Fiskalni savet Srbije ukazao je da je u decembru 2014. godine, i pored sezonskog rasta javnih prihoda, budžetski deficit od 44 milijarde dinara bio izuzetno visok, što je posledica rekordno visokih javnih rashoda, pre svega isplaćenih subvencija.
„Prihodi države u decembru su bili iznad mesečnog proseka u 2014. godini, što je najvećim delom i bilo očekivano — prihodi od doprinosa i poreza na dohodak rastu u decembru, jer je tada i masa isplaćenih zarada najveća; deo novembarskih akciza je uplaćen u decembru, a neporeski prihodi su tradicionalno najveći na kraju godine“, naveo je Fiskalni savet u izveštaju o fiskalnim kretanjima u decembru.
Dodaje se da su, pored uobičajenog sezonskog rasta rashoda za robu i usluge, kao i za subvencije i javne investicije, u decembru isplaćene znatno veće subvencije zbog propusta u budžetskom planiranju, a kašnjenje u nabavci robe i usluga tokom cele godine je nadoknađeno rekordno visokim izdacima u tom mesecu.
„Dug države na svim nivoima vlasti je u decembru povećan za 450 miliona evra, kao posledica povlačenja kredita Svetske banke, zaduživanja na domaćem finansijskom tržištu, izdavanja nove garancije Srbijagasu, ali i jačanja kursa dolara u odnosu na evro“, ističe se u izveštaju Fiskalnog saveta.
Po računici Fiskalnog saveta, ukupan javni dug Srbije na kraju 2014. godine bio je 23,2 milijarde evra ili 72,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Kako je ukazano, „država se nije ni na koji način zaštitila od valutnog rizika, zbog čega se našla u identičnoj situaciji kao građani koji su zaduženi u švajcarskim francima — veliki rast obaveza gotovo preko noći“.
Preporuka Fiskalnog saveta je da Vlada Srbije preispita postojeću strategiju zaduživanja u dolarima na međunarodnom finansijskom tržištu.