Tela šestorice radnika iz Srbije koji su poginuli u požaru na severu Sibira poslata su u mrtvačnicu u Urengoju, a radi njihove identifikacije moraće da bude urađena genetska ekspertiza.
Uzrok nesreće koja se dogodila pre dve noći još uvek se istražuje, a prema rečima predstavnika Istražnog komiteta Jamalo-Neneckog autonomnog okruga, koje prenose RIA Novosti, malo je verovatno da se požar u montažnoj baraci na Jamalu desio zbog kratkog spoja, jer su električni vodovi u prostoriji bili novi.
Tela poginulih radnika sada se nalaze u mrtvačnici u Urengoju. Ona su u požaru toliko izgorela da će biti neophodna genetska ekspertiza kako bi bila identifikovana. Predstavnik Istražnog komiteta Jamalo-Nenecke autonomne oblasti saopštio je da će ekspertiza biti obavljena u Hanti-Mansijsku.
Pokrenuta je istraga za krivično delo uzrokovanje smrti iz nehata, za koje je predviđena kazna do četiri godine zatvora, ali osumnjičenih zasad nema.
Situaciju za Sputnjik komentariše ambasador Republike Srbije u Moskvi Slavenko Terzić:
„Konzul ambasade Republike Srbije u Moskvi Milan Živković nalazi se na licu mesta. U kontaktu je sa nadležnim ruskim ogranima i predstavnicima kompanije Transnjeft. Ruski organi nastavljaju istragu da bi se utvrdio uzrok požara u kontejneru u kojem su bili srpski radnici. Sa druge strane, Istražni komitet nastoji i da utvrdi identitet postradalih, zbog čega će im biti potreban genetski materijal njihove rodbine. Ambasada sa svoje strane čini sve da pomogne i radnicima koji se tamo nalaze i rodbini. Čim budemo dobili rezultate istrage o uzrocima požara mi ćemo to i objaviti. U stalnom smo kontaktu sa Ministarstvom za vanredne situacije Ruske Federacije, i moram da kažem da je u ovoj situaciji Ministarstvo još jednom pokazalo izuzetan profesionalizam i izuzetno korektan odnos prema Srbiji."
Da li će u Rusiju doputovati rođaci poginulih?
„Zasad bi bilo potrebno samo zbog davanja genetskog materijala. Međutim, još uvek nastojimo da sa Istražnim komitetom Ruske Federacije utvrdimo da li je potrebno da rođaci neposredno dolaze na Jamal ili je izvodljivo da naši organi uzmu genetski materijal u Srbiji i da ga onda avionom pošalju na lice mesta."
Razmatra li se pitanje materijalne kompenzacije za njih?
„Još uvek nismo razgovarali o tome, niti je bilo razgovora između države Srbije i kompanije Transnjeft. Šta će biti ubuduće, to ćemo videti."
„Transnjeft" je danas izrazio saučešće porodicama i rođacima radnika iz Srbije koji su poginuli prilikom požara na gradilištu u Jamalo-Neneckom autonomnom okrugu, stoji u saopštenju ruskog giganta za proizvodnju nafte.