Svečano otvorena deonica auto-puta Adrani – Preljina, saobraćaj kreće od sutra u 9.00 /video/
18:09 26.06.2026 (Osveženo: 18:57 26.06.2026)
Pratite nas
U Kraljevu je danas svečano otvorena deonica Moravskog koridora od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, a ceremoniji je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je izjavio da će saobraćaj krenuti sutra ujutru u 9.00 sati, a da se putarina neće plaćati do 1. jula.
Vučić je na svečanoj ceremoniji izjavio da je ovo veliki dan za Čačak i Kraljevo i dodao da će građani moći da daju ime Moravskom koridoru po nekoj istorijskoj ličnosti.
„Hvala vam što ste došli po ovoj vrućini, sačekali, a mi se sutra vidimo, sutra ništa neće biti između nas. Čekam sutra da vas čujem i da dobijem vaše mišljenje o svemu onome što smo radili. Pre svega, vaše ekselencije, uvaženi ministri, gradonačelnici, predsednici opština, dragi narode, ja sam malopre u autobusu, dok smo se vozili i prelazili ovih 29 kilometara, našalio se rekavši, a da nije bila šala, da sam uvek najsrećniji i najnasmejaniji kada otvaramo deonice autoputeva“, rekao je Vučić u obraćanju u Adranima.
Značaj novog puta za povezivanje i razvoj
Istakao je da novim autoputevima spajamo naše gradove i zemlje, ali i da dovodimo turiste i skraćujemo putovanja.
„I činimo narodu, činimo običnim ljudima život nešto lakšim. I veliki Andrić je govorio na kraju da je sve put. I svaki put je razumeo kao posebnu liniju života. I u skladu sa tim, ja samo hoću da vam kažem da ovaj put za nas ima ogroman značaj“, rekao je Vučić.
Dodao je da će građani ipak moći da smisle neko bolje ime jer imamo puno istorijskih ličnosti i fantastičnih ljudi koji su zadužili našu zemlju, po kojima i ova deonica može da dobije ime.
Saradnja sa međunarodnim partnerima i kvalitet izgradnje
„U svakom slučaju, veliki dan za Kraljevo, veliki dan za Čačak. Ovaj autoput je nov, besprekoran. On je širi od svih drugih autoputeva. Radili smo ga sa kompanijama Bechtel i Enka, američkom i turskom kompanijom i imali ogromnu podršku UK Finance, dakle britanske agencije, sa kojima nije uvek lako pregovarati, ali kada se dogovorite, onda oni svoj posao obave veoma brzo, efikasno i dobro. I zahvalan sam i našim američkim i engleskim partnerima na tome što smo dobro ovo izveli“, naveo je Vučić.
Istakao je da je kvalitet autoputa izuzetan i da će građani moći da se uvere u to u decenijama pred nama. Autoput ima najveću širinu u Srbiji, a pored 112 kilometara puta to je i izgradnja potpornih zidova na rekama i sprečavanje poplava u budućnosti.

Vučić na otvaranju nove deonice Moravskog koridora
© Tanjug / DEJAN DEJAN ŽIVANČEVIĆ
Napredak Moravskog koridora i rezultati u zemlji
Do danas je otvoreno 100 kilometara Moravskog koridora, a ostalo je još samo 12 kilometara. Već na proleće nastavlja se gradnja prema Bogutovcu, Raški, Ušću, Novom Pazaru, prema Jarinju.
„Ovaj autoput je izgrađen za brzinu od 130 kilometara na sat, jer mu i širina kolovoza i kvalitet izgradnje dozvoljavaju nešto brže nego neki drugi putevi sličnih karakteristika. To znači da je ovo jedan od najbezbednijih“, istakao je Vučić.
Ukazao je da su autoputevi najvažniji i najznačajniji. Slušao je decenijama Čačane kako maštaju o autoputu, a sada je putovanje od Beograda do Kraljeva svega sat i 15 do 20 minuta.
Rezultati u prethodnih 13 godina
U prethodnih 13 godina izgrađeno je 651 kilometar autoputeva i brzih saobraćajnica. Trenutno se gradi 434 kilometra, tako da će za samo 2,5 godine biti završeno 1.085 kilometara, gotovo duplo više nego za 70 godina.
„Za to ste vi zaslužni i to ne može niko da vam uzme. Nijedna starija generacija, nijedna mlađa, niko. To smo mi svi zajedno uradili, građani ove zemlje“, rekao je predsednik Vučić.
Dodao je da to nije dovoljno i da Srbija nastavlja da se gradi. „Uvek može i mora bolje. Zato ćemo morati da radimo“, poručio je predsednik Srbije.
Svečanosti pored Vučića prisustvovali su i ministri Siniša Mali, Aleksandra Sofronijević i Bratislav Gašić, ambasador Turske Ilhan Sajgili, otpravnik poslova ambasade SAD Aleksandar Titolo, otpravnik poslova ambasade Velike Britanije Dominik Otvej, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić, direktor Puteva Srbije Zoran Drobnjak i predstavnici izvođača američko-turskog konzorcijuma „Bechtel-Enka“.
Deonica dužine 28,71 kilometar
Reč je o deonici autoputa od petlje Adrani do petlje Preljina u dužini od 28,71 kilometar. Vreme putovanja od Beograda do Kraljeva povezanim autoputem „Miloš Veliki“ i Moravskim koridorom preko Preljine sada će iznositi sat i 15 minuta.
Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 kilometara i povezaće Pojate i Preljinu, odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug. U toku su radovi na izgradnji poslednje deonice od Vrbe do Adrana u dužini od oko 12 kilometara.
Širi profil i digitalne karakteristike
Autoput sje izgrađen za računsku brzinu od 130 kilometara na sat, sa širinom od ukupno 30 metara, što je za skoro dva metra šire od ostalih autoputeva u Srbiji, čime se obezbeđuje dodatni komfor i povećava bezbednost saobraćaja.
Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja. Novi autoput značajno doprinosi razvoju lokalnih opština i sredina kroz koje prolazi i predstavlja ogromnu šansu za domaću privredu i industriju.
Faza po faza izgradnje
U aprilu 2023. godine puštena je u saobraćaj deonica od Pojata do Makrešana, a u decembru 2023. godine deonica od Makrešana do Kruševca (Koševi). U decembru 2024. godine otvorena je deonica od Kruševca (Koševi) do Vrnjačke Banje, a u decembru 2025. godine deonica Vrnjačka Banja – Vrba dužine 14 kilometara.
Sa otvaranjem deonice Kraljevo – Čačak (Adrani – Preljina) dužine 28,71 kilometar biće otvoreno ukupno 100,34 kilometra Moravskog koridora.
Infrastrukturni objekti i hidrotehnički radovi
Na deonici Kraljevo – Čačak izgrađena je denvelisana raskrsnica „Adrani“, koja omogućava vezu Moravskog koridora sa postojećim državnim putem IV reda 22 (Ibarska magistrala), kao i denvelisana raskrsnica Čačak Istok (nova Preljina), koja povezuje Moravski koridor sa državnim putevima IV 22 i IV 23 (Preljina-Čačak-Požega).
Takođe je izgrađen deo denvelisane raskrsnice „Katrga“, koja će povezivati Moravski koridor sa budućom brzom saobraćajnicom Gružanski koridor i Ibarskom magistralom. Na ovoj deonici izgrađeno je 16 mostova, četiri nadvožnjaka i sedam podvožnjaka.
Izgrađena su i dva objekta hidrotehničkog uređenja Zapadne Morave (Objekat 17 i Objekat 18) ukupne dužine 25,25 kilometara, kao i 4,85 kilometara lokalnih puteva. U okviru projekta izvode se radovi na hidrotehničkom uređenju reke Zapadne Morave u dužini od oko 60 kilometara, čime se autoput štiti od velikih voda, ali se povećava i zaštita od poplava okolnog područja.
Dobrobit izgradnje direktno će osetiti stanovnici Ćićevca, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje, Kraljeva i Čačka, saopštili su u Koridorima Srbije.
Pogledajte i:


