Iako obično asimptomatske, infekcije želuca ili početnog dela tankog creva heliko bakterijom najčešći su uzroci peptičkog ulkusa.Ova bakterija takođe može da izazove gastritis, iritaciju želudačne sluznice i, u retkim slučajevima, ako se ne leči, može dovesti do raka želuca.
Širenje bakterije među članovima porodice
Istraživači u Kini sproveli su testove na heliko bakteriju na svim članovima 10.735 porodicau 29 pokrajina. Među 31.098 ispitanika obuhvaćenih studijom, približno 43 odsto odraslih i 21 odsto dece i adolescenata bili su zaraženi.
Samo 29 odsto porodica nije imalo infekcije. Svih preostalih 71 odsto imalo je barem jednog zaraženog člana, uključujući 20 odsto u kojima su zaraženi svi članovi porodice, objavili su istraživači u časopisu „Gut“.
Izloženost zaraženim članovima porodice verovatno je glavni izvor širenja, pretpostavili su naučnici. Dok je 14 odsto dece i adolescenata koji žive sanezaraženim roditeljima bilo zaraženo, ta je stopa bila 34 odsto među decom koja žive sa dva zaražena roditelja.
Infekcija se najčešće dobije u detinjstvu
Prevalencija heliko bakterije posebno je visoka u Kini. Prema američkom Nacionalnom institutu za dijabetes, probavne i bubrežne bolesti i infekcije heliko bakterijom pogađaju 30 do 40 odsto ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama.
Najčešće se infekcija dobije u detinjstvu. Naučnici su rekli da njihova otkrića upućuju na to da, kada se ustanovi da je pacijent zaražen heliko bakterijom, cela porodica treba da se testira i svi zaraženi članovi trebada se leče, preneo je „Indeks“.
Infekcije se eliminišu antibioticima.