Prema njenim rečima, istrage u formi koja je bila planirana u okviru zajedničke istražne grupe, definitivno neće biti.
Istovremeno, ona nije odgovorila na pitanje o razlozima za takvu odluku.
Ona je objasnila da u slučajevima kao što je ovaj incident, koji se tiče nekoliko zemalja, bezbednosni organi Nemačke uvek „veoma blisko“ sarađuju, kako na federalnom nivou ministarstava, tako i među federalnim državama Nemačke, pa i na međunarodnom nivou.
Prošlog petka, nemačka TV i radio kompanija „ARD“, pozivajući se na izvore u vladinim krugovima, saopštila je da su Švedska, Danska i Nemačka odustale od zajedničke istrage o sabotaži na gasovodima, i da će svaka zemlja sprovesti sopstvenu istragu.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova uputilo je ranije demarš ambasadorima Nemačke, Danske i Švedske zbog istrage koju vode u vezi sa diverzijama na gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“. Rusija, kako se navodi, neće priznati nikakve pseudorezultate istraga ukoliko u njoj ne budu učestvovali ruski stručnjaci.
Direktor Spoljnoobaveštajne službe Rusije Sergej Nariškin izjavio je ruskim medijima da Moskva ima obaveštajne podatke o diverziji na gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“, ali nije precizirao o kojim informacijama se radi.
Incident na gasovodima
Kompanija „Nord strim 2 AG“ je 26. septembra saopštila da se na jednom od krakova „Severnog toka 2“ (napunjenog tehničkim gasom nakon izgradnje) dogodila vanredna situacija u vodama Danske u blizini ostrva Bornholm, praćena naglim padom pritiska. Uzroci nisu poznati, uviđaj je u toku, precizirali su iz kompanije. Zatim je operator gasovoda „Severni tok“, „Nord strim AG“, prijavio da je smanjen pritisak na oba kraka (rad gasovoda prekinut je krajem avgusta, ali je on ostao napunjen gasom). Uzroci takođe nisu poznati.
Rad gasovoda „Severni tok“ obustavljen je krajem avgusta zbog problema sa remontom „Simensovih“ turbina izazvanih sankcijama Zapada. Međutim, gasovod je ostao napunjen gasom.