https://lat.sputnikportal.rs/20250205/bajatovic-o-nis-u-ne-vidim-aktivnosti-sa-ruske-strane-da-se-promeni-vlasnicka-struktura-1182326150.html
Bajatović o NIS-u: Ne vidim aktivnosti sa ruske strane da se promeni vlasnička struktura
Bajatović o NIS-u: Ne vidim aktivnosti sa ruske strane da se promeni vlasnička struktura
Sputnik Srbija
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da treba naći razumno rešenje za NIS i da će o tome razgovarati i Moskva i Vašington, a da je 90... 05.02.2025, Sputnik Srbija
2025-02-05T13:42+0100
2025-02-05T13:42+0100
2025-02-05T13:42+0100
ekonomija
ekonomija
srbija – ekonomija
dušan bajatović
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0c/1d/1132890448_0:144:1619:1055_1920x0_80_0_0_d25ce8c7b9f3477a3117fc7e3c5b18c1.jpg
Bajatović je rekao da je Srbija u dosta teškoj poziciji jer se radi o njenim nacionalnim interesima i naglasio da NIS proizvodi 80 odsto derivata koji se prodaju u Srbiji, kao i da ta kompanija najviše puni budžet Srbije.''Sa ovim rezervama koje NIS ima može da prerađuje do kraja marta. Državne rezerve su najmanje tri meseca, ali to nije rešenje. Moramo da imamo proizvođača derivata i nekog ko može da uvozi i prerađuje naftu u naftne derivate, inače će naše tržište postati plen okolnih energetskih kompanija i Srbija će izgubiti deo suvereniteta. To moraju da razumeju i Rusi i Amerikanci'', rekao je Bajatović za Pink.On je naveo da postoje dve vrste pravnog procesa za NIS i da je prvi delistiranje, ali da je teško sprovodiv jer su, kako kaže, izmenjeni zakoni u SAD i mora da se ide na Kongres.Drugi proces je, kaže Bajatović, OFAC koji je američki regulator za sankcije i kontrolu međunarodne imovine i koji ima velika diskreciona prava.On je istakao da Srbija ima bolji kontakt sa administracijom Donalda Trampa nego sa prethodnom i da to može da bude korisno iako, kako kaže, SAD neće promeniti svoju politiku za 360 stepeni.''To nije realno, ali kada imate uticaj na ljude koji odlučuju o politici u nekom momentu, to može biti vrlo korisno. Sad treba videti šta može da se uradi, ne vidim u ovom momentu aktivnosti sa ruske strane da se promeni vlasnička struktura'', rekao je Bajatović.Kako je rekao, zanimljivo je da je prethodna američka administracija na odlasku uvela sankcije NIS kao kompaniji i da je meta bila ruska nafta, a da je NIS prestao da kupuje rusku naftu.Bajatović je podsetio da su Amerikanci tvrdili da NIS finansira rusku ''meku moć'' i rat u Ukrajini iako je, kako tvrdi, najveći deo dobiti NIS-a reinvestiran i ulagan u Srbiju.Naveo je da posebno brine finansijski aspekt sankcija i dodao da kompanija, bez obzira na vlasništvo, teško može da posluje u bankarskom sistemu u uslovima sankcija.Dodao je da neće biti problem sa derivatima, ali da je pitanje šta će biti sa platama, sa penzijama, sa zaposlenošću, sa privrednom aktivnošću i istakao da budžet ne zavisi samo od NIS-a i da ta kompanija ima stotine dobavljača, kao i da mnogo drugih kompanija radi za NIS.Pogledajte i:
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2025
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0c/1d/1132890448_81:0:1520:1079_1920x0_80_0_0_a8bd3ad22281ba749dbf37d8d53f9aec.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
ekonomija, srbija – ekonomija, dušan bajatović
ekonomija, srbija – ekonomija, dušan bajatović
Bajatović o NIS-u: Ne vidim aktivnosti sa ruske strane da se promeni vlasnička struktura
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da treba naći razumno rešenje za NIS i da će o tome razgovarati i Moskva i Vašington, a da je 90 dana maksimum odlaganja sankcija koje se može očekivati od SAD.
Bajatović je rekao da je Srbija u dosta teškoj poziciji jer se radi o njenim nacionalnim interesima i naglasio da NIS proizvodi 80 odsto derivata koji se prodaju u Srbiji, kao i da ta kompanija najviše puni budžet Srbije.
''Sa ovim rezervama koje NIS ima može da prerađuje do kraja marta. Državne rezerve su najmanje tri meseca, ali to nije rešenje. Moramo da imamo proizvođača derivata i nekog ko može da uvozi i prerađuje naftu u naftne derivate, inače će naše tržište postati plen okolnih energetskih kompanija i Srbija će izgubiti deo suvereniteta. To moraju da razumeju i Rusi i Amerikanci'', rekao je Bajatović za Pink.
On je naveo da postoje dve vrste pravnog procesa za NIS i da je prvi delistiranje, ali da je teško sprovodiv jer su, kako kaže, izmenjeni zakoni u SAD i mora da se ide na Kongres.
Drugi proces je, kaže Bajatović, OFAC koji je američki regulator za sankcije i kontrolu međunarodne imovine i koji ima velika diskreciona prava.
''NIS je iskoristio jednu takvu međunarodnu praksu i obratili su se kao kompanija, uz podršku Vlade Srbije, koja ima veliki udeo u vlasništu, i Vlade Mađarske koja ima interes da NIS radi ili da pomogne Srbiji'', rekao je Bajatović.
On je istakao da Srbija ima bolji kontakt sa administracijom Donalda Trampa nego sa prethodnom i da to može da bude korisno iako, kako kaže, SAD neće promeniti svoju politiku za 360 stepeni.
''To nije realno, ali kada imate uticaj na ljude koji odlučuju o politici u nekom momentu, to može biti vrlo korisno. Sad treba videti šta može da se uradi, ne vidim u ovom momentu aktivnosti sa ruske strane da se promeni vlasnička struktura'', rekao je Bajatović.
Kako je rekao, zanimljivo je da je prethodna američka administracija na odlasku uvela sankcije NIS kao kompaniji i da je meta bila ruska nafta, a da je NIS prestao da kupuje rusku naftu.
Bajatović je podsetio da su Amerikanci tvrdili da NIS finansira rusku ''meku moć'' i rat u Ukrajini iako je, kako tvrdi, najveći deo dobiti NIS-a reinvestiran i ulagan u Srbiju.
Naveo je da posebno brine finansijski aspekt sankcija i dodao da kompanija, bez obzira na vlasništvo, teško može da posluje u bankarskom sistemu u uslovima sankcija.
''Problem u tome je što nemamo naše banke, biće problem sa platnim prometom prema NIS-u ili sa NIS-om. Niko ne priča o tome koliko je NIS kreditno opterećen. Šta ako se desi ta vrsta sankcija do kraja'', rekao je Bajatović.
Dodao je da neće biti problem sa derivatima, ali da je pitanje šta će biti sa platama, sa penzijama, sa zaposlenošću, sa privrednom aktivnošću i istakao da budžet ne zavisi samo od NIS-a i da ta kompanija ima stotine dobavljača, kao i da mnogo drugih kompanija radi za NIS.