00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije
Počasna paljba povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu  - Sputnik Srbija

Obeležen Dan primirja - kraj Prvog svetskog rata /video, foto/

Pratite nas
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu danas je obeležen Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale rat. U Srbiji je danas državni praznik. Centralna ceremonija u našoj zemlji održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.
U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.
U svetu, obeležava se u isto vreme u svim glavnim gradovima država pobednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.
Sadržaj
Prvo nova obaveštenjaPrvo stara obaveštenja
14:18 11.11.2024
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, kao izaslanik Vlade Srbije, položio je lovorov venac na Ratnom groblju Komonvelta.
"Drago mi je i počastvovan što sam danas ovde sa vama u ime Vlade Srbije, koja zajedno obeležava i seća se, ne samo žrtava Prvog svetskog rata, već i heroja Prvog svetskog rata. Čast nam je što među ovde sahranjenima imamo četvoricu naših sunarodnika, među kojima i jednog koji je proglašen za narodnog heroja Jugoslavije, a pripada periodu Drugog svetskog rata", rekao je Ristić.
On je ponovio da Vlada Srbije teži miru, pomirenju i dobroj saradnji, ne samo u regionu, već i na našem kontinentu i u celom svetu.
Ristić je podsetio da je Srbija bila prva država koja je napadnuta u Prvom svetskom ratu i da je za četiri godine Prvog svetskog rata izgubila više od 1,3 miliona vojnika i civila, ističući da je to bio najveći gubitak u procentima u poređenju sa bilo kojom drugom zemljom na svetu.
13:10 11.11.2024
Popović: Srbija i Rusija dale najveći doprinos pobedi saveznika u Prvom svetskom ratu
Ministar bez portfelja zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović danas je u ime Vlade Srbije položio venac na Novom groblju u Beogradu kod Spomen-kosturnice ruskih vojnika stradalih u Prvom svetskom ratu, na ceremoniji u sklopu centralnog državnog obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Vence su položili i ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan-Harčenko, ambasador Republike Belorusije Sergej Malinovski, predstavnici Ministarstva odbrane i diplomatskog kora, kao i domaćih boračkih i patriotskih udruženja, saopšteno je iz tog ministarstva.
Na početku ceremonije služen je parastos palim borcima, a zatim su intonirane državne himne Ruske Federacije i Republike Srbije.
Popović je nakon polaganja venca podsetio da se danas obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu, dan kada je, kako je rekao, kapitulirala Nemačka i kada su pobedile Srbija, Rusija i saveznici.
"U tom ratu Srbija je izvojevala velike pobede protiv Austrougarske koje su odjeknule u Evropi i svetu - u Cerskoj i Kolubarskoj bici, a zatim je odigrala ključnu ulogu u proboju Solunskog fronta i time doprinela okončanju rata. To ne bismo uspeli da nije bilo bratske ruske pomoći. Ruski car Nikolaj Drugi uveo je Rusiju u Prvi svetski rat zbog Srbije, a zatim zapretio saveznicima separatnim mirom sa Nemačkom ako ne pomognu Srbiji pri povlačenju ka Grčkoj. Srbi će večno biti zahvalni na tome", rekao je Popović.
On je dodao da je zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću, kultura sećanja podignuta na nivo koji se duguje slavnim precima.
"Rusija i Srbija su dale najveći doprinos pobedi saveznika, ali su imale i najveći broj poginulih u Prvom svetskom ratu. Ne smemo nikada zaboraviti žrtvu koju su naši heroji prineli na oltar slobode čitave Evrope", rekao je Popović.
Popović je poručio da Srbija ne želi nikakve ratove, već da se razvija u miru, ali je uvek znala kako da štiti i čuva svoj narod i svoju slobodu.
"Međutim, znamo još nešto - da se u teškim vremenima prijateljima ne okreću leđa“, poručio je Popović.
Na kraju ceremonije upriličen je kratak kulturno-umetnički program.
12:02 11.11.2024
Centralna državna ceremonija povodom Dana primirja, na Novom groblju položeni venci
Centralna državna ceremonija povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu održana je kod Spomen kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, a vence su položili ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević.
Vence su položili i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre, američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.
Starović je istakao da se nikada ne smeju zaboraviti oni koji su se borili i žrtvovali se za našu slobodu.
"Njihova hrabrost i ljubav prema otadžbini moraju nam biti večiti orijentir. Decenije neopravdanog zaborava zamenilo je novo vreme, u kom najslavnije pokolenje u istoriji našeg roda dobija dostojnu ljubav i poštovanje svojih potomaka i države", rekao je on.
Dodao je da je lekcija veoma jasna, a to je da mir i sloboda nemaju cenu.
"Mir i sloboda nisu neko zatečeno stanje, već nešto za što se moramo svakodnevno boriti", naglasio je on.
11:47 11.11.2024
Đurić: Srbija iz rata izašla kao sila pobednica
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić položio je danas, na Dan primirja u Prvom svetskom ratu, venac na grob Nikole Pašića, koji je bio predsednik Vlade Srbije za vreme Prvog svetskog rata.
Đurić je istakao da se na Dan primirja Srbija seća i istaknutog srpskog državnika i vizionara Nikole Pašića, koji je život posvetio napretku i jedinstvu našeg naroda.
"Tokom Prvog svetskog rata, Pašić je vodio Srbiju sa istrajnošću i nepokolebljivošću pred ogromnim izazovima. Zahvaljujući njegovom državničkom umeću, Srbija je iz rata izašla kao sila pobednica", napisao je Đurić na društvenoj mreži Iks.
Dodao je da je Pašić tokom balkanskih ratova i Prvog svetskog rata odigrao ključnu ulogu u teritorijalnom proširenju naše zemlje - od Kosova i Metohije, oslobođenog nakon više vekova otomanske okupacije, do severa Srbije, tako da je površina naše zemlje skoro udvostručena.
"Kao suosnivač Narodne radikalne stranke, Pašić se neumorno zalagao za demokratiju i demokratske vrednosti. On je jedna od zaslužnih ličnosti za usvajanje Ustava Srbije iz 1888. godine, kojim je uspostavljena parlamentarna demokratija, zagarantovana prava građana, i postavljeni temelji slobodne i demokratske Srbije", naveo je Đurić.
Istakao je da je Pašić, kao svojevrsni vizionar, video potencijal za jedinstvo i izvan granica Srbije.
"Bio je jedan od glavnih arhitekata Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, težeći ka mirnom suživotu svih južnoslovenskih naroda - ideji koja je bila i ostala trn u oku mnogima. Baština koju nam je Pašić ostavio ostaje jedan od nosećih stubova naše istorije, motiviše nas da nastavimo da budemo posvećeni miru, demokratiji i jedinstvu, i nastavlja da živi ne samo u našem sećanju, već i u našem radu za snažniju Srbiju", nagalsio je Đurić.položio je venac na grob Nikole Pašića
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić položio je venac na grob Nikole Pašića - Sputnik Srbija
11:09 11.11.2024
Milićević položio venac na Francuskom vojnom groblju u Beogradu
Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom, danas je, ispred Vlade Republike Srbije, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu položio venac na Francuskom vojnom groblju u Beogradu i odao poštu stradalima u Prvom svetskom ratu, saopšteno je iz njegovog kabineta.
"Pobeda u Velikom ratu predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka u modernoj istoriji Srbije i njen značaj je mnogo veći od vojnog trijumfa, ona je simbolizovala nesalomiv duh naroda i pravo Srbije na slobodu i suverenost. Danas, sećanje na pobedu i ogromne žrtve ima važno mesto u kolektivnom identitetu Srbije", izjavio je on.
Prvi svetski rat, ukazao je, doneo je Srbiji nezamislive gubitke, "ali je nama, koji smo došli posle njih, ostalo svedočanstvo o hrabrosti, čvrstini i prkosu jednog naroda".
"Dan primirja za nas nije samo sećanje na kraj jednog rata, već je i podsećanje na obavezu da negujemo mir i sećanje na one koji su ga omogućili. Mir je vrednost koju danas slavimo i koju, možda više nego ikada, moramo da cenimo i da čuvamo", rekao je Milićević.
On je podsetio na savezništvo Francuske i Srbije u Prvom svetskom ratu, koje predstavlja jedno od najsvetlijih poglavlja u istoriji srpsko-francuskih odnosa, ukazavši da su se francuski vojnici borili rame uz rame sa srpskim, a da "prijateljstvo stvoreno u rovovima snažno ođekuje i više od sto godina kasnije".
"I danas, kao najveća pohvala srpskoj vojsci i njihovoj hrabrosti su reči francuskog generala Luja Franšea d’Eperea, zapovednika savezničkih snaga na Solunskom frontu, koji je rekao: 'Junaci! Vi ste ušli u borbu kao u igru, i do kraja niste popustili. Vaša slava je besmrtna'", istakao je Milićević.
Polaganje venaca na Francuskom vojnom groblju u Beogradu - Sputnik Srbija
10:24 11.11.2024
Vulin: Srbi, srećan nam Dan pobede!
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin izjavio je, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, da je Srbima trebalo više vremena da izbroje mrtve posle svojih pobeda nego što je pobedničkim i poraženim silama Zapada trebalo vremena da se pomire i zaborave srpske patnje i stradanja.
Prema njegovim rečima, Jugoslavija, stvorena srpskim žrtvama, omogućila je uz sve svoje mane da svi Srbi žive u jednoj državi, da je revizijom rezultata Drugog svetskog rata uništena Jugoslavija, a da je razbijanjem Državne zajednice Srbije i Crne Gore završena je revizija rezultata Prvog svetskog rata.
Kako je naveo, osveta poraženih sila uz veselo učešće nekadašnjih srpskih saveznika danas se nad Srbima sprovodi otimanjem AP Kosova i Metohije, poništavanjem Republike Srpske i besramnim zahtevima da Srbija uvede sankcije Rusiji koja je zbog Srbije ušla u Prvi svetski rat.
"Mi Srbi se danas sećamo Gavrila Principa, Voje Tankosića, Dragutina Dimitrijevića, vojvode Vuka, vojvoda Mišića, Putnika, Stepanovića, Bojovića, kralja Petra, regenta Aleksandra i 1.300.000 ubijenih Srba", rekao je Vulin, navodi se u saopštenju.
Vulin je naglasio i da su Srbi danas ponosni na pobedu svojih dedova i tužni jer su rat počeli sa dve slobodne srpske države a njihovi unuci žive razdvojeni granicama za koje smo mislili da smo ih krvlju izbrisali.
"Srbi, srećan nam Dan pobede, neka drugi slave primirje", poručio je Vulin.
10:22 11.11.2024
Cvijanović: Srpski narod uvijek bio na strani istine, pravde i slobode
Čestitam srpskom narodu Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Na ovaj dan se, sa posebnim uvažavanjem i zahvalnošću, sećamo pobede junačke srpske vojske, ali i njihove ogromne žrtve u borbi za slobodu i mir, napisala je srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović na društvenim mrežama.
„Čuvajući zavet naših slavnih predaka, koji su ispisali slavne stranice istorije, nikada ne smemo da zaboravimo da je srpski narod uvek bio na strani istine, pravde i slobode“,naglasila je Cvijanovićeva.
10:15 11.11.2024
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević čestitala je danas građanima Srbije Dan primirja u Prvom svetskom ratu, sa željom da stradanja i teško stečena sloboda našeg naroda nikada ne padnu u zaborav, saopšteno je iz njenog kabineta.
"Na današnji dan sećamo se slavne pobede i prevelike žrtve koju je podneo srpski narod u Velikom ratu. Pamtimo da je nesalomivost srpskog slobodarskog duha bila snaga koja je presudila u borbi i porazila nadaleko moćnijeg neprijatelja, zato je ovaj dan i praznik junaštva i herojstva srpske vojske. Mi, potomci velikih junaka, ponosno nosimo slavnu istorijsku prošlost i čuvamo ono što su nam preci ostavili. Dragi građani, vođeni hrabrošću, slavom i čašću naših predaka, čuvajmo Srbiju, jer drugu domovinu nemamo", poručila je Žarić Kovačević.
09:25 11.11.2024
Vučević položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali
Premijer Srbije Miloš Vučević povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu položio je, kao izaslanik predsednika Republike Srbije, venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Premijer Srbije Miloš Vučević povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu položio je, kao izaslanik predsednika Republike Srbije, venac na Spomenik neznanom junaku na Avali. - Sputnik Srbija
09:22 11.11.2024
Đurić: Srbija je platila visoku cenu slobode, sećamo se golgote, ali i istrajnosti
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je Srbija u Prvom svetskom ratu platila visoku cenu slobode, zbog čega će naša država i njeni građani nastaviti da čuvaju srpsku državnost, slobodu i nezavisnost kao vrhunske nacionalne vrednosti.
"Danas, na Dan primirja u Prvom svetskom ratu, sećamo se golgote kroz koju su u ratnim godinama prošli naša država i naš narod, ali i istrajnosti i herojstva slavnih predaka zahvaljujući kojima danas postojimo", objavio je Đurić na mreži Iks.
On je istakao da je srpski narod bio najveća žrtva Prvog svetskog rata.
"Centralne sile, vođene imperijalnim ambicijama, pokušale su da izbrišu sa mape jednu malu, ali slobodoljubivu zemlju. Srbija je u tom ratu izgubila više od četvrtine stanovnika i 62 odsto radno sposobne muške populacije", podsetio je Đurić.
U analima svetske vojne istorije, istakao je, ostaće upisano da je hrabri srpski narod izvojevao prvu savezničku pobedu na planini Cer.
"Opustošena srpska država i stradalni srpski narod podigli su se iz pepela, upravo kao neuništivi cvet Natalijina ramonda, simbol koji danas ponosno nosimo pored srca", zaključio je Đurić u objavi povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
09:20 11.11.2024
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik - Sputnik Srbija, 1920, 11.11.2024
REGION
Dodik čestitao Dan primirja: Srbi uvek bili na strani pravednika i pobednika
09:20 11.11.2024
Niz ceremonija u Srbiji povodom Dana primirja
U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem venaca i odavanjem počasti biti obeležen Dan primirja.
Centralna ceremonija održava se danas kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, koju predvodi ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović.
Vence će kod Spomen kosturnice na Novom groblju položiti i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Grada Beograda, predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.
Premijer Miloš Vučević će kao izaslanik predsednika Srbije položiti venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Ceremonija polaganja venaca biće održana i na Francuskom groblju, kao i kod Spomen-kosturnice ruskih vojnika stradalih u Prvom Svetskom ratu, gde će venac položiti ministar bez portfelja zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović.
Na groblju Komonvelta, kao izaslanik Vlade Srbije, lovorov venac položiće ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu biće obeležen i na Srpskom vojničkom groblju u Bitolju, u Severnoj Makedoniji, a državnu delegaciju Srbije predvodiće državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić.
Ceremoniji će prisustvovati i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kadeti Vojne akademije, predstavnici i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta i predstavnici Vlade Severne Makedonije.
Takođe, prisustvovaće i predstavnici srpske zajednice u Severnoj Makedoniji, udruženja opredeljena za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova iz Srbije i Severne Makedonije, kao i predstavnici diplomatskih misija u Severnoj Makedoniji.
Organizator ceremonije je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, zajedno sa Ambasadom Srbije u Severnoj Makedoniji.
Ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti biće organizovane i na srpskim vojničkim grobljima u mestima Bač, Dobrovenije, Živojno i Skočivir.
09:20 11.11.2024
Simbolika Natalijine ramonde
Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.
Simbolika cveta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.
Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.
U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
09:19 11.11.2024
U Prvom svetskom ratu, do tada najstrašnijem sukobu koji je svet video, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi,odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala