https://lat.sputnikportal.rs/20260628/akcident-u-guci--iz-hladnjace-iscurio-amonijak-mup-izdao-hitno-upozorenje-gradjanima-1200774173.html
Zaustavljeno curenje amonijaka u Guči, sedam osoba evakuisano
Zaustavljeno curenje amonijaka u Guči, sedam osoba evakuisano
Sputnik Srbija
Pretakanje amonijaka, nakon curenja u hladnjači u Guči je uspešno izvršeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca završena je u 6.55 časova, saopšteno je iz MUP-a. 28.06.2026, Sputnik Srbija
2026-06-28T08:53+0200
2026-06-28T08:53+0200
2026-06-28T08:53+0200
društvo
društvo
srbija – društvo
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/0f/1200355713_0:60:1152:708_1920x0_80_0_0_cbebd48f79f10a248a8367d061f981be.jpg
Navedeno je da je nakon curenja amonijaka u Guči sedam lica evakuisano, od kojih su četiri prevezena u čačansku bolnicu.Prema zvaničnim informacijama, došlo je do curenja amonijaka iz hladnjače koja se nalazi u Prvomajskoj ulici na broju 9, a sve dežurne ekipe, uključujući vatrogasce-spasioce i specijalizovane timove za delovanje u ovakvim situacijama, odmah su upućene na teren kako bi locirale i zaustavile curenje, i osigurale bezbednost meštana u okolnom području.Građanima koji žive u blizini mesta incidenta savetuje se da prate uputstva nadležnih organa, ostanu u svojim domovima i zatvore prozore ukoliko osete specifičan, oštar miris ovog gasa, da stave mokre krpe na nos i usta i zaštite disajne organe.Za deo korisnika poruka o akcidentu u Guči greškom isporučena preko „Pronađi me“Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je prilikom noćašnjeg aktiviranja Sistema za hitno obaveštavanje građana zbog curenja amonijaka u Guči došlo do nepravilnosti u isporuci poruke, usled čega je kod dela korisnika obaveštenje dostavljeno putem sistema „Pronađi me“, umesto putem Sistema za hitno obaveštavanje građana.Zahtev za aktiviranje Sistema za hitno obaveštavanje građana primljen je u 2.17 časova od Sektora za vanredne situacije, a nakon izvršene provere podataka, upozorenje je u 2.27 časova aktivirano u skladu sa propisanom procedurom i prosleđeno operatorima mobilne telefonije.Operatori „Jetel“ i „A1“ upozorenje su prosledili putem Sistema za hitno obaveštavanje građana, isključivo za područje Guče, za koje je i bilo namenjeno, dok je kod dela korisnika u mreži „Telekom Srbija“ poruka greškom isporučena putem sistema „Pronađi me“, navedeno je u saopštenju MUP-a.Dodaje se da će Ministarstvo unutrašnjih poslova, u saradnji sa nadležnim institucijama i operatorima mobilne telefonije, preduzeti sve neophodne mere kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih situacija i obezbedilo blagovremeno i pouzdano informisanje građana u slučajevima vanrednih događaja.Pogledajte i:
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/06/0f/1200355713_64:0:1088:768_1920x0_80_0_0_1408f466c58b0cf3ce823fc85820abdd.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
društvo, srbija – društvo
društvo, srbija – društvo
Zaustavljeno curenje amonijaka u Guči, sedam osoba evakuisano
Pretakanje amonijaka, nakon curenja u hladnjači u Guči je uspešno izvršeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca završena je u 6.55 časova, saopšteno je iz MUP-a.
Navedeno je da je nakon curenja amonijaka u Guči sedam lica evakuisano, od kojih su četiri prevezena u čačansku bolnicu.
„Po prijavi curenja amonijaka u Guči na lice mesta odmah su upućeni pripadnici Sektora za vanredne situacije koji su, u saradnji sa drugim nadležnim službama, preduzeli sve neophodne mere radi zaštite građana i stavljanja situacije pod kontrolu“, ističe se u saopštenju.
Prema zvaničnim informacijama, došlo je do curenja amonijaka iz hladnjače koja se nalazi u Prvomajskoj ulici na broju 9, a sve dežurne ekipe, uključujući vatrogasce-spasioce i specijalizovane timove za delovanje u ovakvim situacijama, odmah su upućene na teren kako bi locirale i zaustavile curenje, i osigurale bezbednost meštana u okolnom području.
Građanima koji žive u blizini mesta incidenta savetuje se da prate uputstva nadležnih organa, ostanu u svojim domovima i zatvore prozore ukoliko osete specifičan, oštar miris ovog gasa, da stave mokre krpe na nos i usta i zaštite disajne organe.
Za deo korisnika poruka o akcidentu u Guči greškom isporučena preko „Pronađi me“
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je prilikom noćašnjeg aktiviranja Sistema za hitno obaveštavanje građana zbog curenja amonijaka u Guči došlo do nepravilnosti u isporuci poruke, usled čega je kod dela korisnika obaveštenje dostavljeno putem sistema „Pronađi me“, umesto putem Sistema za hitno obaveštavanje građana.
Zahtev za aktiviranje Sistema za hitno obaveštavanje građana primljen je u 2.17 časova od Sektora za vanredne situacije, a nakon izvršene provere podataka, upozorenje je u 2.27 časova aktivirano u skladu sa propisanom procedurom i prosleđeno operatorima mobilne telefonije.
Operatori „Jetel“ i „A1“ upozorenje su prosledili putem Sistema za hitno obaveštavanje građana, isključivo za područje Guče, za koje je i bilo namenjeno, dok je kod dela korisnika u mreži „Telekom Srbija“ poruka greškom isporučena putem sistema „Pronađi me“, navedeno je u saopštenju MUP-a.
Dodaje se da će Ministarstvo unutrašnjih poslova, u saradnji sa nadležnim institucijama i operatorima mobilne telefonije, preduzeti sve neophodne mere kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih situacija i obezbedilo blagovremeno i pouzdano informisanje građana u slučajevima vanrednih događaja.