Prema njegovim rečima predstavnicima OEBS-a biće omogućen pristup ka svim pozicijama kako bi se uverili da se dogovor iz Minska poštuje.
„Mi smo u potpunosti otvoreni prema posmatračima i nameravamo da se pridržavamo dogovora i da dajemo sve od sebe kako bi se mir u Donbasu održao“, kazao je Basurin za Sputnjik.
On je dodao i da lokalna administracija u svim mestima gde se više ne vode borbe sprovodi povratak civila u svoje kuće, kao i da se sprovode mere kako bi se u potpunosti povratili svi neophodni uslovi za normalizaciju života na istoku Ukrajine.
Istovremeno, portparol ukrajinske vojske Anatolij Stelmah rekao je da Ukrajina neće početi povlačenje teškog naoružanja dok god se u potpunosti ne bude poštovalo primirje prema sporazumu iz Minska.
On je istakao da prva tačka sporazuma podrazumeva apsolutni prekid vatre, a trenutna situacija pokazuje da, kako je rekao, prekida vatre — nema.
Sa druge strane, na istoku Ukrajine sprovedena je razmena ratnih zarobljenika između ukrajinskih snaga i milicije Donjecke i Luganske narodne republike, a do sada je razmenjeno 139 ukrajinskih vojnika za 52 pobunjenika, dok bi kompletna razmena trebalo da se završi 4. ili 5. marta.
Nova runda pregovora „Normandijske četvorke“, između Nemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine mogla bi da bude nastavljena u utorak, 24. februara u Parizu, navodi ruski list Komersant.
Prema pisanjima ruskih medija, ministri spoljnih poslova te četiri zemlje razgovaraće o sprovođenju mirovnog sporazuma dogovorenog 12. februara u Minsku.
Član Foruma za međunarodne odnose i bivši ambasador Srbije u Ukrajini Dušan Lazić smatra da je apsolutno neophodno organizovati još nekoliko sastanaka u „normandijskom formatu“ na kome bi učestvovali lideri Nemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine.
Prema njegovim rečima novi sastanak u Minsku može da bude koristan s obzirom da su na prvom sastanku dogovorene samo načelne stvari kako bi se obezbedilo primirje u Ukrajini i krenulo na rešavanje drugih pitanja.
„Tih pitanja ima dosta. Ima velikih razlika u pogledima među svim glavnim akterima koji danas rešavaju ukrajinsku krizu“, zaključio je Lazić.
Poslednji put se „Normandijska četvorka“ sastala 12. februara u Minsku kada je postignut dogovor kojim se predviđa uspostavljanje primirja na istoku Ukrajine, kao i povlačenje teškog naoružanja.