https://lat.sputnikportal.rs/20260624/macut-skup-27-juna-treba-da-pokaze-jedinstvo-i-snagu-1200666252.html
Macut: Skup 27. juna treba da pokaže jedinstvo i snagu
Macut: Skup 27. juna treba da pokaže jedinstvo i snagu
Sputnik Srbija
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da skup koji će biti održan 27. juna na platou ispred Doma Narodne Skupštine shvata kao nacionalni skup koji treba da... 24.06.2026, Sputnik Srbija
2026-06-24T19:21+0200
2026-06-24T19:21+0200
2026-06-24T19:21+0200
srbija
srbija – politika
đuro macut
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/03/0b/1196762033_0:84:3193:1880_1920x0_80_0_0_c039fcacc9d52e636feacea4bf60eee8.jpg
"Mislim da je to jedna svečanost koja treba da pokaže naše državno jedinstvo i opredeljenost da našu državu shvatamo kao našu, sopstvenu, i da pokažemo spremnost da radimo na razvoju naše države, da uspostavimo stabilnost te naše države", rekao je Macut za Radio Beograd.Macut je dodao da skup u subotu, doživljava kao jedan opšte narodni skup, odnosno jedan nacionalni skup koji treba da nam pokaže da smo dovoljno snažni da prevaziđemo sve prepreke."I da pozovemo sve ljude dobre volje i sa dobrim namerama, i sve naše sugrađane da se pridruže skupu, ali generalno da sa pozitivnim perspektivama gledaju na period koji nam sada sledi, a to su sledećih pet do deset godina, jer unapred treba praviti projekciju gde će biti Srbija. Ali za to nam je stvarno potrebno jedinstvo. I ovo je trenutak kada mi to treba da pokažemo", naglasio je Macut.Macut je istakao da je razgovor ključan za budućnost zemlje, kao i planovi i programi na osnovu kojih građani treba da donose odluke ko će da ih predstavlja.Odgovarajući na pitanje na šta je ponosan najviše što je ova Vlada uradila, Macut je rekao da je osnovna stvar da je ova Vlada doprinela stabilizaciji društvenih prilika, otvaranju dijaloga i uspostavljanju normalizacije u zemlji."Dolaskom ove Vlade sigurno najveći doprinos je dat u stabilizaciji prilika. To je apsolutno najveći uspeh koji smo imali, koji je doprineo do toga da idemo ka, recimo, izbornom ciklusu koji sleduje, ali u jednoj mirnoj atmosferi. Pored toga, sve je nastavljeno. Nije politika bila Vlade da rešava dnevno političke stvari, što je jako bitno. Mi smo se trudili da nastavimo da radimo na onome što su stalni projekti, što su stalne potrebe u Srbiji", rekao je Macut.On je dodao da se nada da je uspeo da u ključnim oblastima otvori dijalog, kao što je obrazovanje."Tako da je moj poziv na dijalog bio uvek poštovan, i uvek su se odazivali. Svi dekani, ja sam upoznao sve dekane praktično državnih univerziteta na teritoriji čitave Srbije, i oni su uvek i odgovarali. Ja sam pravio čak pozive po specifičnim temama, sve do nedavno kada smo počeli da razgovaramo o kvalitetu nastave. Sad idemo u sledeći nivo, a to je zapravo kvalitet nastave, studijskih programa, dužina studiranja i kakve su mogućnosti da se to sve popravi. Tako da sa njima je to, jedan održivi model koji imamo i mislim da to stvarno dobro funkcioniše", rekao je Macut.On je naglasio da je za ovu Vladu važno što je usvojila Predlog zakona o roditeljima negovateljima, koji je ušao u skupštinsku proceduru."Po prvi put definiše se pravo roditelja koji su svoj život posvetili negovanju dece sa posebnim potrebama ili dece koja imaju otežan život ili u bilo kom smislu ne mogu da sami žive i da se sami brinu o sebi, gde se po prvi put definiše njihova uloga, kao lica koja vode računa i koja su praktično zaposlena. Materijalni iznos u ovom trenutku je 65.000 dinara za roditelje, uz zadržavanje onih davanja za decu, kao što je dodatak za tuđu negu i pomoć koji ostaje. Roditelji dobijaju i mogućnost da ostvare kasnije i penziju", rekao je Macut.On je izdvojio još dva zakona, koja su prema njegovom mišljenju važna za građane, usvojena tokom mandata ove Vlade, a to su Zakon o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, poznatiji kao "Svoj na svome", koji po prvi put reguliše imovinsko-pravne odnose u Republici i Zakon o Alimentacionom fondu.Odgovarajući na pitanje da li bi i nakon parlamentarnih izbora ostao u politici, i šta misli o tome da bi na to mesto došao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Macut je rekao da posao premijera obavlja sa velikim zadovoljstvom i da je važno da se Srbija razvija."Mislim da je moja saradnja sa predsednikom Aleksandrom Vučićem bila sjajna, da uopšte nije bitno ko će tu biti premijer. Bitno je da mi nastavimo dalje da radimo, da se Srbija razvija. Ja ću dok god bude trebalo da to obavljam, kao funkciju, naravno, i biće mi izuzetno zadovoljstvo da i sa njim nastavim u bilo kom formatu kasnije, ukoliko bude bila potreba, naravno, da sarađujem", rekao je Macut.Na pitanje da li namerava da napušta politički život nakon obavljanja funkcije premijera, Macut je rekao da sad ne može jasno na to da odgovori."Sve zavisi. Videćemo kako će se stvari odvijati u budućnosti. Nemam u potpunosti plan u tom pravcu, ali bitno je da radim za Srbiju u ovom trenutku i da to radim sa velikim zadovoljstvom i ponosom", zaključio je Macut.
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/03/0b/1196762033_90:0:2821:2048_1920x0_80_0_0_6c4e754e750c4d47bfaa445a5a4b9146.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
srbija – politika, đuro macut
srbija – politika, đuro macut
Macut: Skup 27. juna treba da pokaže jedinstvo i snagu
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da skup koji će biti održan 27. juna na platou ispred Doma Narodne Skupštine shvata kao nacionalni skup koji treba da pokaže jedinstvo i snagu.
"Mislim da je to jedna svečanost koja treba da pokaže naše državno jedinstvo i opredeljenost da našu državu shvatamo kao našu, sopstvenu, i da pokažemo spremnost da radimo na razvoju naše države, da uspostavimo stabilnost te naše države", rekao je Macut za Radio Beograd.
Macut je dodao da skup u subotu, doživljava kao jedan opšte narodni skup, odnosno jedan nacionalni skup koji treba da nam pokaže da smo dovoljno snažni da prevaziđemo sve prepreke.
"I da pozovemo sve ljude dobre volje i sa dobrim namerama, i sve naše sugrađane da se pridruže skupu, ali generalno da sa pozitivnim perspektivama gledaju na period koji nam sada sledi, a to su sledećih pet do deset godina, jer unapred treba praviti projekciju gde će biti Srbija. Ali za to nam je stvarno potrebno jedinstvo. I ovo je trenutak kada mi to treba da pokažemo", naglasio je Macut.
Macut je istakao da je razgovor ključan za budućnost zemlje, kao i planovi i programi na osnovu kojih građani treba da donose odluke ko će da ih predstavlja.
Odgovarajući na pitanje na šta je ponosan najviše što je ova Vlada uradila, Macut je rekao da je osnovna stvar da je ova Vlada doprinela stabilizaciji društvenih prilika, otvaranju dijaloga i uspostavljanju normalizacije u zemlji.
"Dolaskom ove Vlade sigurno najveći doprinos je dat u stabilizaciji prilika. To je apsolutno najveći uspeh koji smo imali, koji je doprineo do toga da idemo ka, recimo, izbornom ciklusu koji sleduje, ali u jednoj mirnoj atmosferi. Pored toga, sve je nastavljeno. Nije politika bila Vlade da rešava dnevno političke stvari, što je jako bitno. Mi smo se trudili da nastavimo da radimo na onome što su stalni projekti, što su stalne potrebe u Srbiji", rekao je Macut.
On je dodao da se nada da je uspeo da u ključnim oblastima otvori dijalog, kao što je obrazovanje.
"Tako da je moj poziv na dijalog bio uvek poštovan, i uvek su se odazivali. Svi dekani, ja sam upoznao sve dekane praktično državnih univerziteta na teritoriji čitave Srbije, i oni su uvek i odgovarali. Ja sam pravio čak pozive po specifičnim temama, sve do nedavno kada smo počeli da razgovaramo o kvalitetu nastave. Sad idemo u sledeći nivo, a to je zapravo kvalitet nastave, studijskih programa, dužina studiranja i kakve su mogućnosti da se to sve popravi. Tako da sa njima je to, jedan održivi model koji imamo i mislim da to stvarno dobro funkcioniše", rekao je Macut.
On je naglasio da je za ovu Vladu važno što je usvojila Predlog zakona o roditeljima negovateljima, koji je ušao u skupštinsku proceduru.
"Po prvi put definiše se pravo roditelja koji su svoj život posvetili negovanju dece sa posebnim potrebama ili dece koja imaju otežan život ili u bilo kom smislu ne mogu da sami žive i da se sami brinu o sebi, gde se po prvi put definiše njihova uloga, kao lica koja vode računa i koja su praktično zaposlena. Materijalni iznos u ovom trenutku je 65.000 dinara za roditelje, uz zadržavanje onih davanja za decu, kao što je dodatak za tuđu negu i pomoć koji ostaje. Roditelji dobijaju i mogućnost da ostvare kasnije i penziju", rekao je Macut.
On je izdvojio još dva zakona, koja su prema njegovom mišljenju važna za građane, usvojena tokom mandata ove Vlade, a to su Zakon o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, poznatiji kao "Svoj na svome", koji po prvi put reguliše imovinsko-pravne odnose u Republici i Zakon o Alimentacionom fondu.
Odgovarajući na pitanje da li bi i nakon parlamentarnih izbora ostao u politici, i šta misli o tome da bi na to mesto došao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Macut je rekao da posao premijera obavlja sa velikim zadovoljstvom i da je važno da se Srbija razvija.
"Mislim da je moja saradnja sa predsednikom Aleksandrom Vučićem bila sjajna, da uopšte nije bitno ko će tu biti premijer. Bitno je da mi nastavimo dalje da radimo, da se Srbija razvija. Ja ću dok god bude trebalo da to obavljam, kao funkciju, naravno, i biće mi izuzetno zadovoljstvo da i sa njim nastavim u bilo kom formatu kasnije, ukoliko bude bila potreba, naravno, da sarađujem", rekao je Macut.
Na pitanje da li namerava da napušta politički život nakon obavljanja funkcije premijera, Macut je rekao da sad ne može jasno na to da odgovori.
"Sve zavisi. Videćemo kako će se stvari odvijati u budućnosti. Nemam u potpunosti plan u tom pravcu, ali bitno je da radim za Srbiju u ovom trenutku i da to radim sa velikim zadovoljstvom i ponosom", zaključio je Macut.