Italija, Francuska, Nemačka, Velika Britanija, Španija i Sjedinjene Američke Države su se založile za „političko rešenje" u Libiji i pozvale na formiranje vlade nacionalnog jedinstva u ovoj zemlji.
Zapadne sile su u zajedničkom saopštenju reagovale na masakr koji je izvršio libijski ogranak organizacije „Islamska država" nad egipatskim Koptima. Egipat, koji strahuje od širenja ove organizacije na njegovoj teritoriji, pozvao je na međunarodnu vojnu akciju protiv Islamske države u Libiji.
Egipatski ratni avioni su početkom nedelje bombardovali položaje džihadista u ovoj zemlji, što su vlasti u Tripoliju, koje međunarodna zajednica ne priznaje, osudile kao narušavanje suvereniteta zemlje.
Tačno četiri godine nakon vojnog udara NATO-a na ovu zemlju, koji je doveo do rušenja vlasti u Tripoliju i do ubistva libijskog lidera Moamera Gadafija, zemlja je u haosu koji ide na ruku napredovanju radikalnih islamskih frakcija.
Osnivanje ogranka organizacije „Islamska država" u Libiji se u glavnim evropskim centrima doživljava kao opasnost za Evropu. Na udaru je naročito Italija. Pripadnici Islamske države u Libiji, bivšoj italijanskoj koloniji, zapretili su Rimu na video-snimku na kome se vidi kako odsecaju glave egipatskim Koptima.
„Ranije smo bili u Siriji, sada smo na 350 km južno od Italije. Rim je nadohvat ruke", poručili su.
Italija je ozbiljno shvatila pretnje i zatvorila Ambasadu u Tripoliju, jedinu zapadnu ambasadu koja je još bila otvorena u libijskoj prestonici.
Italijanski premijer Mateo Renci je izjavio da je vojna akcija moguća samo uz odobrenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Odluka o vojnoj intervenciji je malo verovatna, ocenjuju francuski mediji, jer i Rusija i Kina smatraju da su prevarene 2011. godine, nakon što su Ujedinjene nacije odobrile napade NATO-a. Ovi napadi, na kojima je insistirala naročito Francuska, predstavljeni su kao humanitarna akcija, a doveli su do pada vlasti u Tripoliju i ubistva Gadafija.
U komentarima na sajtu francuskog lista Figaro, jedan čitalac je napisao „Treba naoružati Bernara Anri Levija i poslati ga na front!"
Ovaj intelektualac, poznat po ratnohuškačkom delovanju, izvršio je svojevremeno veliki uticaj na francuskog predsednika Nikolu Sarkozija da pokrene vojnu akciju u Libiji.