Svet i dalje potresaju vesti o brutalnim kaznenim merama sledbenika Islamske države. Džihadisti su, kako prenose arapski mediji, u iračkom gradu Mosulu javno išibali petoricu muškaraca zbog korišćenja mobilnih telefona, a trima ženama su zbog istog „zločina“ odsekli ruke.
Upotreba mobilnih telefona zabranjena je zbog bojazni džihadista da bi lokalno stanovništvo moglo da oda njihove položaje u Mosulu, i da tako usmeri američke avione koji već sedmicama bombarduju taj grad.
Tokom proteklih nekoliko nedelja, u masovnim grobnicama u Iraku pronađeno je, kako je saopštio Alkahim, više tela s preciznim hirurškim rezovima, kojima nedostaju bubrezi ili drugi organi. On je dodao da su džihadisti u Mosulu pogubili desetak lekara koji su odbili da učestvuju u krađi organa.
Iz Mosula već duže vreme stižu i vesti da pripadnici Islamske države primoravaju zarobljenike i lokalno stanovništvo da doniraju krv ranjenim borcima. Irački ambasador u Ujedinjenim nacijama optužio je Islamsku državu za genocid, s obzirom na to da su žrtve njihovih napada određene etničke grupe.
Neprijateljstvo prema Bogu
Muftija Muhamed Jusufspahić u razgovoru za Sputnjik osudio je ponašanje sledbenika Islamske države, naglašavajući da ono nema nikakve veze s učenjem Kurana.
„Islamska država nema nikakve veze s rečju Boga dragoga, a reč Božja je Kuran. U Kuranu oni ne mogu da nađu za ovakvo ponašanje nikakvo svoje utemeljenje. To je dedžalska država, odnosno antihristovska država. Spaljivanje ljudi, ubijanje ljudi, nedužnih i dužnih, masakriranje ljudi – to je neprijateljsko prema Bogu i ovo je antihristovski, dedžal-mesijski zadatak, čiji je jedini cilj da nam ogadi Boga, da se u srcu mene muslimana ogadi Alah, a ja to neću dati.“
Muftija napominje da izuzetno važnu ulogu u borbi protiv svih vidova brutalnosti imaju mediji i ukazuje na širi, globalni kontekst u kojem deluje Islamska država.
Radikalni islamizam u sprezi s ratničkim iskustvom
Islamskoj državi pošlo je za rukom, kako objašnjava predsednik Akademije za geopolitičke probleme i doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov iz Moskve, da sintetiše snažan potencijal radikalnog islamizma s ogromnim iskustvom iračkih vojnika, koji su se svojevremeno uspešno suprotstavili američkoj vojnoj mašineriji.
„Upravo ova zapaljiva smesa dovela je do uspeha. Svojim divljim postupcima Islamska država ima za cilj da zastraši. Uz to demonstrira svojevrsni povratak drevnim izvorima, negde u 6. vek pre naše ere, kada su takvi postupci bili normalni.”
„Ideje formiranja velikog islamskog kalifata još sredinom devedesetih razmatrane su u Rusiji kao jedna od najvećih opasnosti po sopstvenu bezbednost. Dovoljno je reći da su ove ideje odigrale važnu ulogu u čečenskim ratovima. Sada Islamska država ide u suštini putem formiranja kalifata u određenim pravcima – to je severna Afrika, Bliski istok, centralna Azija.”
Sivkov upozorava i da, imajući u vidu da iza ovog pokreta stoje velika sredstva katarskog emirata, njegovo širenje teče prilično uspešno.