Povodom obustave izgradnje „Južnog toka“, trenutno se vode razgovori oko mogućnosti izgradnje alternativnog gasovoda koji bi gasom snabdevao Evropu, uključujući i Srbiju.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je tokom posete Mađarskoj izrazio spremnost da sa evropskim partnerima napravi novi projekat, koji podrazumeva da gas kroz Tursku dođe i do Evrope. Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da Mađarska ima dvostruku odgovornost, jer Srbija gas dobija preko te zemlje.
Nakon pregovora sa premijerom Mađarske, predsednik Rusije Vladimir Putin je istakao da prilikom realizacije „Turskog toka“ Moskva može da „iskoristi dogovore sa Mađarskom, Srbijom, kao i sa drugim partnerima“.
„Spremni smo da gasovod izgradimo u tom obimu da kroz Tursku taj gas može da ide i u Evropsku uniju. Pritom, ne nameravamo nikoga da kažnjavamo, ni na koga da se ljutimo“, rekao je ruski predsednik u poseti Mađarskoj. On je u razgovoru sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom rekao da povratka na realizaciju projekta „Južni tok“ u njegovom ranijem vidu ne može biti, te da postignuti dogovor sa Turskom može biti iskorišćen prilikom širenja radova.
„Nalazimo se u glupoj situaciji. Evropska komisija se stalno predomišlja – danas odbija saradnju, sutra je prihvata, a prekosutra ko zna šta će opet odlučiti. Mi pozivamo na ozbiljno i dugoročno partnerstvo, kao što je to bio slučaj niz godina unazad. Rusija je uvek bila siguran partner, a namerava to i da ostane“, rekao je Putin.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da je Mađarska zainteresovana za izgradnju tranzitnog gasovoda sa južnog pravca preko njene teritorije.
„Mađarska ima dvostruku odgovornost jer gas, koji je neophodan za njeno preživljavanje, od Mađarske dobija i Srbija. Nedavno sam imao sam sastanak sa srpskim premijerom oko mogućih rešenja. Takođe sam razgovarao i sa Makedonijom i Grčkom i zaključio da bi bilo dobro investirati u transport turskog gasa kroz te tri zemlje. E sad, da li će se to desiti, pitanje je budućnosti“, rekao je Orban.
Direktor Instituta za nacionalnu energetiku Sergej Pravosudov u intervjuu koji je dao Sputnjiku ističe da je zasad rano da se daju prognoze povodom srpskog učešća u novom energetskom projektu, ali da se shema „Turskog toka“ u principu podudara sa „Južnim tokom“ – menja se samo tačka ulaska. Pravosudov smatra da je diversifikacija izvora za Srbiju, o kojoj je govorio premijer Vučić, u principu moguća, ali biće mnogo skuplja, pošto „trenutno nema jeftinijeg gasa od ruskog“.
„U prethodnom formatu, to bi se činilo preko mešovitog preduzeća, a novac bi obezbedio 'Gasprom'. Srbija, u zavisnosti od toga da li je to povoljno ili ne, čas podvlači svoju težnju ka članstvu u EU, čas ističe činjenicu da ona nije članica te unije. U svakom slučaju, u situaciji oko 'Južnog toka', ona je bila oslobođena svih pravila EU i mogla je da čini bilo šta. Ali na kraju su iz Beograda krenule permanentne ograde u stilu 'mi smo mala zemlja, vi treba da se dogovarate sa Evropskom komisijom'. Ispada da je u izvesnoj meri Srbija samu sebe kaznila. Naravno, Evropska komisija neće dati nikakav novac za izgradnju gasovoda preko teritorije Srbije. Osim 'Gasproma', niko neće dati novac“, kaže Pravosudov.
Ruski predsednik Vladimir Putin istakao je da je nastavak saradnje sa EU moguć. „Saradnja je moguća ako nam budu pomagali, ali ako nas budu ometali, onda to nije naš izbor“, poručio je Putin.