„Pojavljuje se blizu ekvatora bisernog diska Mlečnog puta, koji je prepun gustog kosmičkog gasa, tamne prašine i sjajnih zvezda koje nam zaklanjaju pogled“, napisala je NASA u saopštenju.
Habl može da proviri kroz krhotine, u određenoj meri, pošto teleskop ima infracrvene mogućnosti. Infracrveno svetlo je manje raspršeno prašinom i omogućava jasniji pogled na galaksiju iza međuzvezdane materije.
„Ovaj svetlucavi pogled licem na centar galaksije prikazuje isprepletene vitice prašine u spektakularnim krakovima koji se obavijaju oko briljantnog jezgra vrelog gasa i zvezda“, napisala je NASA o slici, piše portal „Spejs“.
„Ovo jezgro je specifičan tip regiona koji se zove jezgro H II — oblast atomskog vodonika koja je postala jonizovana. Takvi regioni su energetska rodna mesta zvezda gde se hiljade zvezda mogu formirati tokom nekoliko miliona godina.“
Plave zvezde jonizuju ili energiziraju vodonik koji okružuje njihova rodna mesta zbog emitovanja ultraljubičastog svetla, saopštila je NASA. Galaksija bi bila jedna od najsjajnijih galaksija na našem nebu da nema toliko prašine na putu.
IC 342 je takođe relativno blizu u galaktičkom smislu, samo 11 miliona svetlosnih godina od Zemlje. To je oko polovine prečnika našeg Mlečnog puta (prečnik 50.000 svetlosnih godina), što ga čini i relativno velikim.