U Beogradu je održana konferencija za novinare organizacije „Transparentnost Srbija“ na kojoj je ocenjeno da su nabavke za obnovu štete od poplava bile transparentne. Direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević rekao je da je do sada podneto oko 400 krivičnih prijava, a par stotina je u pripremi, i to protiv ljudi koji su davali lažne izjave i potraživali deo sredstava namenjenih obnovi kuća postradalih u poplavama prošle godine.
„Što se tiče pomoći za oštećene stambene objekte, tu je kontrola u toku.To je ogroman posao, potrebno je obići 19.000 adresa. I tu kontrolu radimo od vrata do vrata, komisije kancelarije idu, i obići će svaku adresu, sve dok ne zakucamo na poslednja vrata kuće za koju je dobijena pomoć. Ono što je dobro jeste što je nekoliko takvih slučajeva već dobilo epilog.“
Blagojević je objasnio da je njihov cilj da novac prvenstveno ode u prave ruke.
Saradnik „Transparentnosti Srbija“ Rade Đurić rekao je da su u javnim nabavkama za obnovu štete od poplava sprovedenim od septembra do decembra 2014. godine uočeni problemi kao što su mala konkurentnost i kašnjenje u izvođenjuradova. Međutim celokupna slika govori o tome da su javne nabavke bile transparentne.
On ističe da su na osnovu uzoraka koje su imali na uvid, kao i na osnovu izlazaka na teren zaključili da je većim delom urađeno sve što je predviđeno, ali da svakako ima i situacija gde radovi nisu do kraja izvedeni i da ponegde postoji „neka vrsta nezadovoljstva zbog konkretnih radova koji, po građanima, nisu dovršeni ili nisu urađeni.“
„To moramo da uzmemo sa dozom obazrivosti, zato što možda građani nisu kompletno svesni šta je konkretno bio predmet izvršenja ugovora, te stoga, nije im potpuno jasno kako je to izvedeno.“
Organizacija „Transparentnost Srbija“ ocenila je i da je u nekim aspektima stanje bilo bolje nego što je uobičajeno za redovne postupke koji se sprovode po Zakonu o javnim nabavka, i to zbog kontrole koju je sprovela i vladina Kancelarija za pomoć i obnovu poplavljenih područja.