Ministarstvo: Specijalne snage Vojske Srbije rame uz rame sa jedinicama najjačih armija
© Foto : Ministarstvo odbrane/Marijana JankovićSpecijalne jedinice Vosjek Srbije
© Foto : Ministarstvo odbrane/Marijana Janković
Pratite nas
Pripadnici 72. brigade za specijalne operacije, zahvaljujući opremanju savremenim naoružanjem i vojnom opremom u prethodnom periodu, kao i dostignutim nivoom osposobljenosti, mogu stati rame uz rame s pripadnicima specijalnih jedinica najjačih armija, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
Oklopna borbena vozila "miloš", daljinski upravljane borbene platforme "mali miloš", protivoklopni sistemi "kornet", vrhunsko streljačko naoružanje, nove uniforme, optoelektronski uređaji i savremena zaštitna balistička oprema samo su deo nabavljenih sredstava koja u velikoj meri doprinose uspešnoj realizaciji obuke i zadataka jedinice.
Svaki segment obuke, od kojih je jedan borba u seoskoj i urbanoj sredini, realizuje se uz upotrebu novouvedenog naoružanja i opreme. Na taj način je, prema rečima pripadnika 72. brigade za specijalne operacije, u velikoj meri olakšan proces obučavanja, koji je istovremeno podignut na viši nivo, omogućivši bržu i efikasniju realizaciju postavljenih zadataka.
"Obuka naših pripadnika je neprekidan proces, koji se intenzivira u određenim periodima godine u skladu s planom i potrebama jedinice. Kroz realizaciju dosadašnjih sadržaja obučavanja pripadnici 72. brigade za specijalne operacije mogli su da se uvere u pouzdanost, bezbednost i kvalitet novog naoružanja i opreme". istakao je pripadnik 72. brigade.
Intenzivna obuka i opremanje jedinice rezultira spremnošću njenih pripadnika da odgovore na najsloženije zadatke u svim meteo i zemljišnim uslovima.
"Najsavremenija sredstva kojima smo se opremili u protekle dve godine, omogućavaju nam izvršavanje zadataka na kopnu, na vodi, pod vodom i u vazduhu. O sposobnosti i spremnosti naše jedinice govori to da smo tri godine zaredom osvojili zlato na takmičenju jedinica vojne policije, da smo osvojili zapažene rezultate na takmičenju elitnih protivterorističkih jedinica u Kuvajtu i da smo osvojili prvo i drugo mesto u Sjedinjenim Američkim Državama na takmičenju 'Najbolji ratnik', ističe pripadnik 72. brigade za specijalne operacije.
Uvođenjem borbenog vozila „lazar 3“ postignut visok nivo mobilnosti i zaštite
Veliki iskorak u zaštiti pešadijskih jedinica Vojske Srbije, uz značajno unapređenje njihovih operativnih sposobnosti, postignut je uvođenjem u naoružanje savremenih višenamenskih borbenih vozila "lazar 3", koja su proizvod odbrambene industrije, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
Ovaj točkaš može biti opremljen različitim vrstama naoružanja, poput daljinski upravljane borbene stanice s mitraljezom 12,7 milimetara i kupole s topom 30 mm, koji mu omogućavaju efikasno dejstvo po ciljevima na zemlji, kao što su lako oklopljena i logistička vozila, komandna mesta i živa sila, ali i po ciljevima u vazdušnom prostoru, odnosno helikopterima i bespilotnim letelicama.
Borbeno vozilo se nalazi u naoružanju pešadijskih bataljona Kopnene vojske. Na poligonu "Borovac" kod baze "Jug" pripadnici 41. pešadijskog bataljona svakodnevno realizuju različite sadržaje obuke kako bi održali i unapredili sposobnosti za izvršenje namenskih zadataka.
© Foto : Ministarstvo odbrane/Miloš SavićLazar 3
Lazar 3
© Foto : Ministarstvo odbrane/Miloš Savić
Komandir oklopnog borbenog vozila "lazar 3" iz ove jedinice stariji vodnik Ivan Cvetković ističe da je uvođenjem savremenog točkaša Vojska Srbije dobila na mobilnosti i ukazuje da je od velike važnosti to što je na krovnoj ploči postavljena daljinski upravljana borbena stanica i bacači dimnih kutija kalibra 82 mm.
"Moguće je dejstvovati i iz vozila, jer se s leve i desne bočne strane nalazi po pet, a sa zadnje još dve puškarnice. Oklopno borbeno vozilo je zaštićeno s bočne i zadnje strane od municije kalibra 7,62 mm, a s prednje strane od kalibra 12,7 mm. Ima i protivminsku zaštitu koja štiti posadu od osam kilograma eksploziva. Uvođenjem oklopnog borbenog vozila „lazar 3“ naša vojska je stala rame uz rame s najsavremenijim vojskama i naša pešadija je opremljena najsavremenijim vozilima tog ranga u svetu", istakao je stariji vodnik Cvetković i dodao da su pripadnici jedinice naoružani i modularnim puškama M-19 i automatima M-20.
Pogon 8x8 i savremeni sistem nezavisnog vešanja svih osam točkova oklopnom borbenom vozilu "lazar 3" omogućavaju visoku prohodnost i nosivost. Pogonska grupa smeštena je u prednjem desnom delu vozila, u prostoru koji je potpuno zaptiven od prostora posade, a centralni razvod pogona obezbeđuje distribuciju momenta do svih točkova.
Sve osovine su pogonske dok su prve dve upravljačke. Vozilo poseduje i visokosofisticiranu modularnu balističku i protivminsku zaštitu, kao i sistem za kondicioniranje vazduha koji obezbeđuje funkcionisanje vozila i posade u ekstremnim klimatskim okruženjima.
Točkaš "lazar 3" može da razvije maksimalnu brzinu do 110 kilometara na sat. Izuzetnih je manevarskih sposobnosti koje mu omogućavaju da ostvari podužni nagib od 60 odsto, bočni nagib od 30 odsto, savlada vertikalne prepreke od 0,55 metara, rov od dva metra i vodene prepreke od 1,6 metara.
Pogledajte i: