Novo istraživanje je takođe dalo potencijalni odgovor na to zašto letelica „Uliks“, koja je izvršila prelet Jupitera 1992. nije otkrila nikakve Iks-zrake.
Svetlost, koja je u prirodi rendgensko zračenje, takođe izgleda kao najenergeičnija svetlost na bilo kojoj planeti u Sunčevom sistemu, osim na Zemlji.
Kako mediji ističu, ovo nije prvi put da su rendgenski zraci primećeni na Jupiteru, jer su Nasine rendgenska opservatorije i ranije otkrivale Iks-zrake koje proizvode Jupiterove aurore koje se pojavljuju kada joni iz jednog od satelita džinovske planete stupaju u interakciju sa Jupiterovom atmosferom, prenosi portal Spejs.
Međutim, čini se da nova studija potvrđuje da elektroni iz Jupitera mogu izazvati rendgenske zrake čak i moćnije od aurora.
„Za planete je prilično izazovno da generišu rendgenske zrake u opsegu koji detektuje NuSTAR“, rekla je Kaja Mori, astrofizičarka sa Univerziteta Kolumbija i vodeći autor nove studije. „Ali Jupiter ima ogromno magnetno polje i veoma se brzo okreće. Te dve karakteristike znače da se magnetosfera planete ponaša kao džinovski akcelerator čestica, i to je ono što čini moguće emisije veće energije.“
Novo istraživanje takođe pomaže da se objasni zašto svemirska letelica „Uliks“koja je izvela obilazak Jupitera 1992. nije otkrila nikakve rendgenske zrake tamo: istraživači uključeni u novu studiju ukazuju da rendgenski zraci „postaju slabiji pri višim energijama“, zbog mehanizmu koji ih proizvodi, i verovatno su bili previše slabi da bi „Uliks“ mogao da ih obradi.