Iran i Sjedinjene Američke Države su blizu odobravanja prelaznog sporazuma za rešavanje sukoba, koji će biti sproveden u četiri faze, objavila je televizija Al Hadat, pozivajući se na izvore.
Prema njihovim informacijama, prelazak iz jedne u drugu fazu u sprovođenju privremenog sporazuma između Vašingtona i Teherana dogodiće se nakon „ispunjenja obaveza“ predviđenih u svakoj fazi.
Prva faza obuhvata „konsolidaciju postojećeg primirja“, „sprečavanje bilo kakve eskalacije ili otvaranja novih frontova u regionu“ i uzdržavanje od direktnih vojnih akcija.
Druga se fokusira na pomorsku bezbednost i Ormuski moreuz, predviđajući ukidanje pomorske blokade i mere za obezbeđivanje bezbednosti morskih puteva i energetskih cevovoda.
Treća, prema izvorima, predviđa ograničeno ublažavanje sankcija i delimično odmrzavanje iranske imovine u inostranstvu i obezbeđivanje olakšica vezanih za izvoz i trgovinu naftom. Izvori su potvrdili da iranska strana smatra ovu fazu „demonstracijom ozbiljnosti bilo kakvog sporazuma“ i očekuje postizanje brzog ekonomskog prodora.
U završnoj, četvrtoj i najsloženijoj fazi, strane planiraju da razgovaraju o iranskom nuklearnom dosijeu, uključujući nivoe obogaćivanja uranijuma i međunarodne mehanizme za bezbednost i praćenje. Izvori navode da bi ova faza mogla da zahteva mesece dodatnih pregovora zbog složenosti pitanja i postojećih neslaganja oko njih.