Jedan od uslova za novo poslovodstvo, koje će predvoditi slovački biznismen Peter Kamaraš, biće da se zadrže svi radnici u čeličani, piše današnja štampa u Srbiji.
Kamaraš, osim kompanije „Pikaro“ u Slovačkoj ima još nekoliko firmi. Njegov sin, Juraj Kamaraš, takođe je biznismen i vlasnik je slovačke farmaceutske industrije „Imuna“, koja je svojevremeno bila zainteresovana za iznajmljivanje pogona zrenjaninske „Jugoremedije“.
List Politika piše da su američki „Esmark“ i slovački „Pikaro“, odnosno Džejms Bušar i Peter Kamaraš, imali zajedničku strategiju za preuzimanje 80 odsto kapitala srpske čeličane. Po toj strategiji, „Esmark“ bi proizvodio čelik i obezbeđivao tržište, dok bi Slovaci bili zaduženi za sirovine.
Plan je bio do tančina razrađen, ali kako kaže neimenovani sagovornik Politike, u jednom trenutku je došlo do razmimoilaženja. Upravo tada su i pregovori sa Vladom Srbije krenuli nizbrdo, a glavna tačka spoticanja su bile sirovine.
Amerikanci su, umesto 200 miliona dolara koje su tražili od srpske Vlade u vidu garancija za kredit za nabavku sirovina, udvostručili sumu, a prema pisanju pojedinih listova, tražili su čak i 800 miliona dolara.
Kako je najavljeno, javni poziv za profesionalni menadžment u Železari Smederevo trebalo bi da bude raspisan u ponedeljak i trajaće mesec dana, a uslovi bi trebalo da budu slični onima sa poslednjeg tendera.
List Blic piše da je jedan od uslova za menadžere koji će voditi poslovanje Železare Smederevo da ne bude otpuštanja radnika.
Boris Milošević, predstavnik KPMG-a, privatizacionog savetnika Vlade za prodaju Železare, kaže da se trenutno pripremaju tenderski uslovi.
„Za izbor će, uz reference tima, biće odlučujuć biznis plan, ali i kakav pristup novim tržištima se nudi, gde će se nabavljati sirovine“, navodi Milošević i dodaje da je uslov da se zadrže svi zaposleni u čeličani.
Do sada nisu vođeni razgovori ni sa jednom firmom, ali u svetu ima više kompanija koje bi mogle vrlo uspešno da rade taj posao, rekao je Milošević, dodajući da nema prepreka da se na konkurs prijavi i „Esmark“.