Solarne prominencije su velike strukture zamršenih linija magnetskog polja koje drže guste koncentracije solarne plazme suspendovane iznad površine Sunca, ponekad u obliku lučnih petlji. Često se povezuju s izbacivanjem koronalne mase, koja, ako je usmerena prema Zemlji, može da izazove štetu na našoj tehnologiji i svakodnevnim životima.
Spomenuta solarna erupcija dogodila se 15. februara i proširila se mijionima kilometara u svemir. Dobra vest je da izbacivanje koronalne mase nije bilo usmereno prema Zemlji, te da zapravo, putuje daleko od nas, prenosi portal „Zimo“.
Događaj su pratile i druge svemirske misije, uključujući NASA-inu solarnu sondu „Parker“. Sledeće sedmice, „Solar Orbiter“ i „Parker Solar Proub“ obaviće posvećena zajednička promatranja tokom „Parkerovog“ prolaska najbližom tačkom svoje orbite oko Sunca.
Čak je i svemirska letelica „BepiKolombo“, Evropske svemirske agencije i japanske Agencije za svemirska istraživanja, koja nije posvećena solarnoj nauci osetila navedenu erupciju. Ta letelica se trenutno nalazi u blizini Merkurove orbite i otkrila je ogromno povećanje prisustva elektrona, protona i teških jona svojim instrumentima za praćenje zračenja.
Iako ovaj događaj nije usmerio smrtonosne čestice prema Zemlji, važan je podsetnik na nepredvidivu prirodu Sunca i važnost razumevanja i praćenja njegovog ponašanja.