ka „nuklearnoj nuli“, kazao je Lavrov.
„Na strateški paritet danas utiče ceo niz faktora. Među njima su jednostrane akcije SAD i njenih saveznika u sferi PRO koji su već imali destruktivni uticaj na stratešku stabilnost, u suštini, podrivajući kretanja ka 'nuklearnoj nuli‘ – ka cilju koji, kako ja shvatam, dele prisutni u ovoj hali“, izjavio je ruski ministar, govoreći u ponedeljak u Ženevi na Konferenciji o razoružanju.
„Hteo bih da podsetim da je u okviru realizacije Predsedničkih inicijativa iz 1991–1992. godine, Rusija svoj arsenal takvih sredstava (nestrateškog nuklearnog naoružanja) skratila na tri četvrtine, prebacila ih u kategoriju 'neraspoređenog‘ i smestila ga u centralna skladišta u okviru teritorije svoje države. To je korak bez presedana koji je realizovan uprkos činjenici da u Evropi, kao i pre, ostaje raspoređeno američko operativno nuklearno oružje, sposobno da dosegne rusku teritoriju. U toku je modernizacija takve vrste američkog naoružanja, pri čemu neke evropske nenuklearne članice NATO-a aktivno učestvuju u tzv. 'savremenim nuklearnim misijama‘", dodao je ruski ministar spoljnih poslova.