Povodom praznika i slave Svetog Stefana, u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci arhijerejsku liturgiju služio je episkop banjalučki Jefrem.
Izaslanik patrijarha srpskog, episkop Sava, preneo je vernicima u Hramu blagoslov patrijarha Porfirija i njegove molitve i želje za uspeh i napredak srpskog naroda i svih koji žive u Republici Srpskoj.
„Svedočeći veru u Gospoda ne možemo drugačije nego da živimo sa tom verom, a svedočeći veru znači živeti u miru i slozi. Kada čuvamo jedinstvo kao zenicu oka, najdragoceniji dar koji moramo očuvati, onda znamo da smo pravi i istinski hrišćani i svedoci vere Hristove“, rekao je episkop Sava.
Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem rekao je da iz patrijarh Porfirije iz opravdanih razloga danas nije služio liturgiju u Banjaluci, kako je to ranije bilo najavljeno.
Liturgiji su prisustvovali srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, izaslanik predsednika Republike Srpske Radovan Kovačević i ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.
Položeni venci na „Malom Zejtinliku“ u Sokocu
Služenjem pomena poginulim srpskim borcima na Vojničkom groblju „Mali zejtinlik“ u Sokocu počelo je obeležavanje 9. januara - Dana Republike Srpske.
Nakon pomena, koje je služilo lokalno sveštenstvo, položeni su venci na spomen obeležje.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, rekao je u Sokocu, da je 9. januara 1992. godine donesena odluka o formiranju Republike, a 28. februara je donesen Ustav Republike.
Istakao je da nekima smeta godina kada se to desilo, a to je pre oružanih sukoba.
Vence su položili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, izaslanik srpskog člana i predsedavajuće Predsedništva BiH Boško Tomić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministri u Vladi Srpske Siniša Karan i Savo Minić, ministri u Vladi Srbije Nikola Selaković, Danica Grujičić i Ivica Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić čestitao je u ime Republike Srbije Dan Republike Srpske.
Dačić je istakao da je Republika Srpska Ustavom zagarantovana i međunarodnim aktima i to nikakve veze nema sa pitanjem suvereniteta ili teritorijalnog integriteta BiH i odlukama raznih sudova.
Obeležavanje dana republike Srpske
© Foto : Sputnjiku ustupila RTRS
Dačić je naglasio da je došao da pošalje poruku mira i dobrosusedskih odnosa, a ne da bi se raspravljalo o bilo kakvim sukobima, kojih je, kako je rekao, nažalost bilo dosta u našoj istoriji.
''BiH može da opstane samo ako je država ravnopravnih naroda i ravnopravnih entiteta'', rekao je Dačić.
Vojničko spomen-groblje "Mali Zejtinlik" nastalo je egzodusom Srba iz Sarajeva i okoline, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma u novembru 1995. godine, kada su porodice sa tog područja ponele i zemne ostatke poginulih srpskih boraca i prenele ih na područje opštine Sokolac, gde je sahranjeno 960 pripadnika Vojske Republike Srpske.
„Hod časti“ u Banjaluci
U „Hodu časti“ učestvovali su članovi porodica poginulih boraca, demobilisani borci, ratni vojni invalidi, članovi udruženja amputiraca, boračka udruženja, pripadnici komunalne policije, gradske civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne spasilačke jedinice.
Noseći fotografije članova porodice koji su život dali za Srpsku, „Hod časti“ se kretao od Gradske uprave do Trga Krajina.
Defile povodom obeležavanja dana republike Srpske
© AP Photo / Radivoje Pavicic
Na svečanom defileu u Istočnom Sarajevu učestvovalo je 2.500 pripadnika MUP-a i razvijena je velika zastava Republike Srpske.
Povicima "živela Srbija, Republika Srpska i srpski narod", predsednik Srpske Milorad Dodik završio je obraćanje učesnicima svečanog defilea, koji je ove godine prvi put organizovan van Banjaluke, u Istočnom Sarajevu i poručio da bez Republike Srpske nema slobode, ni razvoja, ni, kako je kazao, našeg opstanka na ovim prostorima.
Dodik je prisutne na početku obraćanja pozdravio s "Pomoz Bog junaci" i poručio: "Ovo je Republika Srpska, republika mira, okupljanja, republika slobode, koja je spremna da brani svoju slobodu i da uživa u toj slobodi".
On je naglasio da je Republika Srpska država mira.
Na Trgu Republike Srbije, takođe u Istočnom Novom Sarajevu, upriličen je vatromet uz koncert Policijskog orkestra MUP-a Republike Srpske.
U Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjaluci izvedena je predstava „Želim da živim“ Nacionalnog dramskog pozorišta Rusije, Aleksandrinski teatar iz Sankt Peterburga.
Proslava Dana Republike Srpke obeležena je i u ostalim lokalnim zajednicama.
Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda, navodi RTRS.