https://lat.sputnikportal.rs/20241126/energija-sputnjika-emisija-podkast-jelica-putnikovic-26-11-2024-1179676375.html
Hoće li sankcije SAD Gasprombanci izazvati smrzavanje u Evropi | Energija Sputnjika
Hoće li sankcije SAD Gasprombanci izazvati smrzavanje u Evropi | Energija Sputnjika
Sputnik Srbija
Kancelarija za kontrolu inostrane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) preduzela je u četvrtak, 21. novembra, još jedan veliki korak u sprovođenju... 26.11.2024, Sputnik Srbija
2024-11-26T21:00+0100
2024-11-26T21:00+0100
2024-11-26T10:43+0100
podkast
energija sputnjika s jelicom putniković
energetika
ekonomija
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111880/21/1118802166_0:320:3072:2048_1920x0_80_0_0_47983b1e4f523f569e7f613cefe47c90.jpg
Akcija OFAC-a su usmerene protiv Gasprombanke, više od 50 ruskih banaka povezanih na međunarodnom nivou, više od 40 ruskih registara hartija od vrednosti i 15 ruskih finansijskih zvaničnika. OFAC je, takođe, u saopštenju upozorio na neophodnost sprovođenja sankcija u vezi sa ruskim sistemom za prenos finansijskih poruka (SPFS), koji je Kremlj kreirao i koristi za izbegavanje sankcija.Ove američke sankcije dovele su, međutim, u nezavidnu situaciju sve one koji kupuju nešto iz Rusije. Pre svega evropske zemlje koje kupuju ruske energente – sirovu naftu i prirodni gas. Ako ne kroz gasovod mnoge članice EU su nastavile da se snabdevaju tečnim prirodnim gasom iz Rusije koji LNG tankerima stižu iz ove zemlje do gasnih terminala. Najveći kupci ruskog tečnog prirodnog gasa su Francuska, Španija i Belgija, a gasovodom se kroz Turski tok snabdevaju direktno Turska (koja je sa Rusijom povezana i gasovodom Plavi tok), Mađarsku, Slovačku i Srbiju direktno. Ali, ruski gas iz mađarske su kupovale i mnoge druge članice EU – Austrija (koja je sad u sopstvenom problem sa Gaspromom), Italija, pa i Hrvatska.Sada, sa problemom plaćanja ruskih isporuka gasa na holandskoj gasnoj berzi TTF je dostigao cenu između 47 i 48 evra po megavat-satu (MWh). Uz aktuelni hladni talas i najavu hladne zime mnogi procenjuju da bi potrošnja gasa iz gasnih skladišta mogla biti ubrzana. Neki idu toliko daleko da kažu kako će EU imati velike probleme da posle ove zime napuni skladišta za narednu 2025/26. godinu.U svakom slučaju, sankcije Gasprombanci su sada kupce ruskog gasa naterale da traže načine kako da prevaziđu problem plaćanja.Srbija i Rusija rade na pronalaženju rešenja za nesmetano snabdevanje Srbije gasom nakon novih američkih sankcija koje su usmerene protiv Gasprombanke, izjavio je odmah po uvođenja sankcija Gasprombanci generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. To, svakako rade i drugi kupci ruskog gasa i ostalih roba.Gas je zbog zime u žiži javnosti. A o tome kako će ove sankcije uticati na evropske zemlje ali i samu Rusiju u današnjoj „Energiji Sputnjika“ Jelica Putniković pita Bojana Stanića, pomoćnika direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije.Tema su, naravno, i druge bankarske transakcije sa ovom i drugim ruskim bankama jer, na primer, bankomati u Kini su prestali da izdaju gotovinu sa kartica Gasprombanke, javila je agencija RIA Novosti. Takođe, iz više zemalja Južne Amerike, Afrike i Azije stižu informacije da se na bankomatima u tim zemljama ne može podići gotovina preko kartice Gasprombanke. A aplikacija ove banke nestala je iz Ap stora (App Store) i ne radi na ajfonima u Turskoj.O emisiji „Energija Sputnjika“„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111880/21/1118802166_204:0:2935:2048_1920x0_80_0_0_76ca530ca483ceca46eb718bb778dd11.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
energija sputnjika s jelicom putniković, energetika, ekonomija, sobыtie
energija sputnjika s jelicom putniković, energetika, ekonomija, sobыtie
Hoće li sankcije SAD Gasprombanci izazvati smrzavanje u Evropi | Energija Sputnjika
Kancelarija za kontrolu inostrane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) preduzela je u četvrtak, 21. novembra, još jedan veliki korak u sprovođenju obaveza koje su lideri G7 preuzeli da, kako su saopštili, ograniče rusko korišćenje međunarodnog finansijskog sistema u cilju daljeg rata protiv Ukrajine.
Energija Sputnjika
21:00
Portal „Sputnjik Srbija“, Radio Studio B; sve naše emisije možete gledati i na video-platformi Odisi (Odysee.com)
Ubeleži u svoj kalendarAkcija OFAC-a su usmerene protiv Gasprombanke, više od 50 ruskih banaka povezanih na međunarodnom nivou, više od 40 ruskih registara hartija od vrednosti i 15 ruskih finansijskih zvaničnika. OFAC je, takođe, u saopštenju upozorio na neophodnost sprovođenja sankcija u vezi sa ruskim sistemom za prenos finansijskih poruka (SPFS), koji je Kremlj kreirao i koristi za izbegavanje sankcija.
Ove američke sankcije dovele su, međutim, u nezavidnu situaciju sve one koji kupuju nešto iz Rusije. Pre svega evropske zemlje koje kupuju ruske energente – sirovu naftu i prirodni gas. Ako ne kroz gasovod mnoge članice EU su nastavile da se snabdevaju tečnim prirodnim gasom iz Rusije koji LNG tankerima stižu iz ove zemlje do gasnih terminala. Najveći kupci ruskog tečnog prirodnog gasa su Francuska, Španija i Belgija, a gasovodom se kroz Turski tok snabdevaju direktno Turska (koja je sa Rusijom povezana i gasovodom Plavi tok), Mađarsku, Slovačku i Srbiju direktno. Ali, ruski gas iz mađarske su kupovale i mnoge druge članice EU – Austrija (koja je sad u sopstvenom problem sa Gaspromom), Italija, pa i Hrvatska.
Sada, sa problemom plaćanja ruskih isporuka gasa na holandskoj gasnoj berzi TTF je dostigao cenu između 47 i 48 evra po megavat-satu (MWh). Uz aktuelni hladni talas i najavu hladne zime mnogi procenjuju da bi potrošnja gasa iz gasnih skladišta mogla biti ubrzana. Neki idu toliko daleko da kažu kako će EU imati velike probleme da posle ove zime napuni skladišta za narednu 2025/26. godinu.
U svakom slučaju, sankcije Gasprombanci su sada kupce ruskog gasa naterale da traže načine kako da prevaziđu problem plaćanja.
Srbija i Rusija rade na pronalaženju rešenja za nesmetano snabdevanje Srbije gasom nakon novih američkih sankcija koje su usmerene protiv Gasprombanke, izjavio je odmah po uvođenja sankcija Gasprombanci generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. To, svakako rade i drugi kupci ruskog gasa i ostalih roba.
Gas je zbog zime u žiži javnosti. A o tome kako će ove sankcije uticati na evropske zemlje ali i samu Rusiju u današnjoj „Energiji Sputnjika“ Jelica Putniković pita Bojana Stanića, pomoćnika direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije.
Tema su, naravno, i druge bankarske transakcije sa ovom i drugim ruskim bankama jer, na primer, bankomati u Kini su prestali da izdaju gotovinu sa kartica Gasprombanke, javila je agencija RIA Novosti. Takođe, iz više zemalja Južne Amerike, Afrike i Azije stižu informacije da se na bankomatima u tim zemljama ne može podići gotovina preko kartice Gasprombanke. A aplikacija ove banke nestala je iz Ap stora (App Store) i ne radi na ajfonima u Turskoj.
O emisiji „Energija Sputnjika“
„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku. Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.