Da li će Železara u Smederevu zauvek zatvoriti vrata ili će Vlada Srbije uspeti da se dogovori sa američkim „Esmarkom" o kupovini, u ovom trenutku pitanje je za milion dolara.
S jedne strane, „Esmark" kao jedini kupac jeste u situaciji da uslovljava Srbiju, dok s druge strane Vlada Srbije mora da se rastereti ovog giganta koji ga i te kako košta.
Sagovornici Sputnjika, osim što smatraju da bi odbijanje „Esmarka" vodilo najverovatnije zatvaranju fabrike, ocenjuju da će, ako niko ne popusti, Železara najverovatnije biti zatvorena.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Srbija dobila kontraponudu američkog investicionog fonda „Esmark" za privatizaciju Železare Smederevo i dodao da će o njoj odlučiti privatizacioni savetnik.
Vučić je rekao da će privatizacioni savetnik u toku dana izneti svoj stav o tome, a da će u utorak ujutru to učiniti i Komisija za strateško partnerstvo, dodajući da će posle toga biti održana sednica Vlade na kojoj će javnost biti obaveštena o krajnjoj odluci.
Tanak led
Da su pregovori sa „Esmarkom" bili na tankom ledu, u neku ruku, nagovestio je nedavno ministar privrede Dušan Sertić rekavši da su „pregovori u poslovnom svetu uvek komplikovani, jer imate dve strane sa potpuno suprostavljenim zahtevima i interesima, a pitanje je da li će se napraviti takve vrste kompromisa — da obe stane budu zadovoljne".
On je ujedno pomenuo i da premijer Aleksanar Vučić ima i plan B ako kao Vlada ne budemo zadovoljni onim što „Esmark" bude ponudio.
Šta je, međutim, plan B još se ne zna, ali kako je Sertić ranije izjavio, „ako dođe do njegove realizacije Vlada će voditi računa ne samo o velikom broju radnika, već i o čitavoj Železari zbog njene ukupne važnosti za Smederevo i Srbiju".
Dr Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da bi za javnost do sada nepoznati plan B, ako pregovori sa „Esmarkom" totalno propadnu, mogao biti samo zatvaranje Železare.
„Država nema način da sama izdržava Železaru. Očigledno je da se nešto dešava u vezi sa pregovorima i sada je pitanje da li će Vlada Srbije izaći u susret 'Esmarkovim' uslovima. Recimo, da ako ništa drugo, onda pripremi neki socijalni plan, koji bi oslobodio 'Esmark' bar obaveze oko zadržavanja radnika", kaže on za Sputnjik.
Država ne može da bude vlasnik
Miroslav Prokopijević, profesor ekonomije, podseća da je „Esmark" kao jedini ponuđač, u situaciji da uslovljava državu.
„Činjenica je da Srbija po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji neće moći više da izdržava Železaru. Taj rok je istekao 15. februara, i to sa produžetkom od 15 dana koje je tražila od EU. Ako ne bude dogovora sa 'Esmarkom', ne vidim drugo rešenje sem zatvaranja", kaže on za Sputnjik.
I Milan Ćulibrk, glavni i odgovorni urednik nedeljnika NIN, ocenjuje da su pregovori sa „Esmarkom" teški, pre svega zato što je stanje u Železari veoma loše.
„Svako ko preuzme upravljanje njom biće suočen sa teškoćama u poslovanju. Biće potrebno vreme da ta kompanija počne da proizvodi profit umesto gubitaka. Očigledno je da 'Esmark' pokušava da od Vlade izdejstvuje što više povlastica za sebe i da u taj posao uđe sa što boljom startnom pozicijom. To što što se stalno produžavaju rokovi za konačan dogovor ne uliva mnogo nade da će na kraju taj ugovor, ako ga bude, biti povoljan za Srbiju", kaže Ćulibrk.
On ističe da su pitanje garancija i sva najvažnija pravila igre trebalo da budu poznata unapred, tokom tenderske procedure.
„Druga stvar koja je takođe sporna jeste da 'Esmark' pokušava da izdejstvuje od države garancije za uzimanje nekih novih kredita za pokretanje proizvodnje u Železari. To jednostavno nije moguće. Ukoliko 'Esmark' preuzme Železaru, onda bi garancije suverene države, za kredite koje će uzimati jedna privatna kompanija, bile veoma rizične, jer ako ta kompanija ne bude vraćala kredite to će morati da vraćaju poreski obveznici Srbije", smatra Ćulibrk.
Govoreći o državnom planu B, da će u slučaju neuspeha pregovora proizvodnja u Železari biti nastavljena pod punom kontrolom države, Ćulibrk ocenjuje da taj plan nije najsrećnije rešenje.
„Mi smo plan B imali na snazi tri godine i za to vreme država je napravila više od 40 miliona evra gubitaka. Dakle, plan B podrazumeva da će gubici nastaviti da se gomilaju. Neko gubitke na kraju mora da pokrije, a to su građani Srbije, odnosno budžet", kaže on.
Vlada Srbije je razgovore s rukovodstvom „Esmarka" započela 27. januara, nakon što je ta kompanija jedina dala ponudu za kupovinu 80,01 odsto kapitala Železare, na tenderu. Železara zapošljava oko 5.000 ljudi, a trenutno proizvodi između 340.000 i 350.000 tona čelika. Kroz subvencije Železara mesečno košta Srbiju 10 miliona evra.