Odbor EP je usvojio predlog rezolucije za koju je glasalo 45 poslanika, sedam je bilo protiv, a dva su bila uzdržana.
U dokumentu se od vlade u Prištini traži da sprovede i strukturne ekonomske reforme za otvaranje novih radnih mesta.
„Mora se dati prednost uspostavljanju i saradnji s posebnim sudom za ratne zločine, čime će se Kosovu pomoći da se suoči sa svojom prošlošću“, navodi se u predlogu rezolucije koju EP u plenumu treba da usvoji u martu.
Takođe se kaže da treba nastaviti „Pripreme za potpuni prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti“.
Pet država članica EU da priznaju Kosovo
Spoljnopolitički odbor EP „podstiče preostalih pet država članica EU da priznaju Kosovo, jer bi se time dodatno omogućila normalizacija odnosa Beograda i Prištine“.
U dokumentu Srbija i Kosovo se pozivaju da nastave s potpunim sprovođenjem već postignutih sporazuma, uključujući dodelu Kosovu posebnog međunarodnog telefonskog pozivnog broja.
Oštre primedbe izneo je nezavisni francuski poslanik Emerik Šoprad koji je rekao da je protiv ovog dokumenta zato što se nigde ne spominje da su Albanci počinili zločine nad Srbima i da je u „toj pokrajini izvršeno etničko čišćenje Srba,“ budući da više od 200.000 srpskih izbeglice ne može da se vrati u svoje domove.
Austrijska poslanica Zelenih Ulrike Lunaček, koja je izvestilac EP za Kosovo i koja je pripremila nacrt rezolucije, uzvratila je da treba razumeti šta se dogodilo na Kosovu, budući da je, kako je napomenula, režim bivšeg srpskog predsednika Slobodana Miloševića takođe počinio zločine nad Albancima.
Prema tekstu rezolucije, na Kosovu su postignuti određeni pomaci u pravosuđu, mada postoji „snažna zabrinutost u pogledu nezavisnosti, odgovornosti, nepristranosti i delotvornosti sudija, tužilaca i rada Sudskog veća Kosova“.
Prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti
Odbor smatra da „treba nastaviti rad na pripremama za potpuni prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti“.
Jedan od prioriteta nove vlade je stvaranje oružanih snaga Kosova, kako su istakli parlamentarci EU dodajući da se „načelo teritorijalne odbrane shvata kao deo nacionalnog suvereniteta“.
Oni su ukazali na to da su „ostvareni pomaci u vezi sa severom Kosova, posebno u pogledu izbora gradonačelnika održanih na celom području Kosova“.
Nastaviti stvaranje saveza srpskih opština
Spoljnopolitički odbor EP podvlači da „treba nastaviti napore za stvaranje saveza srpskih opština, čime bi se paralelne strukture još više učinile suvišnima, a potrebni su dodatni stalni napori za približavanje albanske i srpske zajednice“.
Takođe pozdravlja rad Specijalnog istražnog tima Euleksa i izveštaj objavljen u avgustu 2014, „u kojem su izneseni uverljivi dokazi protiv određenih bivših viših starešina Oslobodilačke Vojske Kosova, ali ne i OVK u celini“.
U cilju istrage dokaza o tim zločinima se, kako se dodaje, „pozdravlja zahtev za stvaranje posebnog suda koji će delovati u sklopu kosovskog pravosuđa, ali sa sudskim većem u Holandiji“.
Evropski parlament je, kaže se u predlogu rezolucije, „zabrinut zbog nedavnih optužbi za korupciju unutar Euleksa, ali veruje da je Euleks imao i da bi još trebalo i mogao da odigra važnu ulogu na Kosovu“.
S toga pozdravlja brzu odluku Visoke predstavnice EU Federike Mogerini da se naimenuje i nezavisan stručnjak sa zadatkom da ispita te optužbe.