00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
SPUTNJIK INTERVJU
16:00
30 min
SVET SA SPUTNJIKOM
17:00
60 min
DOK ANĐELI SPAVAJU
20:00
60 min
SPUTNJIK SPORT
Novi Vidić i Markova rampa za Katalonce
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
Da li je moguć NATO bez SAD?
17:00
60 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Kineski ambasador u Srbiji: Sve u svetu podseća na triler, čeka nas haotični period

© Sputnik / Nikola JoksimovićLi Ming, kineski ambasador u Srbiji
Li Ming, kineski ambasador u Srbiji - Sputnik Srbija, 1920, 17.12.2024
Pratite nas
Događaji u svetu poslednjih nekoliko nedelja podsećaju na triler, suočeni smo sa izazovima i nesigurnošću, a Kina je odlučna da pozove na stvaranje multipolarnog sveta jednakih i nije od onih koji dolivaju ulje na vatru, poručio je ambasador Kine u Srbiji Li Ming.
Kineska spoljna politika fokusirana je na izgradnju svetske zajednice sa zajedničkom budućnošću, rekao je ambasador Li na predavanju pod nazivom „Razvoj i spoljna politika Kine“, održanom u Institutu za međunarodnu politiku i privredu.
Ovaj koncept, koji kineski predsednik Si Đinping stalno naglašava je, prema ambasadorovim rečima, od presudnog značaja za svetski mir, centralno je mesto Sijevog razmatranja međunarodnih odnosa i cilj je kineske dilomatije.
Ono što se događa u svetu poslednjih nekoliko nedelja čini da se duboko zamislimo nad onim što se dešava na Bliskom istoku i Aziji.
„Neki naučnici smatraju da se nalazimo na početku haotičnog i nesigirnog perioda u međunarodnim odnosima. Suočeni sa ovim izazovima i nesigurnostima, Kina je odlučna da pozove na stvaranje multipolarnog sveta jednakih. I pozivamo na univerzalnu, za sve korisnu, inkluzivnu ekonomsku globalizaciju“, naglasio je kinski ambasador dodajući da Kina želi da u svet unese više sigurnosti u nesiguran svet.

Graditelj svetskog mira

Kina je sila koja se zalaže za svetski mir – veruje da je u novoj eri, u kojoj se suočavamo sa različitim globalnim izazovima jedan od glavnih zadataka očuvanje bezbednosti i sigurnosti svih država tako da budu međusobno povezane – niko ne može da gradi samo sopstvenu bezbednost, kaže ambasador Li.
„Kina je uvek bila graditelj svetskog mira, doprinosila je svetskom razvoju i branitelj svetskog poretka. Naš princip je poštovanje svačijeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta i trebalo bi da uvažimo opravdanu zabrinutost drugih država po ovim pitanjima. Rešavanjem sporova kroz dijalog i konsultacije možemo da aktivno utvrđujemo put glavnih država sveta kako bi živele u miru i kako bi radile na novim tipovima međunarodnih odnosa.“, istakao je on.
A taj novi tip međunarodnih odnosa trebalo bi da karakteriše poštovanje, poštenje, pravda i saradnja u kojoj svi dobijaju. Kao primer kineskog pristupa rešavanju gorućih međunarodnih pitanja, ambasador je naveo obnovu odnosa između Saudijske Arabije i Irana uz pomoć Pekinga – to je, prema ambasadorovim rečima, ključni korak ka dijalogu i miru – u ovom slučaju Kina je igrala ulogu „pouzdanog posrednika.
„Ne promovišemo upotrebu sile, ne tražimo sebične geopolitičke ciljeve, podržavamo države da reše svoje poslove kroz dijalog i konsultacije“, rekao je ambasador.

Srbija najvažniji partner u Jugoistočnoj Evropi

Stupanjem na snagu sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija je postala prvi kineski partner u Jugoistočnoj Evropi, rekao je ambasador nazvavši organizaciju „Ekspa“ „prekretničkim trenutkom u istoriji Srbije“.
„Kako je rekao predsednik Aleksandar Vučić, Srbija je izborom za domaćinstvo Ekspo-a dokazala da i male zemlje mogu da postignu velike uspehe – sve dok se usuđuju da tragaju za snovima, spremni su da učestvuju i voljni da deluju na međunarodnoj sceni“, naveo je Li Ming.
Kineske kompanije učestvuju u izgradnji Ekspa, kao i autoputa između Srbije i Mađarske, rekao je Li MIng i dodao da su to veoma važni projekti koji vode u prosperitet.
„Kostolac B takođe je veoma bitan projekat, to je pogon koji snabdeva strujom i toplotom mnoge porodice. O tom projektu važno je reći da su ga kineski partneri predali Srbiji kako bi počeo da prenosi struju do srpskih porodica. Mnogo puteva i brzih saobraćajnica uspešno je završeno, od Fruške gore do Šumadije i sve do zapadnih obala Dunava“, rekao je on.
Svi navedeni projekti deo su inicijative „Pojas i put“ – Kina je ponosna što ima partnernstvo sa Srbijom i učestvuje u izgradnji zemlje i napretku nacije.
Prijateljstvo Kine i Srbije pokriva sve oblasti saradnje, a posebno je istakao da će Kina nastaviti da čvrsto podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i odlučno se suprotstaviti svakom pokušaju mešanja u unutrašnje stvari Srbije.
„Kina je posvećena sprovođenju konsenzusa postignutog između kineskog i srpskog predsednika Si Đinpinga i Aleksandra Vučića. Daćemo sve od sebe da unapredimo našu saradnju za zajedničku budućnost“, rekao je Li Ming.

Tajvan će uvek biti deo Kine

Li se u predavanju osvrnuo na goruća svetska žarišta i objasnio osnove kineskog pristupa – Kina se u Ukrajini zalaže za deeskalaciju što je pre moguće i posvećena je tome da igra konstruktivnu ulogu kao posrednik u mirovnim pregovorima.
„Ne dolivamo ulje na vatru i ne koristimo situaciju za sebične interese“, rekao je ambasador i podsetio je da su u septembru Kina, Brazil, Egipat, Južna Afrika, Indonezija i, kako je rekao, druge države „globalnog Juga“, osnovali Grupu prijatelja za mir, čija je svrha da podrže principe zapisane u Povelji UN, kako bi se izgradio konsenzus za političko rešenje ukrajinske krize.
Povodom krize na Bliskom istoku, kinesko stanovište je da ne bi trebalo odlagati primirje, a jedino rešenje je rešenje po principu dve države. To je, prema ambasadorovim rečima, jedino pravedno rešenje za Palestince kako bi povratili svoja nacionalna prava. Kina podržava suverenitet, teritorijalni integritet i jedinstvo Sirije – obnova Sirije mora da odražava volju sirijskog naroda i kora da bude vođena inkluzivnog dijaloga i da isključi bilo kakav vid ekstremizma i terorizma.
Što se tiče pitanja Tajvana, koje je, kako je Li naglasio, jedno od najvažnijih pitanja za Kinu, u svetu postoji samo jedna Kina.
„Vlada Narodne republike Kine je jedina legitimna vlada, koja predstavlja Kinu u celini. Rezolucija UN 2758 iz 1971. jednom za svagda je utvrdila politička, legalna i proceduralna pitanja kineskog predstavljanja u UN. U njoj se jasno kaže da ne postoje dve Kine, niti jedna Kina i jedan Tajvan. Tajvansko pitanje je osnovni interes Kine, a princip jedne Kine je politička osnova za uspostavljanje i razvoj bilateralnih odnosa Kine sa bilo kojom državom u svetu. kina nikada neće dozvoliti nikome da odvoji Tajvan od Kine“, kategoričan je Li.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Kini, Li je naglasio da će Kina da sprovodi proaktivnu fiskalnu politiku i umereno labavu monetarnu politiku, ističući da je to prvi put u protekloj deceniji da je Kina uvela umereno labavu monetarnu politiku.
„To ponovo pokazuje snažnu odlučnost kineske vlade da unapredi svoju ekonomiju. Ako idemo dalje u detalje, u oblasti domaćeg tržišta, kineska vlada apeluje na jaču potrošnju“, dodao je on.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala