Sijarto: Sa dolaskom Trampa nikad veće šanse za postizanje mira u Ukrajini
08:13 21.12.2024 (Osveženo: 08:15 21.12.2024)
© Sputnik / Viktor ToločkoMinistar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto
© Sputnik / Viktor Toločko
Pratite nas
Šanse za postizanje mirovnog sporazuma o Ukrajini biće veće nego ikada kada na vlast dođe izabrani predsednik SAD Donald Tramp, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
„Od trenutka kada Tramp stupi na dužnost šanse za postizanje mirovnog sporazuma biće veće nego ikada. Pitanje je da li će administracija demokrata i proratno orijentisano zapadni političari preduzeti nešto do 20. januara što bi moglo značajno da oteža ili sasvim onemogući ubrzani mirovni proces“, rekao je Sijarto u intervjuu za RIA Novosti.
On je napomenuo da su posle američkih izbora sa obe strane okeana donete odluke koje su doprinele da se pojača rizik od eskalacije, misleći na odluku da se Kijevu dozvoli da gađa objekte u Rusiji zapadnim oružjem velikog dometa, insistiranje da Ukrajina snizi uzrast za mobilizaciju.
„Sve te odluke mogu da dovedu do eskalacije sukoba a mi bismo želeli da to izbegnemo“, naglasio je on.
Sijarto je rekao i da je teroristički napad u kojem je ubijen ruski general Igor Kirilov slučaj koji izaziva veliku zabrinutost jer takvi koraci vode ka eskalaciji i mogu da otežaju postizanje mira.
„Mi želimo mir u Ukrajini, želimo da se izbegne eskalacija i zato za ovakve stvari smatramo da izazivaju uznemirenost. Zbog čega? Zbog toga što vide ka eskalaciji i ako se ta eskalacija desi pre 20. januara, kada je inauguracija Donalda Trampa, to može veoma negativno da utiče na šanse da se posle tog datuma zaključi mir što pre“, istakao je mađarski ministar.
On je dodao da mađarski predlog o održavanju pregovora o Ukrajini u Mađarskoj ostaje na snazi.
Politička odmazda
Sijarto je rekao i da je odluka SAD da ne dozvoli Mađarskoj saradnju sa „Gasprom bankom“, koja učestvuje u finansiranju izgrade nuklearke „Pakš 2“, predstavlja političku odmazdu.
On je podsetio da su SAD omogućile Budimpešti da nastavi da plaća gas preko ove ruske banke, ali da se izuzeće ne odnosi na projekat nuklearke.
U Mađarskoj smatraju da će ove sankcije ugroziti energetsku bezbednost niza država centralne Evrope.
Ovakav korak, rekao je Sijarto, posledica je toga što SAD ne mogu da se pomire sa suverenim spoljnopolitičkim kursom Mađarske.
„Oni ne mogu da se pomire s tim da se naša vlada drži patriotske, suverene političke strategije koja je u suprotnosti sa liberalnim mejnstrimom. Oni ne mogu da shvate da su naši nacionalni interesi za nas na prvom mestu“, rekao je Sijarto.
Sankcioni pritisak usmeren je na to da se oslabi saradnja Mađarske s Rusijom u energetskoj sferi, zaključio je on.
Pogledajte i: