Obeleženo 100 godina ruskog Hrama u Beogradu – simbola neraskidive veze Srbije i Rusije /foto/
13:22 15.11.2024 (Osveženo: 13:24 15.11.2024)
© Sputnik / Lola ĐorđevićKonferencija „Sto godina Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu i veze sa srpskom pravoslavnom crkvom“
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo značajan u istoriji pravoslavnog hrama i duhovnosti, već predstavlja i sećanje na istorijsku saradnju i međusobnu podršku srpskog i ruskog naroda u teškim vremenima.
Popović je na otvaranju konferencije "100 godina Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu" naveo da je taj hram ujedno i dokaz da zajednička istorija, vera i tradicija Srbije i Rusije ne samo da opstaju, već sve više napreduju.
"Ovaj Hram je ne samo svetionik vere i duhovnosti, već i simbol istorijske saradnje i neraskidive veze srpskog i ruskog naroda", kazao je Popović podsećajući da je izgrađen 1924. godine kao odgovor, kako kaže, na stradanje ruske emigracije koja se nastanila u tadašnjoj Kraljevina SHS.
Popović je ukazao da ta veličanstvena građevina ne bi postojala bez nesebične pomoći srpskog naroda i podsetio da je prva Liturgija služena već iste godine kada je izgrađen na praznik Male Gospojine.
Podsetio je da je 1920. godine u Kraljevinu SHS stiglo više desetina hiljada Rusa koje je kralj Aleksandar Karađorđević prihvatio kao svoj narod.
"Podrška nije bila samo politička, on je u duhu istinske bratske duhovnosti pomogao i izgradnju ovog hrama koji je postao ne samo duhovni, već i politički centar ruske zajednice u Beogradu. Sve to je i dokaz da u istoriji ne postoje dve bliže crkve od srpske i ruske", kazao je.
Popović navodi da je duhovna veza dva naroda bila ukorenjena u istorijskoj i kulturnoj tradiciji te da o tome svedoči i mudrost Petra Cetinjskog: "Moli se Bogu i drži se Rusije".
"Ova poruka nije bila samo duhovna, već i politička. I danas, kao i pre vek i po, ostaje putokaz za sve nas. Danas kao i pre 100 godina Srbija ostaje ponosna na svoje istorijsko bratstvo, ali i političke odnose sa Rusijom. Ovaj odnos je danas možda i čvršći i jači nego ikada pre zahvaljujući predsednicima Srbije i Rusije Aleksandru Vučiću i Vladimiru Putinu. Uz njihovo liderstvo odnosi dve države su poslednjih godina značajno unapređeni, kao i saradnja na svim poljima, od ekonomije i energetike, do kulture i obrazovanja", kazao je Popović.
Kako kaže, Vučić i Putin zajedno su pokazali kako treba izgraditi odnose zasnovane na bratskoj solidarnoisti i međusobnom poštovanju čemu u prilog govori i to da Srbija odbija da uvodi sankcije Rusiji vodeći se parolom da ne može brat bratu da uvodi sankcije.
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko kazao je da Srbija i Rusija imaju bogatu i važnu istoriju te da su sveukupni odnosi i veze između dva naroda održavani i u najtežim vremenima.
Bocan-Harčenko navodi da je ruski hram u Beograd deo osnove i stupca saradnje srpskog i ruskog naroda.
"Hram je imao ogromnu ulogu u teškim vremenima Srbije", kazao je Bocan-Harčenko dodajući da je u hramu pružana podrška Srbiji i po nekim od najtežih pitanja među kojima je i Kosovo i Metohija.
"To je veoma važno i za nas i za Srbiju i za naše odnose i zajedničku budućnost", poručio je ruski ambasador i dodao da danas taj Hram i dalje predstavlja pribežište i ono mesto gde se konsultuje ruski svet, dijaspora koja je ostala da živi u Beogradu, a gde mogu da razvijaju ciljeve duhovne i državne.
Starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Srbiji otac Vitalij Tarasjev kazao je da se u ruskom Hramu u Beogradu svakodnevno služi Liturgija navodeći da ni u jednom periodu u istoriji taj običaj i tradicija nisu bili narušeni.
Vikar patrijarha srpskog episkop jegarski Nektarije naveo je da srpski narod, kao i srpska crkva nisu nikada zaboravili bratsku ljubav ruskih vladara i crkve.
Navodi da je ruski Hram postao utočište za izbegle i mesto gde su se molili za sebe, svoje bližnje, ali i za svoju državu.
"Hram je nastao iz molitvenog plača ruskog naroda za otadžbinom", kazao je episkop Nektarije i najavio da će u nedelju, 17. novembra, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije služiti svetu Liturgiju u Svetotrojičnom hramu Podvorja Ruske pravoslavne crkve.
Pogledajte i: