Srpski predstavnici na klubu „Valdaj“ za Sputnjik: Od Putina smo čuli i istorijsku rečenicu
16:11 08.11.2024 (Osveženo: 19:11 08.11.2024)
© Foto : Ustupljeno SputnjikuMiša Đurković, Biljana Vankovska, Ivona Lađevac i Aleksandar Raković na klubu „Valdaj“
© Foto : Ustupljeno Sputnjiku
Pratite nas
Ove godine „Valdaj“ klub pokrio je sve goruće teme u međunarodnim odnosima, ne samo krizna žarišta. Velika pažnja posvećena i ulozi „globalnog juga“ u budućnosti. Na „Valdaju“ imate prilike da se sretnete sa ljudima čije ste radove čitali, profesore poznatih fakulteta, ali imate priliku da čujete potpuno drugačiju priču od one na Zapadu.
Ovako dr Ivona Lađevac, zamenica direktora Instituta za međunarodnu politiku i privredu sažima utiske sa plenarne sesije „Valdaj“ kluba, kojoj je prvi put prisustvovala.
Srbija je ove godine na „Valdaj“ klubu imala troje predstavnika – pored Ivone Lađevac, plenarnoj sesiji koja je okupila najeminentnije eksperte iz oblasti međunarodnih odnosa, prisustvovali su i dr Aleksandar Raković iz Instituta za noviju istoriju Srbije, kao i dr Miša Đurković iz Instituta za evropske studije.
© Foto : Ustupljeno SputnjikuMiša Đurković, Biljana Vankovska, Ivona Lađevac i Aleksandar Raković na klubu „Valdaj“
Miša Đurković, Biljana Vankovska, Ivona Lađevac i Aleksandar Raković na klubu „Valdaj“
© Foto : Ustupljeno Sputnjiku
O čemu je raspravljao „Valdaj“ klub
Prema rečima Ivone Lađevac, ono što je novo na ovogodišnjoj sesiji jeste ideja da se termin „globalni jug“ zameni terminom „globalna većina“, što „globalni jug“ zapravo i jeste. Na taj način dalo bi se na značaju tim državama, njihovim stanovnicima i povećao bi se njihov značaj u svetu.
„Govorilo se, naravno, mnogo i o BRIKS-u i o veštačkoj inteligenciji koja je sve prisutnija. Pokušano je da se utvrdi u kojim će se pravcima to razvijati. Sve se vrti oko toga da je na državama da rade na donošenju dobrih regulativa kako ne bi došlo do zloupotrebe“, ističe ona.
Bilo je mnogo reči i o medijima i autocenzuri, kao i o manipulacijama informacijama, dodaje Lađevac.
Troje predstavnika iz jedne zemlje je veliki procenat u odnosu na broj predstavnika iz drugih zemalja, kaže Raković – na primer iz jedne velike države kao što je Iran, na skup je pozvano dva eksperta. Velika je čast za Srbiju da ima toliki broj predstavnika na najvećem naučnom skupu u Rusiji koji okuplja međunarodne eksperte, ističe on.
Ono što je posebno važno je to da predsednik Vladimir Putin zaključuje skup svojim referatom i diskusijom sa učesnicima.
„Dakle, format je diskusija. Putin želi da razgovara sa nama, ekspertima „Valdaj“ kluba, a ne da to bude format koji bi trebalo da bude samo slušanje predsednika Rusije. To je veliko priznanje koje on svima nama daje. Takođe, samo prisustvo na skupu i diskusija sa Putinom daje veoma na značaju svima nama. Velika je čast i privilegija da ga vidimo, čujemo i razgovaramo sa njim“, navodi Raković.
Srbin postavio pitanje Putinu
Raković je, kao i prošle godine, imao priliku da predsedniku Putinu postavi pitanje. Prošle godine pitanje se odnosilo na položaj srpskog naroda. Ove godine, kako kaže, opredelio se za drugačiji tip pitanja, s obzirom da je poznato šta Putin misli o srpskom narodu i koliko ga uvažava.
„Ove godine opredelio sam se da moje pitanje bude o zaštiti identiteta i tradicionalnih vrednosti. Pitao sam Putina koji su državni i individualni mehanizmi koje Rusi, Srbi i ostali narodi moraju da koriste kako bi odbranili naše tradicionalne vrednosti i zaštitili nas i naše identitete od invazivne i nametljive zapadne ideologije, koju smo ove godine videli na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu“, kaže Raković.
Putin je kazao da nije uživo gledao otvaranje Olimpijade, ali da je ceremoniju pogledao naknadno kada su mu ukazali šta se dogodilo, kao i da mu nije jasno zašto je Međunarodni olimpijski komitete uopšte prihvatio takvu ceremoniju, jer je ona bila uvreda za milione hrišćana, kao što je paljenje Kurana i vređanje proroka Muhameda uvreda za islamske vernike.
Prema Putinovim rečima, radi se o zloupotrebi slobode govora, a direktan odgovor na Rakovićevo pitanje bilo je da se tradicionalne vrednosti moraju štititi svim sredstvima.
Eksperti su prvi čuli istorijsku Putinovu čestitku Trampu
I za Ivonu Lađevac, kao i za Rakovića, centralna Putinova poruka je čestitka ruskog predsednika Donaldu Trampu.
„Predsednik Putin je rekao da nema razloga da ne sarađuje sa Amerikom i da su, dok je Tramp bio u Beloj kući, imali dobru saradnju. Takođe je govorio i o ratu u Ukrajini, da Rusija zahteva da se poštuje princip neutralnosti koji je Ukrajina ranije imala. Poenta je u tome da do rata ne bi ni došlo da je Ukrajina ostala neutralna“, navodi Lađevac.
Eksperti okupljeni u Sočiju prvi su čuli, kako Raković kaže, istorijsku čestitku ruskog predsednika novoizabranom američkom predsedniku.
„Putin je rekao da sa Trampom želi da razgovara, da je otvoren za dijalog, kao i da želi da unapređuje odnose i sa Zapadnom Evropom kada za to dođe momenat, ali da to želi da radi na razumnim i ravnopravnim osnovama i da se zaista izgradi poverenje, a ne ovako kako je do sada bilo“, objašnjava Raković.
Sa starim poretkom je završeno, novi poredak se rađa i on će biti humaniji još jedna je važna Putinova poruka, kao i njegovo ponovno naglašavanje činjenice da je Zapad konstantno lagao Rusiju, dodaje on.
„Ono što je bilo upečatljivo je njegov razgovor u Kazanju sa Antoniom Guterešom, kada je Putin obrazlagao zašto prisajedinjenje ruskih krajeva koji su donedavno bili u Ukrajini nije kršenje međunarodnog prava, ali da Gutereš nije imao nameru da prihvati te argumente, nego da je na to odgovarao mehanički“, zaključuje Raković.
Međunarodni diskusioni klub „Valdaj“ je ekspertsko-analitičarski centar, osnovan 2004, a Vladimir Putin se tradicionalno obraća ekspertima koji učestvuju na plenarnoj sednici kluba.
Pogledajte i: