Pred svetom dramatični događaji – a ovo će biti najveći izazov za Srbiju i Srpsku
21:02 01.01.2025 (Osveženo: 21:27 01.01.2025)
© Sputnik / Lola ĐorđevićVijorenje srpskih zastava
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Događaji koji se budu dešavali u svetu nakon promene američke administracije će diktirati i spoljnopolitičke izazove koje očekuju kako Srbiju i Republiku Srpsku. Moje je mišljenje da je pred nama godina koja bi mogla da nam donese relaksaciju kada je reč o pritiscima spolja, a najveći izazov za nas će biti da ostanemo na ovom kursu da bi to to čekali.
Ovo je mišljenje diplomate i bivšeg ambasadora pri Ujedinjenim nacijama Vladislava Jovanovića o tome kakve sve spoljnopolitičke izazove Srbija i Srpska mogu da očekuju u 2025. godini, s obzirom da je godina za nama i za Srbiju i Republiku Srpsku obeležena spoljnopolitičkim pritiscima sa zapada zbog Kosova i Metohije, odnosa sa Rusijom, kao i pokušaja da se Republika Srpska, obrišu sa mape u smislu kako ju je Dejtonski sporazum predvideo.
Pritisci će ostati ali će biti mekši
Jovanović veruje da će pritisci ostati ali da će u neku ruku zbog promene u američkoj administraciji pre svega, oni biti bar umekšani.
„Ispred nas je period užurbanih i dramatičnih događaja za svet što znači i za naš region. To pruža s jedne strane, gledano percepciju da na nas to može da se odrazi negativno, ali s druge strane pruža nam i nadu, pa čak i očekivanja, da bi razbistrivanje situacije u svetu moglo da dovede i do smirivanja spoljnih pritisaka na nas,“ veruje Jovanović.
Ovo mišljenje, kako kaže, formira na osnovu nove vlasti u Americi, promene koje nas očekuju u vodećim država Evropske unije što sve vodi ka prekomponovanju snaga u svetu koje ide ka ubrzanom tempu.
„I sve te promene koliko god da deluju dramatično za nas u biti nisu nepovoljne, čak mislim da nam daju šansu, ali treba i mi da se održimo i da ne nasedamo na provokacije kojih će biti kao i da aktivno pratimo promene koje se dešavaju u drugim državama, a koje neposredno imaju uticaja na nas, bar kada je Kosovo i Metohija u pitanju“ ističe sagovornik Sputnjika.
Jovanović tako očekuje da će 2025. za nas biti dinamičnija nego prethodna ali i više obećavajuća u pogledu spoljnog uticaja.
Zapad će morati da razmisli o KiM
„Kada govorimo o KiM je otvoren problem jer je nasilno i bespravno izuzeto od nas, ali i pored toga je KiM, odnosno normalizacija odnosa sa Prištinom, nama uslov za nastavka evropskog puta. Ali bez KiM Srbija tamo neće ići, što znači da Zapad mora da počne da razmišlja da li mu je bolje da zadrži manje što ima u posedu a to je KiM, rizikujući da izgubi veće, a to je Srbija sa KiM,“ kaže Jovanović.
Zapad, dodaje on, je svestan da to veće, može brže da izgubi u ovoj situaciji kada se u svetu dešavaju promene u odnosu snaga i sistematskog jačanja drugog pola u odnosu na zapadni koji se formira oko BRIKS-a.
„To znači da će Zapad zbog toga morati da u jednom trenutku porazmisli da li da drže KiM u ruci do kraja, ili da ga polako ispuštaju da bi sprečili potencijalno udaljavanje Srbije od njih. To je naša šansa i čak mislim da je ona dosta realna. Mi moramo da u tome sačuvamo nerve i da izdržimo da sistematski kupujemo vreme kako bismo dobili ovaj rezultat na kraju “ smatra Jovanović.
Kada je reč o pritiscima spolja da Srbija uvede sankcije Rusiji Jovanović je mišljenja, da Trampu ne odgovara što se Rusija toliko približila Kini i obrnuto, i svestan je da to može da se desi ako se sankcije Rusiji ukinu ili ublaže, i naravno stavljanju tačke na sukob u Ukrajini.
Relaksacija po pitanju odnosa sa Rusijom
„To je nešto što će se reflektovati i na nas jer, Tramp politiku ratnih činova u vođenju spoljne politike ne prihvata. Tako da je moguće da će ova godina i po ovom pitanju, za nas biti manje neprijatna nego prethodna, iako će pritisci ostati, kako od spolja, tako i iznutra i pokušavaće da nas izbace iz sigurnog ležišta koje smo oformili, ali po mom mišljenju mi bismo trebali da budemo ove godine još čvršći nego prethodne,“ kaže Jovanović.
On napominje i da je Republika Srpska takođe nešto što se tiče i Srbije ali ne negira da su udarci na RS u godini za nama bili najjači do sada u pokušaju da je zbrišu sa političke mape.
„Cilj Zapada bez obzira ko ga predvodi jeste da ceo balkanski prostor bude integrisan u prozapadne organizacije kao što je EU i NATO. I dok takva politika traje, pritisak na RS će se nastaviti. Mi ne znamo još da li će se Amerika nastaviti ovu politiku tesne saradnje sa EU putem jačanja NATO pakta, ili će te veze da olabavi, i da na neki način to pitanje hitne integracije ovog dela Balkana u EU ne bude više aktuelno za Ameriku. Ako se to desi i pritisci na RS će da se smanje,“ ocena je Jovanovića.
Jovanović smatra da sve o čemu je pričano zavisi od odnosa Amerike prema ovim pitanjima, i da li će Tramp stišavati sadašnju politiku Zapada koja se vidi prema nama i da li će mu u tome, ako to pokuša, neko podmetati nogu.