Ništa nije slučajno: Predatorski globalisti bi da završe jednim udarcem Kosmet i Republiku Srpsku
© Sputnik / Lola ĐorđevićDve senke razgovoraju ispred zastava EU i Srbije
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Činjenica je da će nakon pobede Donalda Trampa u Americi maligni uticaj odlazeće američke administracije na ovim prostorima biti neminovno sužen, ali da će se trend pritiska na Srbiju preko Kosova i Metohije i Republike Srpske nastaviti srazmerno njihovoj moći na međunarodnoj sceni, koja po meni slabi, kaže analitičar Danijel Igrec.
I premijer i predsednik Srbije, Miloš Vučević i Aleksandar Vučić upozorili su da se situacija u regionu dodatno komplikuje kako na Kosovu i Metohiji, tako i u pre svega u Bosni i Hercegovini, s tim što je Vučić dodatno stavio akcenta da se istovremeni udara na Srpsku listu i Dejton u BiH.
Pozicija Srbije trn u oku
Na pitanje da li je slučajan tajming pritiska i na Srbe na KiM, i na Republiku Srpsku i da li neko pokušava u poslednjim danima Bajdenove administracije da aktivira i ova žarišta geopolitički komentator Danijel Igrec kaže da su vidljivi spoljašnji i unutrašnji pritisci kojima je Srbija izložena. Krajnji cilj je, smatra on, slamanje njene samostalne i nezavisne politike.
„Nema sumnje da je takva pozicija Srbije trn u oku nosiocima globalističke agende koji su nervozni, jer je činjenica da će nakon pobede Donalda Trampa u Americi njihov maligni uticaj na ovim prostorima biti neminovno sužen i da će taj trend da se nastavi srazmerno slabljenju njihove moći na međunarodnoj sceni,“ kaže on.
U svetu, dodaje naš sagovornik, jačaju međunarodni akteri koji nisu pod kontrolom kolektivnog Zapada, pre svega oni okupljeni oko asocijacija poput BRIKS-a i ostalih sličnih platformi i zato pokrovitelji predatorskog globalizma hoće da što pre završe nedovršeni posao i na ovim prostorima ostave klicu daljih nemira, sukoba i nestabilnosti.
Hoće da Srbiji saviju kičmu
„U tom kontekstu treba posmatrati i pokušaje destabilizacije Srbije, koji se vrše putem opstrukcije i pokušaja paralisanja rada njenih institucija, kao i posredstvom hibridnog rata koji se protiv Beograda i Banjaluke vodi iz regiona. Namera je da se Srbiji savije kičme, da ona poklekne i prihvati sve što se od nje očekuje, a što u prvom redu podrazumeva napuštanje suverenističke logike u spoljnoj politici i aboliciju državotvornog usmerenja njenog rukovodstva, kako bi ono postalo servilno i prihvatilo sve ustupke po pitanju odricanja od Republike Srpske i legalizacije samozvane državnosti Kosova,“ ističe Igrec.
Iz tog razloga Igrec je mišljenja da upozorenja predsednika Vlade i predsednika Republike potrebno shvatiti krajnje ozbiljno.
Potrebni politička zrelost i strpljenje
„U ovim prelomnim i sudbonosnim trenucima, kada se suštinski određuje budući kurs unutrašnje i spoljne politike, kada se određuje pravac kojim će Srbija i srpski narod koračati u budućnosti, nama su najpotrebniji politička zrelost i mudrost, kao i strpljenje u reagovanju na unutrašnje i spoljašnje političke i društvene procese. Kao društvo sebi nikako ne smemo da dozvolimo da ponovo nasednemo na određene eksperimente, u koje pokušavaju da nas uvuku oni kojima su puna usta demokratije i vladavine prava, a koji bi sutra, da se domognu vlasti, poništili sve tekovine samostalnosti, priznali Kosovo, uveli sankcije Rusiji i poništili sam vrednosni temelj srpskog naroda,“ navodi Igrec.
Aktuelna Vlada, po njegovom mišljenju, ima odgovornost da građane upozori na takve pokušaje i da sačuva državu od novih pokušaja obojenih revolucija i prevrata.