00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Ko sve naoružava Prištinu kršeći rezoluciju 1244

© AP Photo / Visar KryeziuZastava takozvanog Kosova
Zastava takozvanog Kosova - Sputnik Srbija, 1920, 07.06.2025
Pratite nas
Uprkos tome što Prištinu naoružavaju zemlje kolektivnog Zapada, ali i Turska, kršeći pritom Rezoluciju 1244, realna vojna snaga kosovskih Albanaca nije ni približno onolika kakvom je predstavljaju – oni nisu nikakva ozbiljna sila, već samo grupa pre svega američkih poslušnika, smatra dekan banjalučkog Fakulteta bezbednosti Predrag Ćeranić.
To što je fiktivni ministar samoproglašenog Kosova Ejup Maćedonci radosno najavio sporazum u oblasti odbrane sa Sjedinjenim Državama nije ni novost ni revolucionarna vest, budući da će Amerika uvek nastojati da zaštiti svoju bazu na Kosovu. Ali, napominje Ćeranić, samo je pitanje vremena kada će i pitanje Kosova i Metohije doći na Putinov i Trampov dnevni red.

Zaboravili Rezoluciju 1244

On ovako komentariše sporazum Prištine i SAD u oblasti odbrane koji bi trebalo da bude potpisan 13. juna. Vršilac dužnosti tzv. ministra odbrane samoproglašenog Kosova takođe je izjavio kako pomenuti sporazum obuhvata i protivazduhoplovnu odbranu koja će, prema njegovim rečima, obezbediti sistem za zaštitu takozvanog Kosova od mogućih vazdušnih napada.
Ta izjava, pa i sve što oni dogovaraju i potpisuju, u potpunoj je koliziji sa rezolucijom 1244, o tome je suvišno i govoriti. Imajući u vidu realnu političku situaciju, postavlja se pitanje ko bi to iz vazduha mogao napasti Kosovo, dok je god tu američka baza. Zaštita američke vojne baze na Kosovu i zaštita svojih vojnih snaga američki je prioritet, a što se tiče rezolucije 1244, ona kao da je potpuno zaboravljena. Ona prava koja su Srbiji njome zagarantovana potpuno se ignorišu i ta rezolucija se praktično i ne koristi.
Međutim, kako napominje Ćeranić, Kosovske bezbednosne snage nisu neka sila nad kojom bi trebalo ozbiljno da se zamislimo.
Oni su i dalje samo američki poslušnici, a jaki su i dalje samo onoliko koliko im je jaka američka podrška. Sudeći prema izjavama Donalda Trampa iz prvog mandata, koji se čak i nije do sada toliko glasno izjašnjavao o Kosovu, budući da ima prečih tema za razgovor poput Ukrajine i Bliskog istoka, ta podrška i ubuduće neće biti toliko snažna, bar ne onoliko koliko bi bila da je Džo Bajden ostao na čelu Sjedinjenih Država.
Albanci neće imati bolju poziciju od one što su imali ranije, a samo je pitanje vremena kada će i Kosovo i Metohija postati deo agende u razgovorima Trampa i Putina, uveren je Ćeranić.
© Sputnik / Ilья Pitalev / Uđi u bazu fotografijaAlbanci su i dalje samo američki poslušnici, a jaki su i dalje samo onoliko koliko im je jaka američka podrška, kaže Ćeranić.
Albanci na Kosovu sa albanskim zastavima u Prištini - Sputnik Srbija, 1920, 07.06.2025
Albanci su i dalje samo američki poslušnici, a jaki su i dalje samo onoliko koliko im je jaka američka podrška, kaže Ćeranić.

Amerika nema prijatelje, samo interese

Ćeranić smatra da najavljeni sporazum Prištine i SAD samo znači da će američki interesi na prostoru Balkana biti jači nego ranije. Namenske fabrike i namenska industrija u Bosni i Hercegovini takođe su vlasništvo Amerikanaca, podseća on, a ukoliko ti isti Amerikanci budu gradili fabrike za proizvodnju municije i na Kosovu, to sigurno neće činiti zbog Albanaca, već zbog sebe i svojih interesa. Ti interesi, kaže on, podrazumevaju zaštitu sopstvenih pozicija, prvenstveno na Bliskom istoku, gde su trenutno u toku sukobi u kojima su američka pomoć i američko učešće više nego očigledni.
Uopšte ne vidim razlog zašto se taj tzv. ministar takozvanog Kosova raduje i čemu on može da se nada. Amerikanci sve što rade, rade iz svojih interesa, a ne da bi pomogli nekome drugom. Prema tome, oni su Kosovo i zaposeli iz ekonomskih i vojnih razloga, jer je poznato da su retki minerali i rudna bogatstva Kosova neizmerna. Taj ekonomski interes im je prvi, a drugi je sigurno pozicija samog Kosova koje je visoravan okružena visokim planinama. U vojnom smislu to je vrlo značajno kao vrsta prirodne zaštite i u pogledu aviacije, ali i svega drugog. Sve što rade Amerikanci u našem regionu rade iskuljčivo radi zaštite svojih interesa, objašnjava Ćeranić za Sputnjik.
© Sputnik / Alekseй Vitvickiй / Uđi u bazu fotografijaIstoričak Luka Jovanović smatra da uprkos podršci Amerike i Turske, industrijski i finansijski potencijal kosovskih Albanaca, kao i ljudski resursi koji su i dalje vrlo skromni ne nagoveštavaju da na Kosovu i Methoji može doći do formiranja većih i ozbiljnijih formacija koje bi bile pretnja okolnim državama.
Zastave tzv. Kosova, SAD i Albanije u Prištini - Sputnik Srbija, 1920, 07.06.2025
Istoričak Luka Jovanović smatra da uprkos podršci Amerike i Turske, industrijski i finansijski potencijal kosovskih Albanaca, kao i ljudski resursi koji su i dalje vrlo skromni ne nagoveštavaju da na Kosovu i Methoji može doći do formiranja većih i ozbiljnijih formacija koje bi bile pretnja okolnim državama.

Podrška Turske

Istoričar i politički analitičar sa Kosova Luka Jovanović kaže za Sputnjik da je najava potpisivanja ovakvog sporazuma samo potvrda činjenice da samoproglašeno Kosovo nije u stanju da se samostalno bavi namenskom industrijom, proizvodnjom municije i naoružanja, uprkos tome što je to pokušavalo više puta u proteklim godinama.
Više puta smo se uverili u to da je glavni vojni sponzor tzv. Kosova Republika Turska. Ona je obezbedila dobar deo naoružanja tzv. Kosova, a u nekim trenucima se nije predstavljala samo kao prodavac, već i kao sponzor mnogih elemenata naoružanja, ustupivši im razna oružja i tehnologije. Jedan od najvećih doprinosa koje je dala Turska jesu bespilotne letelice koje su, iako malobrojne, ipak značajne za Kosovo jer ih vlasti u Prištini koriste prevashodno u svrhu izviđanja i nadgledanja Srba na severu Kosova i Metohije, rekao je Jovanović za Sputnjik.
On smatra da uprkos podršci Amerike i Turske, industrijski i finansijski potencijal kosovskih Albanaca, kao i ljudski resursi koji su i dalje vrlo skromni ne nagoveštavaju da na Kosovu i Methoji može doći do formiranja većih i ozbiljnijih formacija koje bi bile pretnja okolnim državama.
Takozvano Kosovo i njegovi zvaničnici na čelu sa Maćedoncijem i Kurtijem ipak naginju ka tome da što više i što jače vežu tzv. Kosovo za međunarodne i NATO snage kako bi pokazali da nisu samo milicija na Kosovu i da predstavljaju i vojsku. Međutim, to je samo jedan privid koji im dopušta međunarodna zajednica, jer dok je KFOR tu prisutan, tzv. Kosovo nikada neće moći da ima vojsku, smatra Jovanović.
Pogledajte i:
Ukrajinski vojnici - Sputnik Srbija, 1920, 07.06.2025
RUSIJA
Kijev se boji sopstvenih vojnika – i istine o broju žrtava u ratu
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala