Tri događaja u fokusu: Šta čeka Bosnu u novoj godini
© Sputnik / Marijana KolakovićBosna i Hercegovina, ilustracija
© Sputnik / Marijana Kolaković
Pratite nas
Položaj Bosne i Hercegovine u 2025. godini odrediće tri događaja: obeležavanje 30 godina do dešavanja u Srebrenici i isto toliko godina od donošenja Dejtonskog sporazuma i konačno od presude Miloradu Dodiku. Zapad neće pri tom odustati od projekcije unitarne BiH, jer samo takvu je vide u EU, na šta RS neće pristati, kaže politikolog Anđelko Kozomora.
U jednom od zapadnih medija dat je prikaz „Bosne i Hercegovine u 2025. godini“ pri čemu je ponuđeno pet različitih scenarija o tome kako bi ova zemlja mogla izgledati u ovoj godini, ali ni u jednom od njih nema kompromisnog rešenja kada je Republika Srpska i Srbi u pitanju.
Zapad ostaje na liniji unitarizma
Politikolog iz Banjaluke Anđelko Kozomara za Sputnjik kaže da je istorija pokazala da narodi u BiH nisu nikada sami odlučivali o svojoj sudbini, kao i da su sudbinu BiH krojile velike sile.
„Kroz istoriju i vremena velike sile pravile su od BiH ili vazalnu državu, ili državu pod protektoratom kakva je sada, s opravdanjem da je to interes naroda u BiH i da je to demokratija. I 2025. godina će biti u znaku planova i projekcija koje budu pravile velike sile,“ ocena je Kozomare.
Zapad, ili deo Zapada, dodaje on, oličen u EU i Americi nastaviće da pokušava da centralizuje BiH uz opravdanje da bi kao takva bila funkcionalnija.
„I da bi sada kada je dobila konačno status za pregovore sa EU sistem odlučivanja u BiH morao da bude jednostavniji, ili bolje rečeno centralizovaniji. Republika Srpska na to neće da pristane, i to će biti novi kamen spoticanja oko kojeg će se lomiti interesi naroda unutar BiH ali i velikih sila jer će iza RS stajati ne samo Srbija nego i Rusija,“ ocenjuje sagovornik Sputnjika.
Kozomara podseća na činjenicu da dva naroda, Srbi i Hrvati. ne žele da žive u BiH u ovakvoj kakva je sada, dok se Bošnjaci grčevito bore za dominaciju nad ova dva naroda, pri čemu za to imaju podršku zapadnih sila.
Presuda Dodiku, Srebrenica i Dejton
„Ono što će najverovatnije biti jedan od novih sporenja u 2025. godini je 30 godina od zločina u Srebrenici, što će Bošnjaci pokušati da na već poznate načine iskoriste za novu satanizaciju Srba i nastajanja da se RS prikaže kao genocidna tvorevina koja ne može da opstane, posebno ne pod tim imenom. S druge strane, Srbi će se bazirati na 30 godina od donošenja Dejtonskog sporazuma koji je zaustavio rat u BiH i dao RS brojna ovlašćenja koja je kvalifikuju kao državu, koja može samostalno da funkcioniše. Jer, po svim pravnim teorijama , onaj ko ima omeđenu teritoriju, narod i vlast je samostalna država,“ ističe Kozomora.
Mnogo toga će zavisiti i od dešavanja u Ukrajini, jer, veruje naš sagovornik, pobeda Rusije koja se očekuje bila bi vetar u leđa za osamostaljenje RS, dok bi u suprotnom Bošnjaci dobili krila za centralizaciju BiH.
„Ono što je sasvim sigurno da ekonomskog napretka neće biti, jer se Bošnjaci protive svim investicijama do kojih je moguće doći, kao što je izgradnja autoputa ka Srbiji, jer ne žele nikakva povezivanja. Dakle, sve će da stagnira još više, a novih fabrika i para za njih iz inostranstva neće biti baš zbog političkih nesuglasica,“ ističe on.
Kakva će biti presuda Dodiku
A ono što će, smatra Kozomara, definisati ovu godinu jeste presuda koja se očekuje za predsednika RS Milorada Dodika u političkom suđenju na sudu BiH.
„Bilo kakva da bude presuda, oslobađajuća ili ne, ona će biti signal za nove verbalne obračune među političarima u BiH ali ono što je sigurno jeste da nijedna strane neće napraviti potez koji bi ugrozio sadašnje pozicije,“ uveren je sagovornik Sputnjika.
Pritom, o ulasku u EU nema ni govora, zaključak je Kozomore, jer BiH kakva je sada to ne može sebi da priušti, niti nekome treba država koja je tako konfliktna.
Inače, priča koja nezvanična kruži Bosnom i Hercegovinom pominje da bi se u skorije vreme mogao postići kompromis Bošnjaka, Srba i Hrvata za prekomponovanje BiH u neku vrstu konfederacije nalik na Veliku Britaniju i to pod uticajem Amerike.
Kozomara ovo smatra malo verovatnim jer se Bošnjaci za sada tome oštro protive.