Može li svet da prodrma haos iz 2010: Budi se moćni džin u utrobi Islanda /video, foto/
Pratite nas
Bardarbunga, drugi najveći vulkan na Islandu se budi, zemlju je potreslo više od 130 zemljotresa, svi suu strahu od „reprize“ događaja iz 2010. Ova planina se nalazi ispod najveće ledene kape na ostrvu i poslednji je put eruptirala pre deset godina.
Tlo oko Bardarbunge, drugog najvećeg vulkana u zemlji, potreslo je čak 130 zemljotresa za samo pet sati, što je znak da je velika verovatnoća da će uslediti erupcija, saopštio je islandski meteorološki zavod (IMO). Zbog toga je izdato žuto upozorenje za vazdušni saobraćaj, što ukazuje na 'povećanu aktivnost iznad normalnih nivoa'.
Ova upozorenja, ili kodovi za vazduhoplovstvo označeni bojama, daju pilotima i vazduhoplovnim vlastima informacije o potencijalnom prisustvu vulkanskog pepela u atmosferi, koji bi mogao da utiče na letove.
Bardarbunga, kojise nalazi ispod najveće ledene kape Islanda (Vatnajokul) u centru zemlje, poslednji je put eruptirao pre deset godina, kada je izdato crveno upozorenje za letove avio-kompanija.
Tada su velike količine emitovanog sumpor-dioksida znatno narušile kvalitet vazduha, ali letovi nisu bili ugroženi jer erupcija nije proizvela toliko vulkanskog pepela.
„Bardarbunga je zapravo neobično veliki vulkanski sistem, delimično prekriven glečerom“, navodi se u saopštenju za štampu islandskog meteorološkog zavoda, prenosi „Dejli mejl“. „Uočena seizmička aktivnost je u skladu sa povećanim pritiskom izazvanim akumulacijom magme, koja traje od poslednje erupcije 2015. godine“, dodaje se u saopštenju.
Najjači zemljotres bio je magnitude 5,1
Prvi strah da će doći do erupcije pojavio se u utorak kada je zabeleženo nekoliko zemljotresa oko kaldere Bardarbunge, oko šest sati ujutro, saopštio je IMO.
Najjači zemljotres, zabeležen u 8.05 časova, imao je magnitudu 5,1, a ukupno 17 zemljotresa bilo je magnitude 3 ili veće.
Tokom protekle četiri godine, islandski vulkani Fagradalsfjal i Sundhnukur, koji se nalaze južnije, bliže glavnom gradu Rejkjaviku, dospeli su na naslovne strane zbog svojih stalnih erupcija. Mnogim od ovih erupcija prethodili su zemljotresi jačine između pet i šest stepeni.
Međutim, za razliku od nedavnih erupcija na poluostrvu Rejkjanes, Bardarbunga se nalazi u udaljenijem području, unutar najvećeg glečera na Islandu, što znači da ljudi i infrastruktura nisu ugroženi.
Iceland's Bárðarbunga volcano shows signs of eruption as 130 quakes strike within 5 hours.
— British Pakistani Index (@PakistaniIndex) January 16, 2025
The aviation alert is now yellow, warning of potential travel chaos.
Bárðarbunga last erupted in 2014/15, emitting sulphur dioxide & impacting air quality.#Bárðarbunga #Iceland pic.twitter.com/iNAVvD2VvX
Valentin Trol, profesor petrologije i geohemije na Univerzitetu Upsala u Švedskoj, veruje da bi višestruki zemljotresi mogli dovesti do erupcije.
„Zemljotresi u Bardarbungi su nastavak aktivnosti poslednjih nekoliko godina i mogli bi da ukažu na novu erupciju, ali je još uvek prerano za to“, rekao je profesor Trol.
„Ako dođe do erupcije, verovatno će biti slična erupciji iz 2014. godine, koja je bila spektakularna za posmatranje, ali nije predstavljala ozbiljnu pretnju po stanovništvo, stoku i infrastrukturu zbog svoje relativne udaljenosti. Alternativno, može doći do erupcije unutar kaldere (ispod leda), što može dovesti do neprijatnih freatomagmatskih erupcija gde magma/lava i otopljena ledena voda u interakciji izazivaju eksplozije pare.'
Standing on Bárðarbunga Glacier│ Iceland Photo Gallery
— Rafn Sig,- @IcelandPhotoGallery.com (@RafnSig) January 16, 2025
All info and Support page: https://t.co/MWtLXnEeio
© 2025 https://t.co/UQsCBKEGM5 https://t.co/FIThmUvBuo pic.twitter.com/MPyR4Z7Mb2
Serija erupcija u poslednje četiri godine i katastrofa iz 2010.
Tokom protekle četiri godine, Island je doživeo niz erupcija na poluostrvu Rejkjanes, vulkanskom žarištu jugozapadno od glavnog grada Rejkjavika.
Nakon što je bio u mirovanju 800 godina, vulkan Fagradalsfjal se iznenada ponovo probudio 2021.
Krajem 2023. i početkom 2024. godine u blizini ribarskog grada Grindavik formirale su se nove vulkanske pukotine, izbacujući ogromne oblake lave na površinu.
Zbog toga je grad morao da bude evakuisan, mnoge zgrade su uništene, a Plava laguna - jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji - više puta je zatvorena.
Aprila 2010. godine erupcija vulkana Ejafjalajokul izazvala je najveće zatvaranje evropskog vazdušnog prostora od Drugog svetskog rata zbog ogromnog oblaka pepela. Tada su gubici avio-industrije procenjeni na između 1,5 i 2,5 milijardi evra.