„Posle postizanja novog dogovora u Minsku 12. februara pojavila se realna šansa da se prekine besmisleno krvoproliće i da se postignu nacionalni mir i saglasnost. Ubeđeni smo da će se, ako se minski dogovor, zasnovan na rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, bude ispunjavao, situacija postepeno normalizovati", rekao je Lavrov obraćajući se polaznicima Diplomatske akademije Ministarstva inostranih poslova RF.
Lavrov je zaključio da svi pokušaji SAD da stvore globalnu antirusku koaliciju nisu uspeli bez obzira na ogromnu želju Vašingtona. Pritom, kako je rekao, sama želja Vašingtona da dovede do kraha rusku ekonomiju izgleda neodgovorno s obzirom na aktuelnu situaciju u svetu.
„Bez obzira na kampanju koja je po razmerama bez presedana, Vašington nije uspeo da okupi globalnu antirusku koaliciju. S ogromnom većinom država u svetu održava se ravnopravan dijalog, zasnovan na uzajamnom uvažavanju, u širokom spektru mogućih pravaca saradnje. Očigledna potvrda jesu rezultati nedavnih poseta predsednika Rusije Vladimira Putina inostranstvu i pregovora koje je s inostranim rukovodiocima vodio u Moskvi. U celini odgovorna i uravnotežena linija Rusije u međunarodnim odnosima ima sve veću podršku u svetskom društvu", naglasio je šef ruske diplomatije.
Lavrov je naglasio da je Rusija za Evropu partner i sused, te da je neodgovorno priželjkivati krah ruskoj ekonomiji u uslovima savremenog svetskog poretka, opterećenog nasiljem na Bliskom istoku i prelaznom fazom u američkoj administraciji zbog predsedničkih izbora koji se bliže. Ruski ministar inostranih poslova je rekao da SAD i Evropska unija nisu računali na interese Ruske Federacije. Upravo to, naglasio je Sergej Lavrov, dovelo je do mnogih posledica, a jedna od njih je podrška Vašingtona i Brisela preuzimanju vlasti u Ukrajini.
„Zapadna alijansa je proširila obim geopolitičkog prostora koji želi da zahvati, prelazeći linije razgraničenja na istoku — kako kroz širenje NATO-a, tako i u okvirima realizacije inicijative EU 'Istočno partnerstvo'. Ruski interesi nisu uzeti u obzir, a naše brojne inicijative, uključujući razradu Pakta o stabilnosti, stavljeni su u zapećak. Kulminacija takve politike je podrška Vašingtona i Brisela državnom prevratu i nasilnom preuzimanju vlasti u Ukrajini u februaru prošle godine", naglasio je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je prokomentarisao i novu vojnu doktrinu SAD. On je podvukao da Vašington ne treba da zaboravi čemu vodi težnja da se ostvari hegemonija na štetu međunarodnih partnera.
„U novoj strategiji o nacionalnoj bezbednosti SAD koju je nedavno prihvatio predsednik SAD Barak Obama zagovara se težnja globalnoj dominaciji i spremnost na jednostrano korišćenje vojne sile za realizaciju američkih interesa. U dokumentu se oko 100 puta spominje tema isključivog prava SAD na ostvarenje neprikosnovenog 'američkog liderstva'. Pritom, u Beloj kući kao da su zaboravili do kakvih posledica vode pokušaji da se ostvari hegemonija protivno interesima drugih učesnika u međunarodnim odnosima", rekao je Sergej Lavrov.