https://lat.sputnikportal.rs/20250210/rusija-mirovnjaci-u-ukrajini-bez-mandata-un-legitimna-meta-za-rusku-vojsku-1182472362.html
Rusija: „Mirovnjaci“ u Ukrajini bez mandata UN legitimna meta za rusku vojsku
Rusija: „Mirovnjaci“ u Ukrajini bez mandata UN legitimna meta za rusku vojsku
Sputnik Srbija
Za Rusiju je „od fundamentalne važnosti“ da potencijalni mirovni sporazum sa Kijevom bude potpisan sa legitimnim ukrajinskim vlastima, a ukaz Vladimira... 10.02.2025, Sputnik Srbija
2025-02-10T08:18+0100
2025-02-10T08:18+0100
2025-02-10T08:18+0100
specijalna operacija u ukrajini
specijalna vojna operacija u ukrajini – vesti
vasilij nebenzja
rusija – politika
zapad
pregovori
vladimir zelenski
sad
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/06/11/1173724153_0:0:2685:1511_1920x0_80_0_0_162f14aa7b0f890320ce603c34f78a10.jpg
Rusija je, podsetio je diplomata, uvek isticala svoju spremnost za dijalog „sa svim licima, koja su zainteresovana za traženje trajnog dugoročnog mira u uzajamno prihvatljivim uslovima“.Istovremeno, dodao je on, u kontekstu ukrajinskog pitanja postavlja se pitanje ko će potpisati potencijalni mirovni sporazum, kada bude pravno formiran.Nebenzja je naglasio da je Zelenski svojim ukazom zabranio pregovore sa Rusijom, a ovlašćenja „šefa ukrajinskog režima“, istekla su u maju prošle godine, te prema Ustavu Ukrajine, ne mogu biti produženi.Prema njegovim rečima, Rusija se zalaže „za mir, a ne za primirje“, a mir je istovremeno moguć samo pri ispunjenju ruskih uslova koji su dobro poznati i koje je principijelno predstavio ruski predsednik Vladimir Putin u junu prošle godine.On je još konstatovao da Rusija pažljivo prati retoriku američkog predsednika Donalda Trampa i njegove administracije o Ukrajini i otvorena je za dijalog, iako „konkretne signale“ o ponovnom uspostavljanju kontakata za sada nije dobila.Pored toga, diplomata je ocenio da Ujedinjene nacije imaju „određeni pregovarački potencijal“ za moguće kontakte Rusije i Sjedinjenih Američkih Država o Ukrajini, iako je rano govoriti o tome.Posebno je naglasio da Sekretarijat UN nakon smene vlasti u SAD čeka da Vašington zauzme konkretan stav da bi se i UN uskladile prema tome.On je dodao da se UN nisu najbolje pokazale po pitanju ukrajinskog sukoba, a rad sekretarijata i struktura organizacije takođe je izazvao dosta kritika.Diplomata se još osvrnuo na rad grupe „Prijatelji mira“, koja je stvorena na inicijativu Kine i Brazila za regulisanje ukrajinskog pitanja, istakavši da Rusija ocenjuje rad ove grupe kao signal Zapadu da su neprihvatljivi jednostrani i pristrasni pristupi rešavanju ukrajinske krize.Mirovni kontingent Zapada legitimna meta ruske vojskeNebenzja je još prokomentarisao saopštenje Spoljnoobaveštajne službe Rusije da je Zapad spreman da u cilju obnavljanja borbene sposobnosti Ukrajine rasporedi tamo takozvani mirovni kontingent od oko 100 hiljada ljudi, podsetivši da je za to potreban mandat Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, u suprotnom će ti vojnici biti legitimna meta za Moskvu.Pogledajte i:
sad
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2025
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/06/11/1173724153_0:0:2685:2013_1920x0_80_0_0_83d514fcec209c1906e047d6acbce3e8.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
specijalna vojna operacija u ukrajini – vesti, vasilij nebenzja, rusija – politika, zapad, pregovori, vladimir zelenski, sad
specijalna vojna operacija u ukrajini – vesti, vasilij nebenzja, rusija – politika, zapad, pregovori, vladimir zelenski, sad
Rusija: „Mirovnjaci“ u Ukrajini bez mandata UN legitimna meta za rusku vojsku
Za Rusiju je „od fundamentalne važnosti“ da potencijalni mirovni sporazum sa Kijevom bude potpisan sa legitimnim ukrajinskim vlastima, a ukaz Vladimira Zelenskog o zabrani pregovora sa Moskvom i njegova nelegitimnost mogu da „otežaju pregovarački proces i fiksiranje njegovih rezultata“, izjavio je stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja.
Rusija je, podsetio je diplomata, uvek isticala svoju spremnost za dijalog „sa svim licima, koja su zainteresovana za traženje trajnog dugoročnog mira u uzajamno prihvatljivim uslovima“.
Istovremeno, dodao je on, u kontekstu ukrajinskog pitanja postavlja se pitanje ko će potpisati potencijalni mirovni sporazum, kada bude pravno formiran.
Nebenzja je naglasio da je Zelenski svojim ukazom zabranio pregovore sa Rusijom, a ovlašćenja „šefa ukrajinskog režima“, istekla su u maju prošle godine, te prema Ustavu Ukrajine, ne mogu biti produženi.
„Ovi faktori mogu da otežaju pregovarački proces i fiksiranje njegovih rezultata. Ako pregovori budu nelegitimni, znači da i njihovi rezultati naknadno mogu biti proglašeni pravno ništavnim. Od fundamentalne je važnosti da ljudi koji budu potpisivali mirovni sporazum imaju zakonska ovlašćenja“, ocenio je on u intervjuu Sputnjiku.
Prema njegovim rečima, Rusija se zalaže „za mir, a ne za primirje“, a mir je istovremeno moguć samo pri ispunjenju ruskih uslova koji su dobro poznati i koje je principijelno predstavio ruski predsednik Vladimir Putin u junu prošle godine.
On je još konstatovao da Rusija pažljivo prati retoriku američkog predsednika Donalda Trampa i njegove administracije o Ukrajini i otvorena je za dijalog, iako „konkretne signale“ o ponovnom uspostavljanju kontakata za sada nije dobila.
Pored toga, diplomata je ocenio da Ujedinjene nacije imaju „određeni pregovarački potencijal“ za moguće kontakte Rusije i Sjedinjenih Američkih Država o Ukrajini, iako je rano govoriti o tome.
Posebno je naglasio da Sekretarijat UN nakon smene vlasti u SAD čeka da Vašington zauzme konkretan stav da bi se i UN uskladile prema tome.
On je dodao da se UN nisu najbolje pokazale po pitanju ukrajinskog sukoba, a rad sekretarijata i struktura organizacije takođe je izazvao dosta kritika.
Diplomata se još osvrnuo na rad grupe „Prijatelji mira“, koja je stvorena na inicijativu Kine i Brazila za regulisanje ukrajinskog pitanja, istakavši da Rusija ocenjuje rad ove grupe kao signal Zapadu da su neprihvatljivi jednostrani i pristrasni pristupi rešavanju ukrajinske krize.
Mirovni kontingent Zapada legitimna meta ruske vojske
Nebenzja je još prokomentarisao saopštenje Spoljnoobaveštajne službe Rusije da je Zapad spreman da u cilju obnavljanja borbene sposobnosti Ukrajine rasporedi tamo takozvani mirovni kontingent od oko 100 hiljada ljudi, podsetivši da je za to potreban mandat Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, u suprotnom će ti vojnici biti legitimna meta za Moskvu.
„Uzimajući u obzir opšti umor u vezi sa ukrajinskom krizom, zaista počinju da kruže razne glasine, uključujući i neobične. Treba jasno shvatiti: nikakvi ‘mirovnjaci’ ne mogu postojati bez mandata koji daje SB UN. U suprotnom, svi strani vojni kontingenti, poslati u zonu borbenih dejstava, sa stanovišta međunarodnog prava smatraće se običnim borcima i legitimnom vojnom metom naših oružanih snaga“, poručio je Nebenzja.