00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Još jedna orvelovska deklaracija iz Brisela – prazne reči, obećanja i uslovljavanja Srbije

© Tanjug / TANJUG VIDEODolazak Aleksandra Vučića na Samit EU-Zapadni Balkan u Briselu.
Dolazak Aleksandra Vučića na Samit EU-Zapadni Balkan u Briselu. - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2024
Pratite nas
U zajedničkoj deklaraciji samita EU - Zapadni Balkan nema ništa novo, a nijedan dokument koji dolazi iz EU javnost u Srbiji više ne shvata ozbiljno, jer je potpuno svesna da EU nema nikakvu nameru da primi Srbiju, niti je ikad imala, kaže za Sputnjik reditelj Boris Malagurski.
U Briselu se održava Samit EU - Zapadni Balkan, tokom kog će biti usvojena zajednička deklaracija, a u nacrtu tog dokumenta potvrđuje se puna i nedvosmislena posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU i poručuje da je budućnost regiona u Uniji.
Između ostalog, u deklaraciji se navodi da je proširenje EU geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet i ocenjuje da postoji nova dinamika u procesu proširenja i značajan napredak od prethodnog samita.

Neozbiljna deklaracija – reči, obećanja i uslovljavanja EU

EU je konstantno nametala uslove koje je Srbija ispunjavala često na svoju štetu, poput Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju gde smo jednostrano potpuno otvorila svoje tržište za EU i omogućili njihovim kompanijama da preplave naše tržište proizvodima po damping cenama, dodaje Malagurski.
Reč je o proizvodima koje subvencioniše EU dok istovremeno Srbiji ne dozvoljava da ih subvencioniše, jer je to, navodno mešanje države u ekonomiju, podseća Malagurski.
„Tako da smo mi već učinili mnogo toga konkretnog zarad pristupanja EU i to na našu štetu, a oni su nama dali samo reči poput ovih koje pišu u deklaraciji. Dakle, sve što oni nude Srbiji su reči, obećanja i uslovljavanja. Mnogo se priča o tome koliko EU finansijski pomaže Srbiju a to su isto vrlo često manipulacije jer veliki broj tih ulaganja, davanja sredstava, pozajmica i šta sve ne što dobijamo od Zapada, na kraju završi u zapadnim rukama, odnosno kod zapadnih firmi. Oni na taj način dodatno subvencionišu svoju proizvodnju a nas uvlače u kojekakve dugove. A što se tiče tih nekih bespovratnih sredstava, stvarno bih voleo da vidim spisak gde je to stvarno otišlo i u šta je utrošeno. Voleo bih da postoji veća transparentnost po tom pitanju, ali to je sad posebna tema.“

Kraj žurke – šarena laža ulaska Srbije u EU

Malagurski smatra da EU ovakva kakva je danas ne može izaći na kraj sa svojim problemima a kamoli da se bavi bilo kojom državom van Unije, uz napomenu da im Srbija kao i zemlje kandidati odgovaraju samo kao tržište za njihove proizvode i tržište jeftine radne snage.
Zato ni Srbiji ne bi bilo korisno da uđe u EU, kao što nije bilo ni Rumuniji i Bugarskoj gde nije stigao obećani prosperitet tako da građani masovno napuštaju te dve zemlje. Danas imamo situaciju da Bugari češće odlaze da rade u Srbiju, nego Srbi u Bugarsku, dodaje Malagurski.

„Ta šarena laža potpuno je izgubila na značaju. EU je na nekom zalasku. Na žalost, projekat EU bio je jedna plemenita ideja u vreme kad je nastala, ali je elitna birokratija potpuno preuzela kontrolu i to više nema veze sa demokratijom. Ući danas u EU je, kao što je jedan uvaženi profesor svojevremeno govorio, kao da dođete na žurku u četiri ujutro. Svo piće je popijeno, sva hrana pojedena, najbolje devojke su već otišle, tako da je žurka prošla. Mislim da generalno EU na geopolitičkom planu nema neku budućnost ni šansu da se nadmeće sa velikim silama, tako da 21. vek neće biti evropski.“

Zato bi Srbija trebalo da se uhvati u koštac sa 21. vekom i okrene silama koje će ga obeležiti a ne ka „izduvanim strukturama koje žive od stare slave“, ističe Malagurski.

Sankcije Rusiji – potpuna šizofrenija

Malagurski podseća da je EU uvođenjem sankcija Rusiji prekinula uvoz ruskog gasa da bi prešla na američke energente od čega korist imaju samo SAD. I zato nema nijednog zdravorazumskog razloga zašto bi Srbija štetila svojoj ekonomiji zarad ostvarivanja američkih interesa.

„Ako Amerika hoće sama sebi da šteti zarad ostvarenja nekih interesa u geopolitičkoj borbi, slobodna je to da učini, ali ne na štetu EU i svakako ne na štetu Srbije. Smatram da je potpuno neracionalno i za EU i za Srbiju da sledeći Ameriku dozvole sebi da unište sopstvenu privredu. Onda još EU koja je svoju privredu uništila zbog tih mera, poziva Srbiju da uništi svoju, zarad nekog potencijalnog ulaska u EU za kog svi znamo da se neće nikada desiti. Tako da je to potpuna šizofrenija.“

Što se tiče Kosova i Metohije, tu više nema šta da se priča dok Priština ne primeni ono na šta se obavezala, dodaje Malagurski.

Orvelovski novogovor deklaracije Samita EU-Zapadni Balkan

„Da EU stvarno hoće iskreni dijalog, u izveštaju bi po pitanju dijaloga Beograda i Prištine napisali bi samo jednu rečenicu: kad Aljbin Kurti ispuni dogovoreno, možemo dalje da pričamo. Oni to nikada neće napisati konkretno, zato što je Srbija ispunila sve na šta se obavezala dok Priština već više od decenije nije osnovala Zajednicu srpskih opština. To je taj orvelovski novogovor. Kad jedna strana zateže i pravi komplikacije, onda EU pozove obe strane na uzdržanost. To je već toliko prevaziđena retorika da mi je neverovatno da oni i dalje žive u prošlosti i da iz nje ne mogu da se iskobeljaju“, zaključio je Malagurski.
U deklaraciji se između ostalog pominje i dijalog Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje EU i navodi da se sporazumi postignuti u tom dijalogu moraju primeniti, posebno Sporazum o putu ka normalizaciji i njegov impelentacioni aneks.
EU je poručila i da će nastaviti da podržava partnere sa Zapadnog Balkana kako bi pomogla u ublažavanju uticaja koji tzv. ruski rat protiv Ukrajine ima po njihove ekonomije, društva i bezbednost.
Potvrđuje se i posvećenost EU daljem razvoju i jačanju dijaloga i saradnje u oblasti bezbednosti i odbrane sa Zapadnim Balkanom i da će EU nastaviti da podržava region u borbi protiv hibridnih i sajber pretnji, kao i manipulacije stranim informacijama i mešanja.
Što se tiče energetike, navodi se da partneri sa Zapadnog Balkana treba da iskoriste mehanizam EU za zajedničku kupovinu gasa i tečnog prirodnog gasa kako bi smanjili svoju zavisnost od ruskog gasa.
Predsednik Srbije na samitu EU-Zapadni Balkan u Briselu. - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2024
SRBIJA
Vučić u Briselu: Odgovorićemo na neistine koje će neki izneti o Srbiji
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala