Srbi na prištinskim izborima: Pred Srpskom listom težak zadatak
© Sputnik / Teodor AnastasijevićSmena tzv. kosovske policije na severu KiM
© Sputnik / Teodor Anastasijević
Pratite nas
Šteta koju je Aljbin Kurti napravio na KiM je u određenom stepenu nepovratna, ali učešćem Srba na predstojećim izborima može da se zaustavi nanošenje dalje štete. Zato je odluka Srpske liste da ide na izbore dobar potez, smatra dr Aleksandar Lukić.
Srpska lista odlučila je da učestvuje na parlamentarnim izborima privremenih kosovskih institucija koji se održavaju 9. februara, ističući da je to jedini logičan put da zaštite prava i interese Srba na Kosovu i Metohiji.
Odluka Srpske liste o izborima dobar potez
Istoričar dr Aleksadar Lukić iz Instituta za političke studije smatra da je Srpska lista donela pravu odluku, iako upozorava da će biti teško sanirati štetu koju je Srbima na KiM naneo Aljbin Kurti ali da neke stvari povratak Srba u prištinske institucije bar mogu da zaustave.
„Čini mi se da je dobar potez da se učestvuje na ovim izborima jer bi neučestvovanje Srpske liste omogućilo da se na tim izborima kandiduju neki drugi Srbi koji su u nekom dogovoru lojalnosti sa Prištinom i Zapadom tako da bi ta skupština imala lažni legitimitet što se tiče predstavnika srpskog naroda“, smatra Lukić.
Doduše, dodaje on, Skupština Kosova ni do sada nije imala po Rezoluciji 12 44 bez predstavnika Srba ni legalnost niti legitimitet za rad, ali to je već pitanje za međunarodne predstavnike.
Iznuđena odluka Srba
„Učešće na izborima je za Srbe dobro i zbog Briselskog sporazuma, jer se time sprečava ulazak u Skupštinu onih predstavnika Srba koji ne bi radili u skladu sa srpskim nacionalnim interesima. S druge strane, Srbi će dobiti posle izbora i bolju poziciju za pregovore, što će i Beogradu dati vetar u leđa, pre svega sa američkom stranom, jer će se administracija u Vašingtonu do održavanja ovih izbora uveliko promeniti,“ podseća sagovornik Sputnjika.
Lukić napominje da je Kurti za ovo vreme dok su Srbi, kako kaže, koliko god delovalo pogrešno, ipak opravdano izašli iz kosovskih institucija, načinio nemerljivu štetu Srbima na KiM, posebno na severu Kosova.
Srpska lista „trn u oku“
„Da li je moguće da se sanira šteta koju je Kurti napravio - teško, jer je toliko toga lošeg urađeno, toliko ljudi uhapšeno, toliko srpskih institucija pogašeno… Dakle, šteta je u određenom stepenu nepovratna ali može da se zaustavi nanošenje dalje štete Srbima od strane Kurtija povratkom Srba u institucije. Moguće je u određenim aspektima tu štetu i ublažiti i pokušati da se neke stvari vrate u pređašnje stanje u smislu poštovanja barem onih dogovora koji su proistekli na osnovu Briselskog sporazuma,“ veruje Lukić.
U saopštenju koju je Srpska lista izdala ističe se da su predstavnici Srpske liste jedini koji zastupaju interese srpskog naroda na AP KiM i da su zato „trn u oku“ režimu Aljbina Kurtija, ali i pojedinim međunarodnim predstavnicima.
Zašto su Srbi izašli
Srbi su odluku da napuste napuste prištinsku skupštinu, vladu, četiri opštine na severu, pravosudne organe, policiju i administraciju doneli na sastanku svojih političkih i institucionalnih predstavnika na Kosovu i Metohiji 5. novembra 2022. godine. Ta odluka je trebalo da bude na snazi dok Priština ne počne da poštuje sporazume i pravo, dok ne povuče odluku o registarskim tablicama i ne formira Zajednicu srpskih opština u skladu sa Prvim briselskim sporazumom i svim drugim sporazumima koji su po ovom pitanju zaključeni u okviru dijaloga.
Povlačenju Srba iz institucija prethodila je odluka Prištine da suspenduje Nenada Đurića koji je bio direktor Regionalne direkcije policije Sever, jer je odbio da svojim sunarodnicima izdaje opomene pošto na vozilima imaju KM registarske oznake.
Pod izgovorom da je neophodno da osigura bezbednost na severu Kosova, Vlada Kosova je sredinom decembra 2022. na Sever poslala nekoliko stotina policajca sa juga, u pratnji oklopnih vozila, a hapšenja, maltretiranja i život sa dugim cevima pred očima postaju svakodnevica Srba.
Epilog Kurtijeve vladavine
Posle napuštanja kosovskih institucija Kurti je organizovao izbore za četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije bez učešća Srba. Lokalne izbore na kojima su „pobedu“ odneli albanskih predstavnici za koje je glasao manje od tri odsto građana na severu priznala je Amerika i međunarodna zajednica tako da su srpske opštine zaposeli Albanci. Odmah je počelo maltretiranje Srba, time što su do tada zaposleni Srbi u opštinama ostali bez posla.
Zatim je na red došla plenidba celokupne dokumentacije iz srpskih opština, pa ukidanje dinara kao platežnog sredstva, uvođenje carina, dolazak kosovske policije na Sever, otimanje privatne i državne imovine, ukidanje i rada svih srpskih institucija od banaka pa do socijalnih ustanova. U ovom periodu na severu su izgrađene policijske baze za pripadnike KBS-a a započet je i projekat za naseljavanje Albanaca na severu Kosova.