Opstanak vlade Vojvodine je ponovo na ispitu. Prvo je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor optužio Ligu socijaldemokrata Vojvodine da stoji iza smene njihovog kadra Marte Takač sa čela „Vojvodinašuma“. Potom je usledio poziv Nenada Čanka, predsednika LSV-a, predsednicima koalicionih partija Bojanu Pajtiću i Ištvanu Pastoru, na sastanak povodom „otvorenih pitanja“ u vladajućoj koaliciji.
Dodatni problem može predstavljati i sukob ove većine (DS, LSV, SVM) sa opozicionim poslanicima SNS-a i SPS-a oko Nacrta zakona o finansiranju Vojvodine. Ovaj Nacrt, koji bi uskoro trebalo da se nađe pred vojvođanskim poslanicima, predlaže formiranje poreske uprave Vojvodine, a opozicija tvrdi da neće dozvoliti cepanje poreskog sistema Srbije.
Na sve to stigao je i predlog potpredsednika DS Gorana Ješića da Bojan Pajtić podnese ostavku u Vladi APV i vrati se u poslaničke klupe Skupštine Srbije.
Da li će partneri sesti za sto
Nenad Čanak je u pismu partnerima predložio da sastanak bude održan u petak, 27. februara, u 12 sati, u prostorijama LSV. Njegov zamenik Bojan Kostreš je čak izjavio da ukoliko ne bude postignut dogovor lidera DS, LSV i SVM o rešavanju problema u funkcionisanju vojvođanske administracije, neće biti ni Vlade Vojvodine.
Bojan Pajtić je još juče prihvatio poziv, dok predsednik SVM Ištvan Pastor kaže za Sputnjik da ostaje pri ranijem stavu da razgovora može biti ako pre toga Marta Takač bude vraćena na funkciju v.d. direktora „Vojvodinašuma“.
„Pri čemu to nije kadrovsko i foteljaško pitanje, već pitanje da li vas neko kao partnera ceni ili ne ceni. Ako vas ceni ima smisla razgovarati, ako ne, onda mislim da svaki poziv za razgovor jeste u redu, ali osim priteljskog razgovora u poslovno političkom smislu nema puno prostora za razgovor“, kaže Pastor i napominje kako je on konzervativan čovek koji od svojih saradnika očekuje pošten rad, ali da isto tako staje iza tih saradnika.
„To se odnosi i na Martu Takač koja je više od 10 godina bila direktor tog preduzeća. To mesto je na bazi koalicionog dogovora mesto SVM-a i nisam spreman da prodajem svoje ljude i da ih žrtvujem", kategoričan je Pastor za Sputnjik.
Miroslav Vasin, potpredsednik pokrajinske Vlade i lider vojvođanskih demokrata, za Sputnjik ponavlja kako je DS-u žao što postoje nesuglasice između njihovih koalicionih partnera i napominje kako činjenica da Marta Takač nije smenjena odlukom Vlade Vojvodine nego je sud poništio njeno imenovanje, dokazuje da nije postojala nikakva loša namera.
„Radi se o tome da je sve pobrkano. Uopšte nije sporno šta piše u odluci suda. Mora se imenovati vršilac dužnosti direktora, a ja mislim da je potpuno normalno da to bude osoba koja je to bila i do sad. Nakon imenovanja vršioca dužnosti direktora mora se raspisati konkurs i na bazi tog konkursa neka bude izabran onaj ko treba da bude izabran“, dodaje Ištvan Pastor.
S druge strane, Miroslav Vasin očekuje da će doći do nekoga dogovora.
„Zakazuju se razgovori gde izgleda da će teško do njih doći, a sigurno će do razgovora doći. Samo razgovori mogu dovesti do nekog rešenja. Stavićemo predloge na sto i očekujem da će doći do smirivanja situacije i nekog dogovora. Funkcionisanje Vlade nije ugroženo“, kaže Vasin za Sputnjik.
Zađevice na interesnoj osnovi
Da, matematički gledano, Vlada Vojvodine može opstati i bez SVM-a ponavljaju oba naša sagovornika.
„Ni ta matematika nije najbitnija, već da naše tri stranke vezuju zajednički principi, politika i platforma koja se tiče Vojvodine. Tu vidim osnovni razlog i motiv da ostanemo zajedno u koaliciji“, zaključuje Vasin.
„Šest-sedam meseci smo izloženi permanentnim napadima i čovek u nekom momentu mora da kaže — dosta je“, kaže Ištvan Pastor za Sputnjik.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada primećuje da je reč o nastavku starih zađevica koalicionih partnera, pošto i SVM i LSV „idu“ na isto biračko telo.
„SVM je, za razliku od ranije kad je zagovarao teritorijalnu autonomiju za Mađare na severu Bačke, sad zagovornik ideje građanske autonomije Vojvodine. Time oni oduzimaju deo biračkog tela Ligi, pošto je jedan deo Mađara i glasao za Ligu zbog tog stava, a ne za SVM“, precizira Popov u izjavi za Sputnjik.
On kaže da je poslednji sukob ovih partija spor na interesnoj osnovi.
„Bilo je i ranije tih jakih izjava, ali je na kraju nađen modus. Pošto do pokrajinskih i lokalnih izbora nije puno ostalo (redovni se očekuju 2016.), pretpostavljam da je to predizborno zagrevanje i da će Vlada opstati. U DS-u je posle rekonstrukcije, koju nije podržao SVM, prevladao pragmatizam da nije dobro da u Vladi ne učestvuje najveća manjinska stranka. To je bio najmanji zajednički imenitelj da ona opstane. Mislim da će se to desiti i ovoga puta. U suprotnom, to je štetilo svima“, zaključuje Popov.