00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
SPUTNJIK INTERVJU
16:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
20:00
60 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
21:00
30 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
Beograđani – dobri domaćini
06:58
30 min
SPUTNJIK SPORT
Čekajući Novakovu dva'es petu - i novi ples Karijevih majstora
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
Ljubinka Milinčić: Tokom 2024. ubijena je demokratija u svetu, a šta nas tek sada čeka...
17:00
49 min
PROROK
Kakve će biti posledice iznenadnog preokreta u Rumuniji
17:49
11 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
SPORT
Vesti i analize sa najzanimljivijih i najbitnijih sportskih događaja širom Srbije i celog sveta.

Sputnjik otkriva: Od vorteksa preko metle do zvezde u usponu – majka i ćerka „kuju“ medalje za Srbiju

© Foto : Atletski savez SrbijeAndriana Vilagoš
Andriana Vilagoš - Sputnik Srbija, 1920, 02.01.2025
Pratite nas
Od toga da nije znala kako vorteks izgleda do toga da je gotovo oborila rekord prošlo je svega dva sata, dovoljno da se shvati da je Adriana Vilagoš pravo čudo. O najuspešnijoj godini u karijeri, bacanju metle umesto koplja i putu koji nije bio lak za Sputnjik su govorile Adriana i njena mama Đerđi Vilagoš.
Da je nastavila da igra rukomet Srbija bi danas sigurno imala izuzetnu mladu rukometašicu, ali ne može se poreći da je profesor fizičkog uradio sjajan posao prepoznavši u Adriani Vilagoš talenat za atletiku.
U sportske vode ušla je sa rukometnom loptom da bi joj jednog dana profesor saopštio da će se takmičiti u bacanju vorteksa.
Tog početka najbolje se seća Adrianina mama Đerđi koja je preko noći od rukometnog trenera postala trener atletike.
„Nekada sam bila rukometašica, a kasnije trener. Pokrenula sam rukomet u Malom Iđošu kada je ona krenula u prvi razred. Išli smo u tom pravcu, a i ona je volela rukomet. Desilo se to da je Andrianu slučajno profesor fizičkog poslao na takmičenje u bacanju vorteksa. Nismo ni znale šta je to. Profesor je rekao da će dva sata pre takmičenja dobiti vorteks i verovao je da će ta dva sata njoj biti dovoljno. Mislila sam da je to nemoguće, moje jadno dete koje je dobro u rukometu, bilo mi je žao jer sam mislila da se neće snaći. Dobila je vorteks, a tamo joj je jedan čovek rekao 'Curo, ako ovako budeš bacala, bićeš prva'. Prošla je u dalju fazu, pa smo tada počele više da vežbamo, nabavile smo vorteks i ona je pobedila na školskoj Olimpijadi. Tada smo sa tim završile i ona se vratila rukometu“, priča Đerđi Vilagoš za Sputnjik.
Iako je ponovo uzela rukometnu loptu u ruke, Adriana nije ostavila vorteks.
„Sledeće godine kada je bilo školsko takmičenje, ponovo je dobro bacala i sve devojčice su bile šokirane koliko je dobra. Kada smo se vratile kući pogledala sam koliko se uopšte baca na takmičenjima u Srbiji i tada sam videla da je bacila samo metar manje od prvakinje Srbije. Tada je profesor fizičkog stupio u kontakt sa Atletskim klubom iz Sente i predložio je da Adriana pored rukometa baca vorteks. Pristale smo i tako je sve krenulo“, otkrila je mama Đerđi.
Kada je prerasla vorteks Adriana je donela odluku da ostane u atletici i da se oproba u bacanju koplja. Mama je ponovo bila tu kao podrška. Nisu imale koplje pa je tako mlada srpska atletičarka vežbala sa metlom na napuštenom placu pored kuće.
„Tri godine je osvajala sve što je mogla u bacanju vorteksa, a u međuvremenu smo razmatrale da naučimo bacanje koplja. Gledamo smo snimke, analizirale jer nismo ništa znale o tome. Sve je naučila i sa 13 godina je već bila najbolja na svetu u svom uzrastu. Kasnije sam ja završila trenersku školu. U početku nismo imali koplje, pa smo vežbale sa metlom. Kada smo dobile koplje, između naše kuće i policijske stanice bio je prazan plac pa smo vežbale tamo. Posle dva meseca koplje je letelo u naše dvorište, probilo pomoćnu prostoriju, zaglavilo se na drvo. Otprilike se komšiluk sklanjao. Kasnije smo trenirale na jednoj livadi na kojoj su bile neke guske pa smo strahovale da ne baci koplje na guske“, kroz smeh se priseća Adrianina majka.
Fokus je bio na Adriani, a zapravo je ceo taj proces bio težak i za samu Đerđi koja je morala da nauči svaku pojedinost o disciplini o kojoj nije znala gotovo ništa.
„Stvarno je bilo jako teško, jer nisam imala pojma kako se baca koplje. Zajedničkim radom smo sastavile njenu tehniku, koristile smo njen osećaj. Nismo kopirale nikoga, nego smo napravili nešto što njoj odgovara. Radila sam tada u Tužilaštvu pa sam svaki dan u autobusu posle posla čitala i gledala, učila o toj disciplini. Morala sam puno da se edukujem“, objašnjava Đerđi.
U početku mama je preuzela ulogu trenera jer nije bilo drugih mogućnosti, ali kada su se uslovi stekli Adriana nije želela da radi sa nekim drugim jer je njen uspeh zapravo projekat koji su napravile ona i njena mama.
„Videla sam da nemamo druge uslove, a da ona ima talenta pa nisam imala drugog izbora. U početku nisam mislila da će se sve odvijati na ovaj način. To je naš zajednički projekat od starta, pitala sam je kasnije da li želi drugog trenera, ali njena želja je da mi radimo zajedno. Trudila sam se da učim kao i danas. Mesna zajednica i opština napravile su potom traku na fudbalskom terenu, uključio se i Savez i tada smo dobile ozbiljne uslove“, istakla je Đerđi Vilagoš.
Ispostavilo se da je mlada Adriana donela odličnu odluku jer je njena mama proglašena za najboljeg ženskog trenera u Evropi, dok je sama Adriana dobila zvanje zvezde u usponu.
Bila je ovo odlična godina za talentovanu srpsku atletičarku, a jedan od najvećih uspeha je srebro sa Evropskog prvenstva u Rimu.
„Ova godina je bila najuspešnija i po rezultatima i po osvojenim mestima. Jedan od glavnih ciljeva je bilo Evropsko prvenstvo gde je uspela da odbrani srebrnu medalju koju je osvojila prethodno u Minhenu. Bila je jako dobra na mitinzima Dijamantske lige i na zlatnim mitinzima. Samo Olimpijske igre nisu prošle kako smo planirale, ali su nam svi ostali rezultati dali snage da sezonu završimo jako dobro“, istakla je Đerđi.
S obzirom na to da je 2023. godine Adriana prošla kroz velike probleme sa povredom ova uspešna sezona još više dobija na značaju.
„Prethodna godina je bila katastrofalna jer mesecima nismo znali šta je problem. Kada smo saznali već je bio kraj sezone, pa je 2024. počela jako teško. Trebalo je puno vremena da se ona oslobodi prilikom bacanja koplja, bio je prisutan ogroman strah zbog bola. Međutim, na Evropskom bacačkog kupu je bacila preko 61 što je bio bolji rezultat nego prethodne godine. Već smo tada videli nadu i bilo nam je najbitnije da ostane zdrava. Kako je vreme odmicalo videla sam da se vraća i njen osećaj za bacanje, sve je išlo na bolje. Nisam se ni nadala da ćemo ovako završiti“, iskrena je Adrianina mama.
Kada je teško i kada Adriana ne ispuni očekivanja, mama tada još više i jače bodri.
„Uglavnom je bodrim. Znam da je i njoj teško kada ne uspe, ne treba joj dodatno da joj pričate šta je loše, na vama je da je podignete jer samo to može da pomogne“, objasnila je Đerđi Vilagoš.
Govorilo se u medijima često o tome da li je Adriana imala ponudu od strane Atletskog saveza Mađarske, a njena mama otkrila je jedinu i pravu istinu o toj priči.
„Imala je ponudu Rukometnog saveza Mađarske, iz atletike ne. Tražili su u jednom trenutku sastanak, ali naša država je Srbija i zbog toga Adriana se takmiči za Srbiju“, zaključila je Đerđi Vilagoš.
O uspešnoj godini govorila je i sama Adriana za Sputnjik.
„Glavne ciljeve smo ostvarili, glavno je bilo da se godina završi bez povreda i da bacam koplje bez bola. Uspela sam da poboljšam lični rekord, skoro svim takmičenjima sam zadovoljna osim Olimpijskim igrama. Ostaće veliki žal, jer sam osećala da sam bila spremna“, rekla je Adriana.
Kada se priseti Pariza mala knedla u grlu još stoji jer nije uspela da izbori borbu za medalju.
„Psihički se nešto verovatno desilo, imamo četiri godina da radimo na tome. Ovo je bila obećavajuća godina, sada se pripremam za narednu godinu u kojoj se nadam da ću bacati daleko“, poručuje mlada srpska atletičarka.
Na kraju može da predahne jer je do ove uspešne godine put bio trnovit zbog povrede koja je ostavila trag na nju ne toliko fizički koliko psihički. Koliko joj je bilo teško najbolje opisuje Evropsko prvenstvo u Rimu.
„Bilo je veoma teško, osetila sam i bol u nozi. Nisam znala gde sam tokom prve dve serije. Bilo je straha, ali tada sam uspela da dođem u taj mir koji mije pomogao da zaboravim na sve što boli i da se fokusiram na rezultate. Ta noga je ostavila veliki trag, ove sezone mogla sam da trčim, to malo brže i da se naslonim. Bilo je drago što sam u Rimu uspela da prebacim 64“, istakla je zvezda u usponu evropske atletike.
Vilagoš se trudi da uvek bude fokusirana sama na sebe pa je tako ujedno sama sebi i najveća konkurencija.
„Uvek se takmičim sama sa sobom i sa svojim očekivanjima. Izmislim koji rezultat jurim i onda taj momenat kada sam videla 64 to je bila neverovatna radost jer sam tri godine čekala na taj rezultat“, rekla je Vilagoš.
U trenucima kada ne ide po planu i ispreče se povrede nije lako da se pronađe motivacija, ali u tim situacijama glavni junak ove priče je Đerđi Vilagoš.
„Pokušavam uvek naći odgovarajuće rešenje, kod povreda je jako teško ostati mentalno neopterećen i proći kroz taj period. Tada je bitno okruženje, ljudi koji bodre u teškim vremenima. Tada kad ti ne veruješ ti daju snagu da se ipak vratiš. Moja mama igra jako bitnu ulogu jer sam bila skeptična da li će to ikad biti dobro. Ona je uvek bila to koja veruje“, priča talentovana Adriana.
Slušajući prethodnu maminu priču o početku morala je i sama da se osvrne na ulazak u svet atletike.
„Tada je bilo zabavno, izaći i bacati metlu. Sve je to bilo posebno, sećam se tih treninga. Bilo je smešno, ali kada smo nabavili koplje dobili smo uslove za treninge na vrhunskom nivou. Pomogao je Atletski savez Srbije jer su me prepoznali jako rano. Bez njihove pomoći gde mogu da treniram ne bih uspela ni pola da uradim“, istakla je Adriana.
Od bacanja metle stigla je do ličnog rekord bacanja koplja sa rezultatom od 64,42 metara, a u narednoj godini želi još jednom da nadmaši sebe.
„Sledeće godine učestvujem na Evropskom prvenstvu do 23 godine gde želim da se borim za zlato. Želim da se pokažem i na Svetskom prvenstvu u Tokiju, da bacam najbolje što mogu. Cilj je da budem bolja nego ove sezone, Prvo takmičenje planiralo je za mart“, zaključila je razgovor za Sputnjik Adriana Vilagoš.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala