Opet se trese francuska vlada – ubrzan put ka neslavnom kraju Makronove karijere
© Sputnik / Lola ĐorđevićEmanuel Makron
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Najava rušenja nove vlade samo je produžetak političke krize u Francuskoj koja je tek privremeno sanirana izborom te iste vlade, smatra politikolog Dušan Gujaničić iz Instituta za političke studije.
Tek što je premijer Francuske Fransoa Bajru saopštio imena novih ministara, opozicija je najavila glasanje o nepoverenju njegovoj vladi.
Brzi pad još jedne francuske vlade
Lider opozicione krajnje levičarske partije Nepotčinjeni Žan Lik Melanšon najavio je za 14. januar podnošenje zahteva za izglasavanje nepoverenja vladi, o čemu bi se moglo glasati 48 sati kasnije.
Ukoliko do toga dođe, ostaje da se vidi da li će i ostatak levičarske koalicije slediti Nepokorene i kako će glasati tzv. ekstremni desničari iz Nacionalnog okupljanja kog predvodi Marin Lepen.
Poslanici francuskog parlamenta izglasali su 4. decembra nepoverenje vladi Francuske, nakon kog je bivši premijer Mišel Barnije podneo ostavku francuskom predsedniku Emanuelu Makronu.
Makronova konstrukciona greška
Novi premijer Fransoa Bajru kompromisna je ličnost kao što je bio i prethodni premijer Mišel Barnije, ali i njemu je sužen manevarski prostor pošto njegova vlada počiva na nestalnoj i nestabilnoj podršci u Skupštini, kaže Gujaničić za Sputnjik.
A ta skupštinska podrška će bukvalno zavisiti od zakona do zakona, ističe Gujaničić.
„Pošto niko nema stabilnu većinu, ideja je da se oformi neka vrsta formalno-neformalne centrističke koalicije što je jako teško u Francuskoj, s obzirom da veliki deo građana, sada je možda čak i više od 50 odsto za jake stranke sa tvrdim stavovima na levici i desnici. Zato ta Makronova ideja ima u sebi konstrukcionu grešku, jer Francuska nije naviknuta na koalicionu kulturu u političkom životu, kao što je, recimo Nemačka. Tako da sve u svemu to nije nikakvo iznenađenje a veliko je pitanje koliko će i ova vlada potrajati. Možda nešto duže od prethodne, Barnijeove, koja je apsolutni negativni rekorder u Petoj republici i nije trajala ni tri meseca.“
Kriza u Francuskoj – jednačina sa mnogo nepoznatih
Marin Lepen neće ispočetka ići na brzo obaranje Bajruove vlade, dok Melanšon ima lagodnu poziciju u Skupštini i ideja mu je da u krajnjem ishodu prinudi Emanuela Makrona da podnese ostavku usled parlamentarne krize i nemogućnosti formiranja stabilne vlade, dodaje Gujaničić.
„Nije ni isključeno da je to i želja Marin Lepen, tako da je situacija u Francuskoj jednačina sa mnogo nepoznatih, zato što je neviđena situacija. Nemamo slično iskustvo Pete republike sa ovakvom situacijom. Ovo mnogo više liči na Četvrtu republiku kad su vlade padale u proseku na par meseci, nego na Petu, degolovsku.“
Gujaničić dodaje da je procedura za opoziv Makrona dosta komplikovana i verovatnije je da je namera levice i desnice da ga nateraju da sam podnese ostavku, što za sada kako stvari stoje, ne deluje realno.
Neslavan kraj Makronove karijere
Makron je na polovini drugog mandata i nema pravo da se i treći put kandiduje što znači da bi podnošenjem ostavke došao i kraj njegove političke karijere, objašnjava Gujaničić.
„Nisam siguran da on želi baš takav kraj političke karijere, tako da mislim bar za sada, da od toga nema ništa iako je to želja opozicionara. Skupštinska procedura je zaista komplikovana i teško da će se tim putem ići. Potrebna je neka kvalifikovana većina da bi se to pokrenulo i teško će to ići. Ali u svakom slučaju Makronov politički kredibilitet i legalitet je značajno umanjen i na to se pozivaju opozicionari. On je čovek vrlo istanjenog političkog legitimiteta usled nekoliko poraza koje je doživeo od leta naovamo, što na evropskim, što na parlamentarnim izborima pa i padom vlade i zaista se može postaviti pitanje njegovog političkog legitimiteta. Imamo novu situaciju u istoriji Pete republike sa trenutnom nemogućnošću da se dugoročno sagledaju posledice, ali kriza neće biti lako prevaziđena, to je izvesno.“
Dosta toga će zavisiti od socijalnih momenata u zemlji poput javnog duga, saniranja budžetskog deficita koji je gorući problem, dodaje Gujaničić.
Otvoreno je pitanje može li kriza u Francuskoj toliko eskalirati da bi naterala Makrona, koji je trenutno na polovini drugog mandata na ostavku, ističe Gujaničić.
„Postoje glasovi u Francuskoj iskrenih opozicionara koji kažu da Makron ne može da izdrži, da je neizdrživa situacija da bi on ostao do kraja mandata usled celokupne političke a možda čak i institucionalne krize. Ne mogu isključiti da će se to desiti jer u Francuskoj se ne može ništa isključiti. To je zemlja revolucionarne tradicije, raznih buntovništva, društvenih i političkih previranja, tako da nijedan Francuz ne može reći šta se može desiti za godinu ili dve. Sve opcije su u igri i ukoliko bi neki socijalni bunt na ulicama bio veliki, nije ništa isključeno. Za sada stvari tako ne stoje ali situacija se može promeniti za nekoliko meseci, ili možda godinu, dve“, zaključio je Gujaničić.
Pogledajte i: