00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
VESTI
Da li će Austrija dobiti vladu krajnje desnice?
06:30
30 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
20:00
60 min
SPUTNJIK INTERVJU
Otac Vitalij Tarasjev: Pravoslavlje će pobediti – i u Ukrajini
06:55
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
Nikola Ljuca: Zanima me da istražujem muške melodrame
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
Hoće li Tramp zauzeti Grenland?
17:00
60 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920, 26.08.2021
DRUŠTVO
Društvene teme, zanimljive priče, reportaže, događaji, festivali i kulturna dešavanja iz Srbije, i ostatka sveta

Otac Vitalij Tarasjev: Pravoslavlje će pobediti – i u Ukrajini

© Sputnik / Marijana KolakovićHologramski prikaza raspeća prikazanog na frekama manastira Studenica
Hologramski prikaza raspeća prikazanog na frekama manastira Studenica - Sputnik Srbija, 1920, 07.01.2025
Pratite nas
Praznik radosti i veselja, proslava Hristovog rođenja ne dočekuju svi pravoslavni hrišćani u miru. Pored sirijskih hrišćana, koji se pate pod novoustanovljenom vlašću u Damasku, vernici u Ukrajini takođe trpe progone, kaže za Sputnjik Vitalij Tarasjev, starešina Podvorja Moskovske patrijaršije u Beogradu.
Tarasjev podseća da je ukrajinski parlament stavio van zakona kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu, inače priznatu od čitavog pravoslavnog sveta, a tamošnji verujući narod je progonjen.

Progon kanonske pravoslavne crkve u Ukrajini

Sve šta se dešava sa Kijevsko-pečerskom lavrom, njeno skrnavljenje kojekakvim performansima, kao i sa drugim pravoslavnim hramovima na teritoriji Ukrajine koje otimaju i ruše nimalo ne čudi, kaže naš sagovornik, jer proističe iz direktiva vlasti koje su sve samo ne pravoslavne.
Tamo se neguje nekakav nacistički duh koji ima naravno primese mnogoboštva i raznih paganskih rituala koji idu sve do žrtvovanja ljudi. Ovo je nažalost realnost i postoje mnogobrojni dokazi tome, pa me ne čudi ni kulinarski program koji se organizuje u porti hrama. To je još i neki najnaivniji način skrnavljenja bogomolja jer se ide i do fizičkih likvidacija pravoslavnih vernika, sveštenika, monaha. Tamo traje pravi pravcati progon pravoslavne crkve“, kaže otac Vitalij.
On ipak čvrsto veruje da će pravoslavlje u Ukrajini opstati - to je nesumnjivo.
© Sputnik / Stringer / Uđi u bazu fotografijaKijevsko-pečerska lavra jedan je od najznačajnijih spomenika pravoslavne vere za Ruse i Ukrajince. Manastir je sagrađen za vreme Kijevske Rusije na mestu gde je 1015. bio manastir u pečeri (pešteri tj. pećini). Manastir se nalazi na južnim padinama Kijeva u Ukrajini i danas je Lavra na listi UNESKO, kao i jedno od sedam čuda Ukrajine.
Uspenski sabor Kijevsko-pečerske lavre u Kijevu - Sputnik Srbija, 1920, 06.01.2025
Kijevsko-pečerska lavra jedan je od najznačajnijih spomenika pravoslavne vere za Ruse i Ukrajince. Manastir je sagrađen za vreme Kijevske Rusije na mestu gde je 1015. bio manastir u pečeri (pešteri tj. pećini). Manastir se nalazi na južnim padinama Kijeva u Ukrajini i danas je Lavra na listi UNESKO, kao i jedno od sedam čuda Ukrajine.
Na teritorijama koje su ranije pripadale Ukrajini, a danas ulaze u sastav Ruske Federacije, podseća otac Vitalij, već je uspostavljen normalan verski život: Organizovane su eparhije i bogosluženja se odvijaju nesmetano, bez obzira na osetne posledice rata, život u siromaštvu i oskudici.
Kada je reč o verskom životu u preostalom delu Ukrajine koji se nalazi pod upravom nacističkog režima, tamo se on odvija, kaže Tarasjev, onako kako je moguće i kako i ako prilike dozvoljavaju, ali na kraju - pravoslavlje će pobediti.

Male razlike u božnjićnim običajima Srba i Rusa

Starešina Podvorja Moskovske patrijaršije u razgovoru za Sputnjik osvrnuo se i na razlike i sličnosti u praznovanju Božića kod Srba i Rusa, kao i na istorijat proslave Hristovog rođenja u Rusiji i kako su božićni običaji i pravoslavlje opstali i nekad pod komunističkim režimom.
Badnjak se kod Srba svečano loži u znak sećanja na vatru koju su po narodnom predanju vitlejemski pastiri naložili u pećini u kojoj se rodio Isus Hrist, kako bi ogrejali Božansko Novorođenče i Njegovu Majku. Badnjak se takođe može tumačiti kao simbol krsta na kome je Hrist razapet, pri čemu toplina vatre simbolizuje spasenje za ljudski rod koje je, po hrišćanskom verovanju, omogućeno Hristovim raspećem.
© Sputnik / Lola ĐorđevićDrvo za badnjak, najčešće mlad i prav hrast ili cer, seče se ritualno rano ujutru na Badnji dan. Sečenje, priprema, unošenje i nalaganje izvode se kroz složene obrede, koji u raznim krajevima imaju različite forme. Izgaranje badnjaka popraćeno je molitvama da u narednoj godini ne manjka hrane, sreće, ljubavi i novca. Prema badnjaku se odnosi kao prema ličnosti; upućuju mu pozdrave i prinoseći žrtve u vidu žita, vina i meda.
Osveštanje i loženje badnjaka ispred Hrama Svetog Save - Sputnik Srbija, 1920, 06.01.2025
Drvo za badnjak, najčešće mlad i prav hrast ili cer, seče se ritualno rano ujutru na Badnji dan. Sečenje, priprema, unošenje i nalaganje izvode se kroz složene obrede, koji u raznim krajevima imaju različite forme. Izgaranje badnjaka popraćeno je molitvama da u narednoj godini ne manjka hrane, sreće, ljubavi i novca. Prema badnjaku se odnosi kao prema ličnosti; upućuju mu pozdrave i prinoseći žrtve u vidu žita, vina i meda.
Otac Vitalij govori da je badnjak staroslovenski hristijanizirani običaj koji je u čitavom pravoslavnom svetu prisutan samo kod Srba. Srbi badnjak unose u svoje kuće kao blagoslov i molitvu za miran i berićetan život u narednom periodu, dok se u ruskom narodu za Božić kiti jelka. Na vrh se, kaže on, stavlja zvezda koja simbolizuje vitlajemsku zvezdu.
Bogoslužbeni običaji i tradicije su nam apsolutno istovetne jer nam je i verovanje u Gospoda Isusa Hrista Spasitelja isto. To važi za sve pravoslavne crkve i narode, a jedino u tom običajnom delu postoje razlike između pravoslavnih naroda, objašnjava otac Vitalij.
Često se pogrešno misli da Rusi, zbog razlike u kalendaru, slave dva Božića i dve Nove godine. Otac Tarasjev objašnjava da to nikako nije tačno, već da do zabune dolazi zbog razlike u julijanskom i gregorijanskom kalendaru.
Kod Rusa se slavi Božić po julijanskom kalendaru 25. decembra, odnosno 7. januara po novom kalendaru, kao i u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i u srpskom narodu. Dve Nove godine se ređe proslavljaju, uglavnom je akcenat na Novoj godini po gregorijanskom kalendaru, tako da na teritoriji Rusije i novogodišnji moleban u crkvama služi se 31. decembra. I sada smo mogli pročitati da je njegova svetost patrijarh Kiril tada služio moleban.

Kad su Rusi počeli da kite jelku

U nastojanju da se običaj kićenja jelke obesmisli i sekularizuje, raširen je narativ da je raskošno ukrašeno božićno drvo zapravo tradicija koju je supruga Nikolaja Prvog, Aleksandra Fjodorovna, uvela iz svoje rodne Pruske. Otac Vitalij ovo odbacuje, objasnivši dublje korene ove tradicije.
Kićenje jelke postojalo je kao običaj nekoliko vekova pre toga, a procvat kulturnog i verskog života u Rusiji 19. veka ne znači da su se tada javili i običaji koji su mnogo stariji.
Jelka se kiti za Božić na osnovu legende koja kaže da kada se rodio Bogomladenac Spasitelj sveta Gospod Isus Hrist, sva tvorevina je darivala novorođenog Bogomladenca, a jedino jelka nije imala svojih plodova, zbog čega se gorko rasplakala. Na tu sliku se sažalio Anđeo Gospodnji, pa je uzeo jednu zvezdu i stavio je na vrh jelke, a jelka se poklonila Bogomladencu Isusu Hristu i darivala mu tu zvezdu. Na osnovu ove priče, kiti se jelka za Božić, a na vrh jelke se uvek, naravno, stavlja zvezda koja simbolizuje onu vitlajemsku koja je vodila mudrace do pećine gde se rodio Spasitelj.
© Sputnik / Mihail Fomičev / Uđi u bazu fotografijaZvezda na vrhu jelke kod Rusa simbolizuje vitlejemsku zvezdu i predstavlja viševekovnu tradiciju.
Novogodišnja jelka na Crvenom trgu - Sputnik Srbija, 1920, 06.01.2025
Zvezda na vrhu jelke kod Rusa simbolizuje vitlejemsku zvezdu i predstavlja viševekovnu tradiciju.

Božić pod okupacijom

Kad je reč o istorijatu proslave Božića u Rusiji, otac Vitalij konstatuje da zbog antireligijske politike Sovjetskog Saveza taj praznik bio, uslovno rečeno, izbrisan iz ruskog kalendara tokom većeg dela 20. veka. Ipak, mnoge od njegovih tradicija su preživele tako što su se jednostavno prebacile na Novu godinu i zadobile sekularan oblik. Samo kićenje jelke je prešlo sa Božića na Novu godinu, jer je bio potrebno naći adekvatnu dekoraciju i obred pri njenoj proslavi.
Naš sagovornik objašnjava da to nije bio slučaj samo sa Božićem, već i sa celokupnim verskim životom, koji je praktično bio stavljen van zakona. Bez obzira što je po ustavu Sovjetskog Saveza svako mogao da praktikuje religiju kojoj pripada, u realnom životu su se dešavali progoni.
Iz istorije Ruske pravoslavne crkve nam je poznato da postoji nekoliko miliona novomučenika postradalih u periodu od uspostavljanja boljševičke vlasti, pa zaključno sa sedamdesetim godinama dvadesetog veka.
Otac Vitalij primećuje da su, paradoksalno, božićni običaji sačuvani njihovom sekularizacijom, ali sam Božić se održao jedino zahvaljujući veri naroda i upornosti da u njoj istraje, uprkos velikim žrtvama. Narod jednostavno nije prihvatao partijsko jednoumlje i nije prihvatao da mu nije dozvoljeno da veruje u Boga. Snalazili su se, priča naš sagovornik, na razne načine. Skrivali su se po katakombama, a okupljali po skrivenim mestima i crkvama. Tajna okupljanja trajala su najviše tokom dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka.
© Sputnik / Kirill Kallinikov / Uđi u bazu fotografijaU Ruskoj pravoslavnoj crkvi postoji nekoliko miliona novomučenika postradalih u periodu od uspostavljanja boljševičke vlasti.
Uskrs - Sputnik Srbija, 1920, 06.01.2025
U Ruskoj pravoslavnoj crkvi postoji nekoliko miliona novomučenika postradalih u periodu od uspostavljanja boljševičke vlasti.
Samo zahvaljujući narodu vera u Rusiji je očuvana, kaže naš sagovornik i napominje da se odnos prema crkvi polako menja sa dolaskom Drugog svetskog rata i velikih stradanja.
Staljin je ipak shvatio da bez pomoći crkve i vernog naroda neće moći da motiviše ljude za odbranu otadžbine od nacista i jedan od svojih govora počeo je rečenicom „Draga braćo i sestre“, umesto tada uobičajenog „drugarice i drugovi“, tipičnog za komunističku sredinu. Taj Drugi svetski rat, koliko god da je tragičan i koliko god da je bilo žrtava, a neki istoričari kažu da je Sovjetski Savez dao 27 miliona ljudi koji su pali kao žrtve u pobedi nad nacizmom, ipak je doneo promene i na crkvenom planu.
Crkva je učestvovala u prikupljanju sredstava za rat, učestvovala je u mobilizaciji, dat je blagoslov sveštenicima da službe molebne i da krope svetom vodicom one koji su odlazili u rat. To je, naravno predstavljalo duhovni uzlet i neposredno posle završetka Drugog rata, Staljin je nastavio da vodi jednu manje-više pomirljivu politiku prema crkvi. Ona je tada, kaže Tarasjev, narodski rečeno „lakše disala“.
Takvo stanje trajalo je do dolaska Hruščova na vlast koji je, nažalost, nastavio sa progonima i zatvaranjem duhovnih škola. Nakon „hruščovskog“ perioda, usledile su sedamdesete i osamdesete godine i početak duhovnog preporoda.
© Sputnik / Petar VujanićRusku Federaciju čini 71% hrišćana, 15% muslimana, 10% ljudi koji ne veruju, 3% ostalih hrišćana i 1% pripadnika ostalih religija.
Manastir - Sputnik Srbija, 1920, 06.01.2025
Rusku Federaciju čini 71% hrišćana, 15% muslimana, 10% ljudi koji ne veruju, 3% ostalih hrišćana i 1% pripadnika ostalih religija.
Otac Vitalij kaže da ruski narod ni danas nije potpuno duhovno preporođen, jer za tako nešto treba vremena.
Duhovni preporod uvek zahvata nekoliko generacija. Ako pogledamo Stari zavet i istoriju jevrejskog naroda, videćemo da posle duhovnih padova i bogoodstupništva uvek je potrebno da prođe neka količina vremena koja zahvata nekoliko generacija kako bi se došlo do nekakvog duhovnog rezultata.
Danas se crkveni život u Rusiji u mnogome organizovao i stabilizovao, sa otprilike 400 arhijereja i vladika, kaže na kraju otac Vitalij uz čestitke svim pravoslavnim vernicima za svetli praznik Hristovog rođenja.
Depresija – ilustracija - Sputnik Srbija, 1920, 04.01.2025
DRUŠTVO
Samoćom do nestanka: Podmukla agenda za kontrolu naroda
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala