Bušar je naveo da njegova kompanija nije mogla da prihvati revidirani predlog Srbije, u kojem su promenjeni finansijski uslovi, ali i da je i dalje spremna za preuzimanje smederevske Železare „pod prethodno dogovorenim uslovima".
„Izuzetno smo razočarani što nismo uspeli da postignemo konačni dogovor sa Srbijom o prodaji i preuzimanju Železare Smederevo, posebno imajući u vidu da smo posle uspešnog zaključivanja pregovora postigli dogovor oko ključnih uslova transakcije", naveo je u saopštenju Bušar, osnivač, izvršni direktor i predsednik „Esmarka".
„Esmark" je, prema njegovim rečima, tokom procesa tendera pregovarao u dobroj veri, predstavio jasan poslovni plan i formirao menadžerski tim svetskog ranga radi revitalizacije Železare.
„Detaljni poslovni plan omogućio bi da svih 5.300 zaposlenih u Železari dobije povećanje plate od 25 odsto ove godine i još deset odsto 2016. godine", rekao je Bušar.
On je naveo da je, pored toga, „Esmarkova" ponuda podrazumevala i ulaganje u osnovna sredstva u iznosu od 130 miliona dolara, kredit za obrtni kapital od 200 miliona dolara i 400 miliona dolara za održavanje, rezervne delove i kapital potreban za upravljanje i održavanje rada dve visoke peći.
S druge strane, ministar privrede Željko Sertić izjavio je za RTS da se u pregovorima o prodaji Železare u Smederevu rukovodilo državnim interesima.
Prema njegovim rečima, pre svega se vodilo računa da radnici imaju posao.
„Uvereni smo da sa dobrim menadžmentom i sa 170 miliona u kapitalu koje već imamo u Železari, kao i sa dobrom voljom svih onih koji budu učestvovali u pregovorima u narednom periodu, možemo da obezbedimo zaista dug život Železare. Ne radi se o tome za koliko će vremena taj kapital da se istopi, nego upravo da do kraja godine upalimo i drugu peć. Da imamo pun kapacitet od oko milion i po do milion i sedamsto hiljada tona železa koje isporučujemo", kaže Sertić.
Planom B Vlade Srbije zadovoljan je i Siniša Prelić, predsednik Samostalnog sindikata Železare. U izjavi za Sputnjik Prelić ističe da tokom pregovora sa „Esmarkom", Sindikati nisu dobili garancije da neće biti masovnog otpuštanja radnika.
„Ne samo po tom pitanju, nego garancija nije bilo ni po pitanju mnogih drugih stvari. Recimo, uzrok zbog koga može doći do raskida ugovora o strateškom partnerstvu je i viša sila. Na zahtev pregovaračkog tima Vlade Srbije da se definiše šta se podrazumeva pod višom silom, nismo dobili konkretno objašnjenje, čak je moglo da se zaključi da se pod višom silom može smatrati i situacija u kojoj se Sindikat sa nečim ne slaže ili nešto zatraži", tvrdi Prelić.
Vlada Srbije neće odsutati od traženje strateškog partnera za Železaru Smederevo, izjavila je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade, ističući da je Vlada pokazala hrabrost i profesionalnost time što je odbila neodgovarajuću ponudu „Esmarka" za preuzimanje Železare.
„Nismo želeli da prihvatimo bilo kakvu ponudu koja ne garantuje da radnici i Železara rade u dužem vremenskom periodu. Mogli smo to da uradimo i medijski sjajno propratimo i da sve bude fantastično, da se svi tome radujemo, ali je pitanje koliko bi to dugo trajalo", ističe Mihajlovićeva.
Prema mišljenju ekonomskog eksperta Gorana Nikolića, „Esmark" je želeo da sav rizik prenese na Vladu Srbije, a da ako situacija u industriji čelika krene nabolje, ostvari profit.
„Ako stvari krenu lošije, što je verovatnije, garancije daje Vlada Srbije, odnosno, država Srbija snosi troškove. Mislim da je odluka da se ne ide u taj aranžman racionalna, zato što je ovo bila ponuda koja se odbija", ocenjuje Nikolić za Sputnjik.
U međuvremenu, dnevni list Blic objavio je da je Evropska unija obećala Srbiji pomoć za Železaru, precizirajući da je Evropski komesar za proširenje Johanes Han nagovestio mogućnost da će u slučaju da američki „Esmark" ne kupi Železaru Smederevo, EU pomoći da naredni pokušaj prodaje bude uspešniji.
Detalji tog dogovara zasad nisu poznati, ali će, prema tvrdnjama izvora Blica, sve pojedinosti biti objavljeni do 31. marta, budući da do tada mora da se pronađe konačno rešenje.