Upozorenje iz BRIKS-a: Blokada Ormuskog moreuza preti glađu desetinama država

© Fotohost-agentstvo brics-russia2020.ru
/ Pratite nas
Isporuke energenata i mineralnih đubriva koje su ugrožene zbog situacije na Bliskom istoku i napadima na ruske brodove i infrastrukturu ne mogu biti nadoknađene postojećim svetskim rezervama, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu na sastanku visokih predstavnika zemalja BRIKS-a zaduženih za bezbednost.
„Blokada Ormuskog moreuza dovela je u opasnost globalnu prehrambenu i energetsku bezbednost, jer se preko njega odvija značajan izvoz energenata i mineralnih đubriva važnih za mnoge države. To negativno utiče na razvojne mogućnosti i stvara pretnju od gladi za desetine zemalja Afrike, Azije i Latinske Amerike“, rekao je Šojgu.
Prema njegovim rečima, situaciju dodatno pogoršavaju pokušaji nanošenja štete proizvodnim i lučkim kapacitetima na teritoriji Rusije, kao i piratski napadi na brodove za prevoz tečnog prirodnog gasa i druge vidove transporta.
„Gubitak ruskih i bliskoistočnih isporuka nije moguće nadoknaditi postojećim svetskim rezervama“, naglasio je Šojgu.
On je ocenio da odgovor na ove pretnje treba da bude razvoj alternativnih logističkih, trgovinskih i resursnih rešenja, kao i jačanje koordinacije zemalja BRIKS-a po ključnim međunarodnim pitanjima.
"Obojene revolucije"
Zapadne zemlje sve aktivnije i sve ciničnije koriste scenarije takozvanih „obojenih revolucija“, a poslednji događaji na Bliskom istoku to jasno pokazuju, izjavio je Šojgu
„Poslednji događaji na Bliskom istoku jasno pokazuju sve aktivniju i ciničniju upotrebu scenarija ‘obojenih revolucija’ od strane Zapada. U cilju destabilizacije društveno-političke situacije i manipulisanja javnim mnjenjem koriste se savremene informaciono-komunikacione tehnologije, uključujući terminale Starlink i OneWeb koji se ilegalno unose iz inostranstva“, rekao je Šojgu.
Šojgu je naglasio da zemlje BRIKS-a imaju potrebu za stvaranjem nezavisne infrastrukture.
„Alternativa za države globalnog Juga i Istoka mogla bi biti upotreba niskoorbitalnog satelitskog sistema koji razvija Rusija“, dodao je sekretar Saveta bezbednosti Rusije.

