Naučnici žele da zaustave eksperiment koji bi mogao da se završi katastrofom za život na Zemlji
© Foto : rawpixel.com / Centers for Disease Control and Prevention (Source)mikroorganizmi
© Foto : rawpixel.com / Centers for Disease Control and Prevention (Source)
Pratite nas
U strahu od stvaranja mikroba koji bi mogli da predstavljaju pretnju životu na Zemlji, grupa naučnika, uključujući brojne stručnjake, uključujući i dobitnike Nobelove nagrade, poziva na zaustavljanje kontroverznih istraživanja usmerenih na stvaranje mikroba „života u ogledalu“.
Iako takvi molekuli ogledala mogu imati brojne prednosti jer bi se potencijalno mogli koristiti kao terapija za hronične bolesti koje je teško lečiti, čini se da opasnost koju predstavljaju nadmašuje potencijalnu korist za čovečanstvo.
Naime, stručnjaci strahuju da bi se bakterije ogledala, nastale od „ogledalskih“ slika molekula pronađenih u prirodi, mogle učvrstiti u okruženju i zaobići odbranu prirodnih organizama. Zbog toga ne bi imali lek za takve bakterije, pa bi ne samo ljudima, već i životinjama i biljkama zapretila smrtonosna infekcija.
Stvaranje ovakvih ogledalskih bakterija nije jednostavan i brz proces i trebalo bi najmanje deceniju da naučnici uspeju u njihovom stvaranju, iako su do sada već uspevali da proizvedu velike funkcionalne molekule ogledala. Međutim, rizik je toliki da je grupa od oko 40 naučnika pozvala na prekid tog eksperimenta, kao i njegovog finansiranja.
CC0 / rawpixel.com / Centers for Disease Control and Prevention (Source) / Bakterije ogledala i druge organizme ne treba stvarati sve dok ne postoje dokazi da neće predstavljati veliku opasnost, smatraju autori istraživanja
Bakterije ogledala i druge organizme ne treba stvarati sve dok ne postoje dokazi da neće predstavljati veliku opasnost, smatraju autori istraživanja
CC0 / rawpixel.com / Centers for Disease Control and Prevention (Source) /
Kako su objasnili za „Gardijan“, mnogi molekuli koji su neophodni za život mogu postojati u dva oblika - svaki oblik je ogledalo drugog. DNK svih živih organizama sastoji se od nukleotida zakrivljenih udesno, dok su proteini napravljeni od aminokiselina okrenutih levo. Razlozi zašto priroda funkcioniše na ovaj način nisu poznati.
U radu objavljenom u naučnom časopisu „Sajens“ ističe se važnost globalne debate oko istraživanja molekula ogledala, a evolucioni biolog sa Univerziteta u Pitsburgu, profesor Von Kuper, nazvao je taj eksperiment pretnjom bez presedana za čovečanstvo. Iako su naučnici entuzijastični zbog dosadašnjih istraživanja, rizici su jednostavno preveliki.
Oni, naime, smatraju da bi infekcije ovakvim mikrobima bilo teško držati pod kontrolom, a ni postojeći antibiotici ne bi pomogli, što znači da bi takve infekcije mogle biti izuzetno smrtonosne.
Iz tog razloga, autori ovog rada naglašavaju da bakterije ogledala i druge organizme ne treba stvarati sve dok ne postoje dokazi da neće predstavljati veliku opasnost i preporučuju zabranu istraživanja u cilju njihovog stvaranja.
Pogledajte i: